Oživení tuzemského úvěrového trhu sílí

Celková aktiva bankovního sektoru poklesla během května o 0,3 procenta na konečných 10 536 miliard korun. Meziroční tempo růstu díky tomu zpomalilo na 6,4 procenta. Květnový pokles si na svůj účet připsaly obchody mezibankovního trhu (-7,1 mld Kč. m/m) a dluhové cenné papíry v držení bank (-19,7 mld. Kč m/m).
Letošní objem úvěrů je u spotřebitelských úvěrů vyšší o 41 procent a u hypoték dokonce o 66 procent nežli v loňském roce. Spolu s růstem úvěrů v selhání je to však další varovný příznak, že domácnosti mohou v budoucnu ve zvýšené míře čelit potížím se splácením svých závazků. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Také celkový objem vkladů zaznamenal v květnu mírný pokles, a to o 0,5 procenta na konečných 7 215 miliard korun. V meziročním srovnání tempo růstu zpomalilo na sedm procent. Do květnového vývoje vkladů opět významně zasáhl segment vládních institucí, které snížily objem svých vkladů o 71 miliard korun meziměsíčně.

Bez tohoto segmentu by celkové vklady vzrostly meziměsíčně o 0,6 procenta, a to především díky vkladům finančních institucí (+19 mld. Kč m/m) a obyvatelstva (+12 mld. Kč m/m). V květnu pokračoval trend růstu netermínovaných vkladů (+1,4 % m/m) ve srovnání s poklesem vkladů termínovaných (-3,5 % m/m).

Nadále platí i to, že ve firemním sektoru růst vkladů zpomaluje (+1,4 % r/r), zatímco obyvatelstvo svou úspornou strategii zatím neopouští (+8,8 % r/r). To ilustruje i graf vývoje vkladů obyvatelstva na hlavu, kde vidíme zdvojnásobení úspor za posledních deset let. Zajímavý je i vývoj reálné hodnoty úspor, tedy očištěné o inflaci, která aktuálně tvoří 68 procent nominální hodnoty.

Celkové úvěry v květnu stagnovaly a udržely hodnotu z konce dubna, tedy 4 435 miliard korun. Meziroční tempo růstu pak zpomalilo pod 6% hranici, konkrétně na 5,8 procenta. Ve firemním sektoru začínáme pozorovat první známky oživení nové produkce úvěrů. Dosavadní objem čistě nových úvěrů poskytnutých nefinančním podnikům převýšil loňskou hodnotu o 13,5 procenta.

Poptávka po korunových a eurových úvěrech je letos mimořádně vyrovnaná a dosahuje zhruba 109 miliard korun nových úvěrů pro obě měnové varianty. Retailové úvěry pokračují v letošním trendu intenzivního růstu. Nové hypotéky dosáhly v květnu objemu 18,4 miliardy korun, což jsme viděli naposledy na jaře 2022.

V souhrnu je letošní produkce nových hypoték o 57,3 procenta vyšší než ta loňská. U spotřebitelských úvěrů nadále trvá silná poptávka, která letos přidala do stávajícího úvěrového portfolia již 55,7 miliardy korun čistě nových úvěrových obchodů. To je objem o téměř 37 procent vyšší než ve srovnatelném období loňského roku.

Je třeba zmínit i intenzivní nárůst jak spotřebitelských, tak hypotečních úvěrů zařazených v kategorii „Ostatní nová ujednání“. Do ní spadají stávající úvěry, u kterých ve sledovaném období došlo ke změně smluvních podmínek, jako je například změna splátkového kalendáře apod.

Letošní objem úvěrů v této kategorii je u spotřebitelských úvěrů vyšší o 41 procent a u hypoték dokonce o 66 procent nežli v loňském roce. Spolu s růstem úvěrů v selhání je to další varovný příznak, že domácnosti mohou v budoucnu ve zvýšené míře čelit potížím se splácením svých závazků.

Autorka je analytička Raiffeisenbank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB