Partneři na „psí knížku“ nejsou zákonnými dědici

Poradna
Je to jenom formalita, protože papír na to, že se máme rádi, nepotřebujeme. Opravdu? Možná to platí v romantických představách, ale v reálném životě je to jinak. Při úmrtí partnera zůstává ten druhý v rizikovém postavení, protože pokud není sepsána závěť, dědí se podle tzv. dědických tříd. A pozůstalý partner, který nepotřeboval papírovou formalitu, může např. přijít o střechu nad hlavou.
Partneři žijící na „psí knížku“, nespadají do první třídy zákonných dědiců, ale až do druhé. Ani o dětech vzešlých z partnerského vztahu neplatí, že by jim automaticky spadl do klína celý majetek zůstavitele, tedy osoby, po níž se dědí. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Partneři žijící na „psí knížku“, na rozdíl od manželů (či registrovaných partnerů, pozn. aut.) nebo dětí, totiž nespadají do první třídy zákonných dědiců, ale až do druhé, a to ještě za splnění určitých podmínek. Ani o dětech vzešlých z partnerského vztahu neplatí, že by jim automaticky spadl do klína celý majetek zůstavitelův (ten, po němž se dědí).

Děti ze všech vztahů

O ten se budou muset podělit s potomky z předešlých vztahů zesnulého rodiče. Dokonce také v případě, že v závěti byli označeni za jediné dědice, protože v případě dětí jde v drtivé většině o tzv. neopominutelné dědice. Jedinou výjimku tvoří zákonné důvody (k zůstaviteli se nechovali řádně), z nichž mohou být z okruhu dědiců vyloučeni.

Takže kdo spoléhá na svazek bez formalit s tím, že v nejhorším případě vše dostanou společné děti, může být nepříjemně překvapený z toho, že v případě úmrtí sám nedostane nic, a ještě bude muset vyplácet (za své dítě) partnerovy potomky z předchozího vztahu či dokonce přijde o střechu nad hlavou.

Polovina dětí bez svatby

Podle Českého statistického úřadu se mimo manželství rodí polovina dětí a jejich podíl od konce 80. let pomalu, ale jistě roste. Což je mimochodem opačný trend oproti zbytku minulého století, kdy v 50. až 80. letech bylo nemanželských dětí registrováno kolem pěti procent, zatímco za první republiky (možná překvapivě) zhruba 12 procent.

V analýze ministerstva spravedlnosti se upozorňuje na malou právní ochranu dětí narozených nesezdaným párům i nedostatečná pravidla řešící rozdělení majetku, který nesezdaní partneři získali po dobu trvání vztahu před svým rozchodem.

Nejsou zákonnými dědici

Na partnera se dostane dědictví pouze za podmínek, že jeho zemřelý druh neměl dětí (ani z předchozích vztahů), byl rozvedený a nesezdaný pár žil ve společné domácnosti po dobu nejméně jednoho roku. Partneři, nikoli manželé, si totiž vzájemně nejsou zákonnými dědici.

PSALI JSME:
Pozůstalá manželka a partnerka pod jednou střechou? I to se bez závěti může stát

Napravit to může sepsání závěti či dědické smlouvy, v níž bude partner označen za dědice, ale ani v tom případě nelze z okruhu dědiců zcela vyloučit děti zůstavitele. Nebude jim však už náležet zákonný, ale pouze povinný díl pozůstalosti (v jiné výši zletilí či nezletilí). Jako „nedědicové“ však nemusejí např. ručit za dluhy zůstavitele nebo hradit notářské poplatky.

Závěť jako pojistka

Sepsání závěti je pro nesezdané páry každopádně nejlepším dostupným způsobem, jak zabránit tomu, aby se po smrti jednoho z partnerů nestala např. nemovitost, v níž partneři dlouhodobě žili, společným majetkem lidí, kteří spolu mají společné jen formální příbuzenství a nijak dobře spolu nevycházejí.

To může vést k dlouhodobým sporům vedoucím k zablokování majetku či soudním jednáním, minimálně pak ke ztrátě zbytku slušnosti v rodinných vztazích. Ani závěť tahanicím zcela nezabrání, zajistí však zůstavitelově nové rodině větší část dědictví.

PSALI JSME:
Zemřít bez závěti by měl být „trestný čin“

Registrované páry s výhodou

Jinak než nesezdané dvojice to však s dědictvím mají u nás už téměř čtvrtstoletí registrované páry. Přistupuje se k nim v tomto ohledu stejně jako k manželům.

Aby po svém registrovaném partnerovi mohli dědit, nemusejí sepisovat závěť, protože jsou zařazení do první, případně druhé třídy dědiců. Připadne jim stejný podíl na dědictví jako dětem, ale stejně jako manželé nemohou dědit v první třídě sami.

Pokud zemřelý nemá potomky, budou registrovaní partneři dědit ve druhé třídě společně s jeho rodiči a lidmi, kteří s ním žili před smrtí minimálně jeden rok ve společné domácnosti a pečovali o něj nebo na něj byli odkázáni.

Minimálně polovina dědictví však v takovém případě musí připadnout registrovanému partnerovi. Pokud v této skupině další dědic není, náleží registrovanému partnerovi celé dědictví.

PSALI JSME:
Partneři na „psí knížku“ nejsou zákonnými dědici

Šest dědických tříd

A jak je podle občanského zákoníku (§ 1635 a dále) definováno šest dědických tříd, podle nichž se dělí majetek v případě, kdy není sepsána závěť nebo dědická smlouva?

Přednost mají ti, kteří jsou v první třídě – zůstavitelovi děti nebo jeho manžel (registrovaný partner), každý stejným dílem. Za případně již zemřelé dítě si jeho podíl rozdělí jeho potomci.

Pokud nedědí potomci, přijdou ve druhé třídě na řadu manžel, zůstavitelovi rodiče a dále ti, kteří s ním žili nejméně po dobu jednoho roku před jeho smrtí ve společné domácnosti, o kterou pečovali nebo byli výživou odkázáni na zůstavitele. Dědici druhé třídy dědí stejným dílem, manžel však vždy nejméně polovinu pozůstalosti.

PSALI JSME:
Nebožtík zanechal závěť. Bohužel asi neplatnou

Kdo se přihlásí?

Třetí třída – když nežije manžel ani žádný z rodičů, dědí stejným dílem zůstavitelovi sourozenci a ti, kteří žili se zůstavitelem nejméně po dobu jednoho roku před jeho smrtí ve společné domácnosti. Nedědí-li některý ze sourozenců zůstavitele, nabývají jeho podíl stejným dílem jeho děti. Nedědí-li žádný dědic ve třetí třídě, dědí ve čtvrté třídě stejným dílem prarodiče zůstavitele.

Nakonec dědí stát

V páté třídě dědí jen prarodiče rodičů zůstavitele. Prarodičům zůstavitelova otce připadá polovina dědictví, prarodičům zůstavitelovy matky druhá polovina.

Nedědí-li žádný z dědiců páté třídy, dědí v šesté třídě děti dětí sourozenců zůstavitele a děti prarodičů zůstavitele, každý stejným dílem. Nedědí-li některé z dětí prarodičů zůstavitele, dědí jeho děti. Pokud se ani pak nenajde dědic podle zákonné posloupnosti, připadá dědictví státu jako tzv. odúmrť.

PSALI JSME:
„Při porcování dědictví se často odhalí letitá tajemství,“ říká prezident notářů Neubauer

Zavřít reklamu ×
  1. To je logické,že někdo kde není evidovaný se nemůže hlásit o dědictví. Pak bych se hlásil o dědictví nějaké bohaté vdovy kdy mě nějaký zaplacený svědek potvrdí že jsem opravdu přítel bohaté vdovy…

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Konec týrání, jatka budou na kamerách

Česká vláda udělala další krok směrem k ochraně zvířat. Od začátku roku 2026 budou provoz na všech tuzemských jatkách monitorovat kamery. Ministerstvo zemědělství si od tohoto kroku slibuje výrazné omezení týrání …

Se šéfem se stačí dohodnout ústně

Vždyť jsme se přece se šéfem jasně dohodli! Takto můžete, patrně rozčíleni, reklamovat nesplněné představy o mzdě či dnech na home office, které vám byly vaším nadřízeným ústně přislíbeny. A nerealizovány ve stylu, …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB