Peníze ani karta nejsou potřeba. Na vzestupu je QR platba

Není to tak dávno, co jedinou možnou platbou v obchodě nebo restauraci byly bankovky a mince. Pak nastal masivní nástup různých platebních karet. Ale vývoj se nezastavil a nastupují další možnosti bezhotovostních plateb – mezi nimi rovněž placení pomocí QR kódu.
Platbu přes QR kódy využívá stále více lidí. Ilustrační foto: Pixabay.com

Obchody, banky nebo třeba restaurace. Platba přes QR kódy si získává stále více uživatelů. Například klienti Komerční banky v uplynulém roce uskutečnili více než 2,3 miliony QR plateb v objemu přesahujícím deset miliard korun.

„QR platba představuje nejjednodušší způsob, jak zadat veškeré platební údaje. I proto je využívána stále častěji. V meziročním srovnání vzrostl v prosinci 2020 v Komerční bance objem plateb realizovaných přes QR kód trojnásobně, tedy o miliardu korun, a tento trend pokračuje i v novém roce,“ uvedl Petr Kovář, manažer Mobilního bankovnictví v KB.

Několikanásobný nárůst

Během loňského prosince tak klienti Komerční banky provedli přes 250 tisíc QR plateb za bezmála 1,5 miliardy korun. Leden 2021 pak zaznamenal další růst na 266 tisíc plateb. Růst obliby QR plateb je však patrný již delší dobu – v porovnání s prosincem roku 2018 vzrostl loni jejich počet 4,5krát a objem dokonce 7,5krát.

„Z našich dat vyplývá, že lidé přes QR kódy platí stále vyšší částky. Pro drobnější platby Komerční banka v roce 2013 vyvinula službu Zaplaťmi, která umožňuje v Mobilní bance vytvořit QR kód a předat jej protistraně. To lze využít například pro společné placení obědů kolegů v práci či dovolenou,“ poznamenal Kovář.

V Mobilní bance je možné vlastní QR kód vytvořit nejen pro účty vedené v Komerční bance, ale současně i pro účty připojené do Mobilní banky z jiných bank.

Komerční banka jako první finanční instituce v České republice zavedla QR platby již v roce 2012. Banka přitom umožňuje všechny standardy pro QR platby, tedy pro jednorázové platby, pro povolení inkasa i pro založení trvalého příkazu, a to od března 2016.

A co to vlastně je?

Komerční banka současně přiznává, že používání QR plateb pro inkasa a trvalé platby je zatím malé. „Důvodem je nízké využití ze strany obchodníků i velkých společností,“ konstatoval Petr Kovář.

Ostatně i průzkum Sberbank z loňského léta vyplývá, že QR platby jsou sice na vzestupu, ovšem nemalá část Čechů k nim zatím nenašla cestu, anebo dokonce ani neví, co to je a jak tato služba funguje. Podle průzkumu pomocí QR kódů platí přibližně pětina obyvatel, naopak dvě třetiny dotázaných s nimi nemá žádnou zkušenost. Situace se ale postupně mění.

„QR kódů, jakožto funkce, která významně usnadňuje zadávání plateb, pravidelně využívá jen pětina uživatelů a necelá šestina o této možnosti nikdy neslyšela. Vidíme ale, že situace se v posledních měsících mění a adaptace na některé bezhotovostní způsoby platby se vlivem okolností zrychluje,“ sdělila Radka Černá, mluvčí Sberbank.

Prostřednictvím QR kódů mohou lidé sdílet rovněž platební údaje se svými známými, s tím měla podle loňského průzkumu zatím zkušenost jen pětina lidí.

S QR kódem do restaurace

Platbu pomocí QR kódů už je možné využít rovněž některých supermarketech, například v Globusu nebo Kauflandu. Experti doporučují tuto formu placení i vzhledem k současné koronavirové pandemii – jde totiž o zaručeně bezkontaktní metodu.

Mobilní aplikace Qerko, která funguje od roku 2019, zase umožňuje platbu v restauracích pomocí QR kódu. Loni v létě registrovala už více než 20 tisíc uživatelů, přičemž denně ji využívalo několik stovek lidí. Platit s ní bylo možné ve stovkách restaurací napříč republikou, nejvíce v Praze. Z dat společnosti například vyplývá, že při platbě přes Qerko si obsluha restaurace přijde na vyšší spropitné – v průměru o více než osm procent.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 3
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
    • lu lubajs

      Konečným cílem mocných je aby fyzické peníze neexistovaly a zůstaly jen ty virtuální v elektronické podobě. Jen si představte, jakou moc by tím do rukou dostali naši páni. Naše peníze bychom před nimi neukryli a v případě naší rebélie vůči panstvu by nám je prostě zablokovali a my bychom si nemohli koupit ani rohlík. Přesně o tohle panstvu jde, udělat z nás obyvatele elektronického koncentračního tábora, kde by nás měli pod absolutní kontrolou.

      • La Laco

        Nejen to. Dle prováděných plateb by byli schopni zjistit váš pohyb a to v podstatě po celém světě.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB