Plná moc není jen cár papíru

Poradna
Nechcete, nebo se nemůžete nějakého jednání zúčastnit osobně? Stačí pověřit svého zástupce a nemusí to být pouze advokát, protože vybrat si můžete prakticky kohokoli. Vybavíte jej plnou mocí, která často nemusí být ani ověřená a výjimečně dokonce ani písemná. Vypadá to dost jednoduše, zvláště když by šlo o zastoupení v nepříjemném sporu, takže máte pocit, že jste se snadno zbavili horkého bramboru.
Předložení plné moci slouží jako formální důkaz pro třetí stranu, že jedná s pověřeným zástupcem nepřítomného partnera, co bude předmětem jednání, či v jakém rozsahu. Ilustrační foto: Pixabay.com

Jenže, pozor! Nepříjemné jednání sice osobně absolvovat nemusíte, ale ve většině případů stejně odpovídáte za škody, a dokonce i překročení zákona, jehož by se vámi zmocněný zástupce dopustil při splnění úkolu, jímž jste ho pověřili.

Než někoho zmocníte, aby vás zastupoval, musíte si dobře rozmyslet dvě základní věci – koho jednáním pověříte a co pro vás má vyjednat.

Raději jen písemně

Kdo chce být zastupován a vydává k tomu pověření, je zmocnitel.

Kdo je k zastupování vysílán a vyjednává, bývá označován za zmocněnce.

Zmocnitel svému zástupci obvykle vystavuje plnou moc.

Jak má toto pověření k zastupování vypadat?

Pokud to zákon vyžaduje, plná moc musí být úředně či notářsky ověřená a písemná, výjimečně (spíše teoreticky) stačí i ústní.

Čím více je plná moc formálně zajištěna, tím menší je riziko napadení její pravosti či rozsahu.

Co nejpřesněji formulovat

Plná moc nemá předepsanou podobu, je ale formálně velmi jednoduchá. Musí obsahovat identifikaci (jméno, příjmení, datum narození a adresu – pozn. aut.) zmocněnce a zmocnitele. A kromě toho upřesnění konkrétního výkonu, pro nějž je plná moc udělena (specifická plná moc). V případě tzv. generální plné moci tyto výkony být pojmenovány nemusejí, protože zmocňuje k prakticky jakémukoli vyjednávání kdekoli.

Svěřovat někomu takto obecně pojatou plnou moc však důrazně nedoporučujeme, protože z toho pro zmocněnce mohou vzniknout velké nepříjemnosti.

Smlouva o zastoupení

Plná moc je tzv. jednostranné potvrzení, které dokonce nevyžaduje ani podpis zmocněnce a k platnosti stačí pouze podpis zmocnitele. Obvyklé však je, že zmocněnec na listinu přidává nejen podpis, ale také vyjádření, že pověření přijímá. Kdo však považuje plnou moc za potvrzení vztahu mezi zmocnitelem a zmocněnce, je na omylu.

Předložení plné moci totiž slouží jen jako formální důkaz pro třetí stranu, že jedná s pověřeným zástupcem nepřítomného partnera, co bude předmětem jednání, či v jakém rozsahu. Zástupcem jiné osoby se však zmocněnec stává nikoli na základě plné moci, ale uzavřením smlouvy o zastoupení. Vzhledem k tomu, že obvykle není vyhotovena písemně, tak v praxi to vypadá tak, že si zmocnitel a vybraný zmocněnec sdělí podmínky spolupráce, tedy zastupování.

Předpokládá se dohoda mlčky

Pokud se rovnou vypracuje plná moc, má se za to, že se na podmínkách, v obdobném rozsahu, jaké jsou uvedeny v plné moci, zúčastnění mlčky dohodli.

PSALI JSME:
Co nesmí chybět v plné moci, aby si byrokrati nesmlsnuli

V každém případě je nutné, aby vztah zmocnitele a jeho zástupce dostal tento zákonný rámec, byť vypadá značně formálně, aby totiž bylo možné řešit případné spory mezi zmocnitelem a zmocněncem.

Na základě plné moci to možné není, ta přichází do hry až při náhradě škody způsobené třetí osobě (např. obchodnímu partnerovi) v důsledku jednání zmocněnce jménem zmocnitele.

Kdo za co odpovídá?

Možná se to bude zdát až nespravedlivé, ale za jednání zmocněnce ručí ten, kdo jej k jednání zmocnil. Z toho, co zástupce vyjedná, vznikají zastoupenému nejen práva, ale i povinnosti, tedy benefity i škody. Když při výkonu činností, které vyplývají z plné moci, zmocněnec poruší smlouvu či zákon, odpovídá se třetí osobě zmocnitel.

Podle občanského zákoníku platí, kdo použije při své činnosti mj. zmocněnce, nahradí škodu jím způsobenou stejně, jako by ji způsobil sám.

Nesmí řádit bez hranic

Neznamená to však, že zmocněnec s plnou mocí v kapse může beztrestně řádit podle libosti. Především je omezen tím, k čemu jej znění plné moci opravňuje. Už z tohoto důvodu se nevyplácí vystavovat bianco šek v podobě obecně formulovaného pověření. Mnohem jistější je svěřit svému zástupci jednotlivé a časově ohraničené úkony.

PSALI JSME:
Plná moc nemá pevnou formu, úřad ji ale nemusí uznat

Pokud tuto vymezenou oblast zástupce překročí, zmocnitel s tímto jednáním nesouhlasí a bez zbytečného odkladu to ohlásí osobě, s níž jeho zástupce jedná, odpovědnost se přesouvá na zmocněnce. Když však s tímto projevením nesouhlasu zmocnitel otálí, jde odpovědnost za náhradu škody i nadále za ním.

Regresní nárok

A druhý případ, kdy se zmocněnec nemůže cítit předem beztrestný, nastane při nastavení smluvních pravidel, že když zmocnitel bude muset nahradit škodu třetí osobě, je oprávněn tuto náhradu po svém zástupci následně vymáhat.

Toto oprávnění však zákon neřeší a je třeba na ně myslet předem (tzv. regresní nárok). Nejlépe při uzavírání smlouvy o spolupráci, kterou se tedy nemusí vyplatit uzavírat jen formálně a na půl úst.

Konec plné moci

Kdy plná moc zaniká? Především v okamžiku, když už byly provedeny úkony, pro něž bylo pověření uděleno. To lze samozřejmě použít pouze v případě, kdy je toto zadání jasně specifikováno – věcně a nejlépe i časově vymezeno. Dále její platnost skončí, pokud plnou moc odvolá zmocnitel, nebo vypoví zmocněnec, případně jedna ze stran zemře (fyzická osoba) či zanikne (právnická).

Ani v tom případě však pro zmocněnce záležitost „nehasne“ a musí i nadále dělat nezbytné kroky, aby zamezil škodě hrozící (bývalému) zmocniteli či jeho nástupcům.

PSALI JSME:
Neuvěříte, jak je na tom česká spravedlnost. Alarmující výroky soudců a právníků

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Hrozí dramatický nárůst firemních insolvencí?

K poslednímu červnovému dni letošního roku skončilo jedno ze zvláštních koronavirových opatření – tzv. Lex Covid zákonů, které se týkalo úlev v insolvenčním řízení. Za normálních okolností mají dle insolvenčního …

Neplatíte za televizi, protože na ni nekoukáte?

Neposloucháte žádnou ze stanic Českého rozhlasu, ani nesledujete Českou televizi, takže se vám nechce platit koncesionářské poplatky? Tedy za letošní rok dohromady 2160 korun, což není zase tak malá daň za něco, co …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru