Plná nákupní centra před Vánoci klamala

Názor
Plná nákupní centra a plné restaurace v předvánočním čase klamaly. Teď je to oficiální. Maloobchodní tržby se v prosinci propadly jedním z nejvýraznějších temp v historii. Pád o 7,3 procenta je hlubší, než předpokládaly všechny expertní odhady.
Plná nákupní centra a plné restaurace v předvánočním čase klamaly. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Experti oslovení agenturou Bloomberg očekávali ve střední hodnotě svých odhadů meziroční pokles maloobchodních tržeb pouze o 5,5 procenta. Nečekaně výrazný je také meziměsíční propad, tedy pokles tržeb mezi loňským listopadem a prosincem, jenž činí 0,7 procenta. To o stabilizaci v oblasti maloobchodní tržeb nesvědčí.

Lidé v Česku v prosinci přiškrtili zejména objem nakupovaných potravin, meziročně o více než desetinu. Jedná se o nejhlubší meziroční pokles v tržbách za potraviny od začátku zjišťování na samém počátku tohoto milénia, tedy od roku 2001.

Výrazně omezovali své nákupy také v případě nepotravinářského zboží, o 7,5 procenta. Jestliže lidé v Česku masivně šetřili na potravinách, svědčí to o tom, že svoji finanční situaci opravdu nepovažovali za příznivou. Protože omezovat výdaje za potraviny je mnohdy strastiplnější, než omezovat výdaje za přece jenom zbytnější statky.

PSALI JSME:
Češi nemají peníze a opravdu šetří. Je to vidět na potravinách

Nutno však říci, že právě loni v prosinci se spotřebitelská nálada lidí v Česku mohla ocitnout na své určitém dně. Převážně už v první polovině ledna se totiž spotřebitelský sentiment v ČR výrazně zlepšil. Příslušný ukazatel Českého statistického, úřadu poskočil o 7,4 bodu, což je druhý nejvyšší meziměsíční nárůst v celé historii sledování od roku 2003.

Výrazněji se spotřebitelská nálada Čechů z měsíce na měsíc zlepšila už jen v květnu 2020. Tehdy to ale bylo spojeno s tím, že se s odezníváním první vlny pandemie onemocnění covid-19 začaly obchody a restaurace na několik měsíců vracet k normálnímu provozu.

Taková výjimečná situace není plně srovnatelná s letošním lednem, kdy k žádnému podobnému „otevírání ekonomiky“ nedošlo, a ani dojít nemohlo, protože byla v normálním provozu.

PSALI JSME:
Lidé v prosinci méně utráceli, maloobchodní tržby se propadly

V prosinci 2022 ovšem lidé v ČR ještě hodnotili svoji finanční situaci velmi pesimisticky. Také se citelně více než pak v lednu obávali zhoršení celkové ekonomické situace. Lednové zlepšení jejich nálady zřejmě souvisí s mnohem příznivějším průběhem letošní topné sezóny, než jakého se kvůli energetické krizi EU mnozí experti či politici obávali ještě před několika měsíci.

Začátkem letošního roku se také snížil podíl spotřebitelů, kteří se domnívají, že současná doba není vhodná k pořizování velkých nákupů.

Za celý letošní rok je ovšem i tak třeba počítat s poklesem maloobchodních tržeb, a to o zhruba dvě procenta. Lidé budou nadále čelit omezené kupní síle, plynoucí s pokračující rapidní inflace a souvisejícího propadu reálných výdělků.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Nejslabší prosincový výsledek obchodu za posledních pět let

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Hrozí růst cen pohonných hmot nad 40 korun za litr

Zlevňování pohonných hmot, jež přechodně nastalo v polovině března, vzalo za své. Zdražování přitom nekončí. Benzín v uplynulých sedmi dnech zdražil o 24 haléřů na litr, nyní se podle údajů společnosti CCS prodává …

Česká ekonomika v závěru roku 2023 solidně rostla

Konečný odhad tuzemského hrubého domácího produktu (HDP) za čtvrté čtvrtletí přinesl vzestupnou revizi mezičtvrtletního růstu ekonomiky z původních 0,2 na 0,4 procenta. V meziročním srovnání ekonomika vzrostla o 0,2 …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.