
Jen mezi roky 2000 a 2001 přibylo trestných činů krádeží vloupáním o bezmála padesát procent. Letos tento negativní trend pokračuje. U soukromých objektů se zloději nejčastěji zaměřují na rodinné domy.
„Ty se nacházejí na klidnějších místech s menší hustotou obyvatel a dají se hůře zabezpečit proti vloupání. Mají například více oken v přízemí, více vstupních či terasových dveří a hůře zabezpečené vedlejší objekty s průchodem do bytu,“ poznamenal policejní mluvčí Jakub Vinčálek.
Dodává, že počet krádeží vloupáním do rodinných domů v průběhu letošního roku ještě mírně vzrostl. Zatímco loni od března do dubna policisté zaznamenali 667 případů, letos to za stejné období bylo 868.
Jedním z důvodů je koronavirová pandemie, kdy lidé museli trávit dlouhou dobu ve svých domech a bytech. „Příčinu skutečně vidíme zejména ve vládních opatřeních, kdy byli lidé v roce 2021 více doma,“ potvrdil Vinčálek.
Drahé věci v garáži
Podle odborníků patří mezi oblíbené cíle zlodějů garáže. Právě v nich totiž najdou lépe zpeněžitelný majetek, vedle aut také elektrické nářadí, pneumatiky nebo drahé sportovní vybavení, jako jsou například elektrokola.
„Parkování aut a elektrokol v jedné garáži je v případě tuzemských uživatelů nejčastějším řešením. Špičkové modely elektrokol přitom mnohdy dosahují vyšších cen než skútry, motocykly, ale i některé ojeté automobily. V poslední době proto roste poptávka po bezpečnostních prvcích,“ uvedl Petr Přichystal ze společnosti Lomax, která se zabývá produkcí garážových vrat.
Dodal, že právě kvalitní konstrukce může domácnostem jejich majetek ochránit. „Například po automatickém ovládání garážových vrat, ve kterých je převodovka motorizovaného pohonu konstruována tak, že nemůže dojít k mechanickému vypáčení vrat. Další možností je napojení vrat či prostoru garáže na chytrou domácnost,“ konstatoval Přichystal.
Chytrá řešení chrání dům
Chytré technologie navíc mohou pomoct navodit zdání, že je dům neustále obývaný. Oblíbeným řešením jsou v posledních letech automatizované venkovní žaluzie či rolety. Uživatelé je mohou nastavit tak, aby se automaticky samy otevíraly a zavíraly.
„To potom budí zdání, že se v domě někdo pohybuje a může to případné pachatele odradit. Kromě toho ale rolety samostatné slouží jako další ochranná bariéra oken. Jejich přítomnost často samotné zloděje sama o sobě odradí,“ řekl Přichystal.
V přístupech do domu ostatně lupiči vždy hledají slabá místa, a tak je nutné zajistit proti vloupání všechny potenciální přístupové cesty. Kromě garáží a oken to jsou dveře. Běžný zámek stihnou zkušení zloději otevřít za pár sekund.
Podle Přichystala přitom i do tohoto segmentu začínají promlouvat chytré technologie. „Například pokud se stane, že uživatel zapomene dveře zamknout, systém to udělá automaticky za něj,“ dodal Přichystal.
Ale ani to mnohdy nepomůže. Například vimperští policisté od konce května pátrají po zloději, který se vloupal do novostavby v katastru obce Zdíkov. Zde odcizil Aku vrtačku a kufr s příklepovou vrtačkou, dále z kuchyňské linky odmontoval indukční varnou desku a zabudovanou mikrovlnou troubu a vzal si i volně stojící rychlovarnou konvici.
Tím to ale neskončilo. Poté se pachatel vloupal do garáže, z níž odcizil ještě pokosovou pilu, průmyslový vysavač a horkovzdušnou pistoli. Škoda podle prvních odhadů dosáhla nejméně 56 tisíc korun.
Větší zájem o pojištění
I policie ale uznává, že se mnohé domácnosti snaží svá obydlí zabezpečovat stále lépe. Používají například certifikované zámkové systémy, bezpečnostní skla nebo uzamykatelné kličky oken. Pachatelé na to ale reagují tak, že se snaží najít další slabá místa v ochraně domu.
Mezi lidmi vzrůstá rovněž zájem o pojištění. Podle aktuální statistiky České asociace pojišťoven vzrostlo v prvním čtvrtletí letošního roku předepsané pojistné meziročně o bezmála deset procent. „Vidíme, že zájem o pojištění majetku a odpovědnosti je větší, než v předchozích letech,“ potvrdila Nela Maťašeje z pojišťovny Direct.
Dodala, že na majetek v garáži, například i kola, platí stejná pojistná rizika, která jsou pojištěna u domácnosti nebo stavby. Doporučila také, aby si lidé pravidelně každé dva až čtyři roky ověřili, jestli jejich pojistka stále odpovídá aktuálnímu stavu a případně smlouvu aktualizovali.