Ještě vás letos nevykradli? Tak to gaunerům neusnadňujte

Poradna
Za loňský rok Policie ČR registrovala celkem 2 171 vloupání do bytů a 2 553 do rodinných domů. Dále tak pokračuje klesající tendence vloupaček. Oproti roku 2017 ubylo vloupání do bytů o 347, do rodinných domů o 394.
Aby vám pojišťovna v případě odcizení majetku vyplatila pojistné plnění, musíte prokazatelně doložit, že zloděj při průniku do vašeho domova překonal překážky. Foto: FAEI.cz

„V letošním roce dál počty vloupání klesají, do letošního května máme u bytů ohlášeno 840 vloupání, u rodinných domů 1007,“ uvádí Eva Kropáčová, vrchní komisařka z Policejního prezidia České republiky.

Prázdniny to ale mohou změnit. Počet ohlášených vloupání do bytů či domů totiž během letních měsíců pravidelně dosahuje nadprůměrných hodnot.

Tip, obhlídka, vloupání

Zloději si podle zkušeností kriminalistů před vloupáním zpravidla svůj cíl nějakou dobu obhlížejí poté, co od svých tipařů dostanou informaci o vaší nepřítomnosti. Působí-li nemovitost obydleně, může je to odradit. K vytvoření zdání, že je dům obydlený, dnes velmi dobře poslouží též prvky z kategorie smart home.

PSALI JSME:
Letní sezóna láká zloděje, kritické jsou víkendy. A pátek

„Současné technologie chytré domácnosti umožňují ovládání zejména stínicí techniky pomocí mobilní aplikace prakticky odkudkoliv. Díky tomu tak pohybem žaluzií může uživatel simulovat, že se nachází v domácnosti, a zloděje tím pádem zavčas odradit. Kromě toho je možné pohyb stínění také před odjezdem na dovolenou naprogramovat,“ popisuje Jan Malysz ze společnosti Lomax, výrobce stínicí techniky.

„Lidé by měli také dbát na to, aby alespoň při jejich nepřítomnosti nebyla hned přes okno vidět drahá televize a další elektronika, vitrína se starožitnostmi, natož pak třeba šperkovnice,“ upozorňuje Nela Maťašeje tisková mluvčí Direct pojišťovny.

Bez překážek není výplata

Lidé z pojišťoven se ovšem netají tím, že aby vám pojišťovna v případě odcizení majetku vyplatila pojistné plnění, musíte prokazatelně doložit, že zloděj při průniku do vašeho domova překonal překážky.

PSALI JSME:
Spíte, a po bytě vám chodí zloděj

Samotné zabezpečení domova by mělo začínat kvalitními bezpečnostními dveřmi. Těch se nabízí několik verzí podle úrovně zabezpečení od jedné do šesti, pro domácnosti pak obvykle stačí dveře se zabezpečením úrovně tři. Ty jsou díky ocelové konstrukci a trnům, které při zamčení zajíždějí přímo do zdi a brání tak vypáčení, pro běžného zloděje prakticky nepřekonatelné.

Máte-li dům propojený s garáží, nezapomeňte při zabezpečování také na garážová vrata. Právě ta podle odborníků s ohledem na bezpečnost často patří ke slabším místům. Výrobci si to dnes již vědí a opatřují bezpečnostními prvky i je. „Proti vypáčení jsou zabezpečeny jak kolejnice, ve kterých se vrata pohybují, tak samotný pohon. Nežádoucímu vysunutí vrat brání také vnitřní blokovací zarážka,“ uvádí Malysz.

Již zmíněnou stínicí techniku, zejména pak předokenní rolety, lze využít i k přímému zabezpečení oken, na něž řada zlodějů při pokusech o průnik do domů často cílí. „Primární funkcí předokenních rolet je sice stínění, díky bezpečnostním článkovým pružinám, které drží lamely v jedné rovině, ale zároveň nemůže dojít k jejich nežádoucímu mechanickému zdvihnutí. Pro zloděje tak představují jen obtížně překonatelnou překážku a chrání jedno z nejslabších míst domu,“ doplňuje Jan Malysz.

PSALI JSME:
U okna jim nocoval cizí muž, teď je chrání kamera

Jak ztížit zlodějům práci

1. Chcete-li snížit riziko, že k vám domů během pobytu na dovolené zavítá zloděj, nechlubte se prázdninovými zážitky na sociálních sítích.

2. Domluvte se se sousedy, aby vám čas od času vybrali schránku nebo si zaparkovali před vaším domem své auto.

3. Pokud máte poblíž domova někoho, komu zcela důvěřujete, například rodiče nebo sourozence, svěřte jim náhradní klíč a poproste je, aby občas do domu zašli, třeba i dali „vyvětrat“ přikrývky do oken.

4. Zvažte instalaci bezpečnostních čidel a alarmy napojené na systémy chytré domácnosti. Obvykle se dají ovládat na dálku přes aplikaci v mobilním telefonu, případně od nich můžete přijímat hlášení o různých událostech, ať už jste kdekoliv. Včas tak zachytíte třeba i únik vody z pračky, záchodu, myčky nebo umyvadla.

PSALI JSME:
Letní prázdniny lákají zloděje. Kradou i data

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Konto pracovní doby. Neznáte? Možná se to už brzy změní

Poradna
Že vám ten pojem nic neříká? Možná hodně brzy se to změní. Konto pracovní doby je institut zavedený v zákoníku práce sice už 14 let, přesto jej domácí firmy zatím moc nevyužívaly. Jeho hlavní předností je, že zaměstnancům zajišťuje stálý plat a zaměstnavatelům umožňuje přidělovat práci flexibilně či nárazově. A to se především v době po pandemii může oběma stranám hodit.
Rolovat nahoru