Po energiích vzbuzují obavy ceny zemědělských producentů a potravin

Analýza
Dubnové statistiky vývoje cen v primárních okruzích podle Českého statistického úřadu ukázaly na pokračující vysokou růstovou dynamiku. V meziročním vyjádření ji nadále podporuje statistická základna, růst je ale bohužel patrný ve všech hlavních cenových okruzích i na meziměsíční bázi ukazující, že problém rychle rostoucích cen vstupů nadále přetrvává.
Palčivým problémem se nyní stávají ceny zemědělských producentů, které již výrazně tlačí na ceny v potravinářském průmyslu a ve finále na ceny potravin pro koncové spotřebitele. Ilustrační foto: Pixabay.com

V rámci struktury je patrné, že největší cenový šok z titulu výrazně dražších energetických komodit je za námi, palčivým problémem se v tuto chvíli stávají ceny zemědělských producentů, které již výrazně tlačí na ceny v potravinářském průmyslu a ve finále na ceny potravin pro koncové spotřebitele.

Jenom během dubna se ceny zemědělských výrobců zvedly o osm procent. Dramatický cenový vzestup vykázaly jateční prasata (20,8 % meziměsíčně), olejniny (+14,7 %) a obiloviny (+11,2 %).  Oproti loňskému dubnu jsou ceny v zemědělství vyšší o 35,3 procenta.

Takovýto meziroční nárůst cen nebyl v celé historii časové řady od roku 1992 zaznamenán. Vážná je situace zejména v případě rostlinné výroby, kde dubnový meziroční růst cen dosáhl závratných 50,2 procenta. V případě živočišné produkce jsou meziročně ceny vyšší o 17,8 procenta. Růst cen zemědělských výrobců se již promítá do vyšších cen potravinářského průmyslu.

Dubnový cenový vzestup zde meziměsíčně činil 4,2 procenta (ceny zpracovaného a konzervovaného masa a výrobků z masa se zvedly o 10 %, průmyslových krmiv o 9,2 % a mlýnských a škrobárenských výrobků o 11,1 % – pozn. aut.), meziročně jsou ceny v potravinářství vyšší o 15,5 procenta po březnových 11,5 procenta meziročně.

PSALI JSME:
Inflace se rozjíždí. Ceny zemědělských výrobců rostou nejrychleji od roku 1992

Průmyslníci zdražili během dubna o 2,3 procenta a ceny tak výrazně překonaly tržní odhad ve výši 1,5 procenta i náš předpoklad ve výši 1,2 procenta. Meziroční se cenová dynamika tak dále zvedla z březnových 24,7 procenta na dubnových 26,6 procenta. Nejrychleji v dubnu rostly ceny v chemickém průmyslu (+9,2 % meziměsíčně) a kovodělném průmyslu (+5,9 %).

Ceny elektřiny a plynu se zvedly o dalších 1,6 procenta. V odvětví koksu a rafinérských ropných produktů již ale ceny během dubna klesly. Meziročně ale samozřejmě stále výrazně rostou. U elektřiny a plynu o silných 51,4 procenta.

Je zřejmé, že takto dramatický nárůst cen se musí promítnout v dalších odvětvích a produktech. Průmyslníky tak jednoznačně drtí drahé energie, jejichž ceny byly meziročně o 55,2 procenta vyšší. Růst cen meziproduktů dosáhl 28 procent. Pokud ceny průmyslových výrobců očistíme o ceny energií, meziroční růst by činil i tak velmi vysokých 17,7 procenta.

PSALI JSME:
Tuzemské producenty drtí zejména drahé energie

Nadále pokračuje zvyšování cen ve stavebnictví. Stavební práce podražily za duben o 1,3 procenta, meziročně jsou vyšší o 12,9 procenta po vzestupně revidovaných 12 procentech zaznamenaných v březnu. Mnohem horší je situace u cen stavebních materiálů. Zde meziroční dynamika zrychlila z březnových 22,8 procenta na dubnových 25,2 procenta.

V neposlední řadě svižnou cenovou dynamiku zaznamenávají tržní služby pro podniky. Meziměsíčně se ceny ve službách zvedly o v souhrnu o 0,5 procenta. Meziročně růst zrychlil z březnových 4,9 procenta na dubnových 5,5 procenta. Z meziročního pohledu se nejvíce zvedly ceny za reklamní služby a průzkum trhu o 18,8 procenta, za skladování a podpůrné služby v dopravě o 14,3 procenta a za služby v oblasti zaměstnání o 13,3 procenta.

Je zřejmé, že klíčový pro další vývoj produkčních cen bude vývoj na Ukrajině. Ten totiž primárně stojí za cenami na komoditních trzích. Pokud nedojde k nějaké další dramatické eskalaci na válečné frontě, měly by se postupně ceny stabilizovat či v lepším případě korigovat ze svých výšin. I nadále lze ale předpokládat jejich velkou kolísavost.

PSALI JSME:
Výrobní inflace nabírá stále na síle

Pro tuzemské spotřebitele je důležitý i kurz koruny, primárně vůči dolaru. Ten bohužel zdražuje díky svému postavení měny bezpečného přístavu v situaci zvýšené geopolitické nejistoty; navíc je podporován i agresivními očekáváními na zvyšování úrokových sazeb ze strany Fedu (americká centrální banka, pozn. red.).

Je zřejmé, že rychlý růst cen zejména energetických vstupů bude v dalších měsících dále tlačit výše spotřebitelskou inflaci, která tak podle nás může z meziročního pohledu kulminovat během května/června kolem 15 procent.

Česká národní banka podle nás bude na červnovém zasedání reagovat dalším zvýšením úrokových sazeb. V základním scénáři počítáme s nárůstem o 75 bazických bodů, ale zvyšuje se riziko směrem ku 100 bazickým bodům. Od července převezme otěže v řízení měnové politiky nový guvernér. Ten se netají názorem, že dále by již úrokové sazby růst neměly.

Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Nový guvernér ČNB zavelí k „holubičímu“ obratu: Lidem zlevní hypotéky a zdraží dovolené

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Ceny ve stavebnictví stále rostou

Investoři i drobní stavebníci už mnoho měsíců doplácejí na rostoucí ceny ve stavebnictví, které jim výrazně zvyšují náklady. A nic se na tom stále nemění, zdražování stále pokračuje. Podle aktuálních dat Českého …

Meziroční stagnace cen v průmyslu

Ceny v průmyslu se meziměsíčně snížily o jednu desetinu procenta, zatímco naše i tržní prognóza predikovala mírný nárůst za březen. V meziročním srovnání ceny v tomto sektoru stagnovaly, a to navzdory vyskytujícím …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Češi chtějí silného lídra, který nás osvobodí od mocných a bohatých

Průzkum
Většina tuzemské veřejnosti příliš nevěří tomu, že by politici či elity hájili zájmy obyčejných lidí. Spíše mají pocit, že se o ně tradiční strany nezajímají. A v čele státu si přejí silného lídra, který by vzal zemi z rukou mocných a bohatých. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) agentura Ipsos.