Podíl nezaměstnaných se v dubnu dále mírně snížil

Podíl nezaměstnaných osob v dubnu (podle údajů úřadu práce, pozn. red.) klesl z březnových 3,7 procenta na 3,6 procenta. Po sezónním očištění stagnoval na 3,6 procenta. Indikátor tak skončil v souladu s naším i tržním očekáváním. Počet uchazečů o zaměstnání ve srovnání s předchozím měsícem poklesl o 11,8 tisíc (na 261,7 tis., pozn. aut.), ve srovnání s dubnem 2022 byl vyšší o 18 tisíc.
Většina firem si zaměstnance stále raději drží, než by je v případě potřeby obtížně znovu sháněla. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Počet volných pracovních míst meziměsíčně stoupl o pět tisíc na 284,5 tisíc, po sezónním očištění však pokračoval jejich pokles. Počet neobsazených pozic tak stále zůstává nejnižší od poloviny roku 2018. Na jedno volné pracovní místo v dubnu připadalo 0,9 uchazeče, ještě v březnu to byl jeden uchazeč.

Domácí trh práce tak zůstává stále napjatý a to i přesto, že firmy v rámci průzkumu PMI (index nákupních manažerů, pozn. red.) hlásí propouštění zaměstnanců kvůli menšímu objemu nových zakázek již sedm měsíců v řadě. Většina firem si nicméně zaměstnance stále raději drží, než by je v případě potřeby obtížně znovu sháněla.

Situace na trhu práce se nezhoršuje ani přes příliv pracovníků z Ukrajiny. Těch zde v březnu (údaje za duben ještě nebyly zveřejněny, pozn. aut.) podle evidence úřadů práce bylo zaměstnáno 261 tisíc ve srovnání se 186 tisíci ve stejném období roku 2021. Podíl nezaměstnaných tak v letošním roce zřejmě stoupne pouze nepatrně. Po loňských průměrných 3,4 procenta by měl letos podle naší prognózy dosáhnout 3,7 procenta.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB