Zaměstnavatelé v Česku hledají lidi bez vzdělání

Názor
Úřad práce ČR ve středu zveřejnil podíl nezaměstnaných osob v ČR. Nezaměstnanost klesla z březnových 3,7 procenta na dubnových 3,6 procenta. Před rokem ale nezaměstnanost činila jen 3,3 procenta. Meziměsíčně se tedy situace zlepšila, zatímco z meziročního hlediska je horší.
Úřad práce zveřejnil podíl nezaměstnaných osob v Česku. Nezaměstnanost v dubnu klesla na 3,6 procenta. Ilustrační foto: Úřad práce ČR

Je ovšem otázkou, zda lze o nezaměstnanosti na úrovni 3,6 procenta mluvit jako o zhoršení, protože takto nízká nezaměstnanost je stále nezdravá. Ekonomika by potřebovala nezaměstnanost alespoň o jeden procentní bod vyšší.

Ta stávající totiž ukazuje, že je po zaměstnancích obrovský hlad. To vytváří tlak na růst mezd, což zase roztáčí inflační spirálu. V boji s inflací by tedy potřebovala ekonomika nezaměstnanost vyšší.

Neberou se ti nejlepší

Nízká nezaměstnanost se negativně projevuje i v tom, že si zaměstnavatelé nemohou vybírat mezi uchazeči o pracovní místa.

PSALI JSME:
Míra nezaměstnanosti v Česku v dubnu mírně klesla

Když na pohovor přijde jen jeden kandidát a firma nutně nového zaměstnance potřebuje, nemůže si příliš vybírat. To se pak negativně projevuje v produktivitě práce. Neberou se ti nejlepší, ale ti, kteří zrovna jsou.

Počet volných pracovních míst je stále o desítky tisíc vyšší, než je množství uchazečů o zaměstnání. To je jasný převis poptávky po lidech nad nabídkou, divný výsledek nedávné recese.

Za recese by naopak neměly být pracovní místa. Jediné důsledky recese tedy vidíme v tom, že je letos méně volných míst než před rokem.

Z pohledu regionů je nejvyšší nezaměstnanost v Karviné (8,3 %) a v Mostě (7 %). Obecně by šlo říct, že nezaměstnanost je vyšší v celých Sudetech. Naopak nejnižší je na Praze-Východ (1,5 %).

PSALI JSME:
Nezaměstnanost českou ekonomiku nepálí

Od montoven ke službám

Struktura volných pracovních míst je žalostná. U 71,7 procenta z nahlášených volných pracovních míst zaměstnavatelé poptávají uchazeče se základním či nižším vzděláním. Ekonomika tak volá po imigrantech, kteří by tyto pozice obsadili.

Bohužel tyto pozice nejsou tím, co moderní ekonomika potřebuje. Potřebujeme vyšší přidanou hodnotu. Musíme změnit strukturu ekonomiky od skladů a montoven ke službám, protože na nich stojí budoucnost.

Výhledově lze čekat nezaměstnanost nižší. Zaprvé se pozitivně projeví sezónní práce a zadruhé poroste ekonomika.

Autor je hlavní ekonom skupiny Comfort Finance Group
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Míra nezaměstnanosti v březnu mírně klesla

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Pro které firmy v Česku se nejvíc vyplatí pracovat?

Nejlepší zaměstnavatel v České republice vyrábí cigarety, je jím společnost JTI, Japan Tobacco International. Ukázala to právě tento týden zveřejněná česká část celosvětového žebříčku Top Employer 2024, kterou má …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Bojíme se nedostatku peněz v důchodu, tvrdí většina Čechů

Průzkum
Jen o něco málo více než třetina obyvatel České republiky, kteří dosud nedosáhli důchodového věku, se neobává nedostatečného finančního zajištění v důchodu. Více než tři pětiny tvrdí, že strach mají. Vyplývá to z výsledku šetření, které redakci FAEI.cz poskytlo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM).