Podíl nezaměstnaných v srpnu mírně stoupl

Názor
Podíl nezaměstnaných osob v srpnu vzrostl z červencových 3,5 na 3,6 procenta. Po sezónním očištění nicméně stagnoval na 3,6 procenta. Indikátor tak skončil v souladu s naším odhadem i tržním očekáváním.
Počet volných pracovních míst meziměsíčně poklesl o 4,4 tisíce na 281 tisíc. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Počet uchazečů o zaměstnání ve srovnání s předchozím měsícem vzrostl o 1,8 tisíce na 260,8 tisíce, ve srovnání se srpnem 2022 byl vyšší o 9,1 tisíce. Počet volných pracovních míst meziměsíčně poklesl o 4,4 tisíce na 281 tisíc. Jejich počet klesal i po sezónním očištění a byl nejnižší od dubna 2018. Na jedno volné pracovní místo v srpnu připadalo 0,9 uchazeče, ještě v březnu to byl jeden uchazeč.

Domácí trh práce tak zůstává stále napjatý, a to i přesto, že firmy v rámci průzkumu PMI (index nákupních manažerů, pozn. red.) hlásily i v srpnu další propouštění zaměstnanců kvůli menšímu objemu nových zakázek.

Podíl nezaměstnaných v letošním roce tak podle naší prognózy stoupne pouze nepatrně. Po loňských průměrných 3,4 procenta by měl letos dosáhnout 3,7 procenta. Českému trhu práce by ulevilo snazší přijímání zahraničních pracovníků. To kvůli nízko nastaveným kvótám trvá velmi dlouho. Pokud jde o pracovníky mimo země EU, pohybuje se v řádu měsíců, někdy dokonce i let.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Proč potřebujeme cizince a flexibilní pracovní podmínky?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Podíl nezaměstnaných se v dubnu snížil

Podíl nezaměstnaných osob se v dubnu podle údajů Úřadu práce snížil ze 3,9 na 3,7 procenta, což bylo v souladu s tržním očekáváním. Po sezónním očištění podíl nezaměstnaných stagnoval na úrovni z předchozího měsíce …

Další pokles nezaměstnanosti

Podíl nezaměstnaných se v prvním čtvrtletí letošního roku pohyboval okolo čtyř procent, ale s nástupem teplejšího počasí jsme očekávali jeho postupný pokles. Tuto hypotézu potvrdily výsledky Úřadu práce, podle nichž …

Sezónní pokles nezaměstnanosti

Podle údajů ministerstva práce a sociálních věcí zveřejněných tento týden se míra nezaměstnanosti v dubnu snížila na 3,7 procenta, a to především díky pokračujícímu rozjezdu sezónních prací v zemědělství, …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Konec týrání, jatka budou na kamerách

Analýza
Česká vláda udělala další krok směrem k ochraně zvířat. Od začátku roku 2026 budou provoz na všech tuzemských jatkách monitorovat kamery. Ministerstvo zemědělství si od tohoto kroku slibuje výrazné omezení týrání zvířat při porážení.