Podíl nezaměstnaných v srpnu mírně stoupl

Názor
Podíl nezaměstnaných osob v srpnu vzrostl z červencových 3,5 na 3,6 procenta. Po sezónním očištění nicméně stagnoval na 3,6 procenta. Indikátor tak skončil v souladu s naším odhadem i tržním očekáváním.
Počet volných pracovních míst meziměsíčně poklesl o 4,4 tisíce na 281 tisíc. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Počet uchazečů o zaměstnání ve srovnání s předchozím měsícem vzrostl o 1,8 tisíce na 260,8 tisíce, ve srovnání se srpnem 2022 byl vyšší o 9,1 tisíce. Počet volných pracovních míst meziměsíčně poklesl o 4,4 tisíce na 281 tisíc. Jejich počet klesal i po sezónním očištění a byl nejnižší od dubna 2018. Na jedno volné pracovní místo v srpnu připadalo 0,9 uchazeče, ještě v březnu to byl jeden uchazeč.

Domácí trh práce tak zůstává stále napjatý, a to i přesto, že firmy v rámci průzkumu PMI (index nákupních manažerů, pozn. red.) hlásily i v srpnu další propouštění zaměstnanců kvůli menšímu objemu nových zakázek.

Podíl nezaměstnaných v letošním roce tak podle naší prognózy stoupne pouze nepatrně. Po loňských průměrných 3,4 procenta by měl letos dosáhnout 3,7 procenta. Českému trhu práce by ulevilo snazší přijímání zahraničních pracovníků. To kvůli nízko nastaveným kvótám trvá velmi dlouho. Pokud jde o pracovníky mimo země EU, pohybuje se v řádu měsíců, někdy dokonce i let.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Proč potřebujeme cizince a flexibilní pracovní podmínky?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Reálné mzdy se postupně odrážejí ode dna

Průměrná nominální mzda v letošním třetím čtvrtletí vzrostla meziročně o 7,1 procenta po růstu o osm procent zaznamenaném ve druhém čtvrtletí. Nepatrně se snížila i mezičtvrtletní mzdová dynamika, která podle nás …

Mzdy na papíře rostou, ale v reálu klesají

Podle v pondělí zveřejněné statistiky vzrostla ve třetím čtvrtletí letošního roku průměrná hrubá měsíční nominální mzda meziročně o 7,1 procenta. Nicméně inflace ještě neřekla poslední slovo a stále je vysoká. Když …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Levněji už bylo. Češi na horách s nižšími cenami nepočítají

Průzkum
Vydatným sněžením začala ve všech lyžařských střediscích hlavní zimní sezona. Češi, kteří se chystají vyrazit na hory, jsou smíření s tím, že ceny oproti loňsku rozhodně neklesnou. Redakci FAEI.cz to sdělila ERV Evropská pojišťovna, která si na toto téma nechala vypracovat průzkum u agentury NMS.