Podíl nezaměstnaných v srpnu mírně stoupl

Podíl nezaměstnaných osob v srpnu vzrostl z červencových 3,5 na 3,6 procenta. Po sezónním očištění nicméně stagnoval na 3,6 procenta. Indikátor tak skončil v souladu s naším odhadem i tržním očekáváním.
Počet volných pracovních míst meziměsíčně poklesl o 4,4 tisíce na 281 tisíc. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Počet uchazečů o zaměstnání ve srovnání s předchozím měsícem vzrostl o 1,8 tisíce na 260,8 tisíce, ve srovnání se srpnem 2022 byl vyšší o 9,1 tisíce. Počet volných pracovních míst meziměsíčně poklesl o 4,4 tisíce na 281 tisíc. Jejich počet klesal i po sezónním očištění a byl nejnižší od dubna 2018. Na jedno volné pracovní místo v srpnu připadalo 0,9 uchazeče, ještě v březnu to byl jeden uchazeč.

Domácí trh práce tak zůstává stále napjatý, a to i přesto, že firmy v rámci průzkumu PMI (index nákupních manažerů, pozn. red.) hlásily i v srpnu další propouštění zaměstnanců kvůli menšímu objemu nových zakázek.

Podíl nezaměstnaných v letošním roce tak podle naší prognózy stoupne pouze nepatrně. Po loňských průměrných 3,4 procenta by měl letos dosáhnout 3,7 procenta. Českému trhu práce by ulevilo snazší přijímání zahraničních pracovníků. To kvůli nízko nastaveným kvótám trvá velmi dlouho. Pokud jde o pracovníky mimo země EU, pohybuje se v řádu měsíců, někdy dokonce i let.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB