Podíl Pražanů kupujících nový byt v Praze klesá

Názor
V prvním pololetí letošního roku se Praha rozrostla o 6 444 lidí, ukazují to aktuální data Českého statistického úřadu. Největší přírůstek tvořili ti, kteří se do města nově nastěhovali. Potvrzuje se tak trend, kdy česká metropole neustále přitahuje nové obyvatele, a to už čtvrtý rok po sobě. Do hlavního města se stěhují lidé z celé České republiky.
Ilustrační foto: Central Group

Migrace obyvatel v rámci České republiky je čím dál tím vyšší. Dokazují to i data Central Group (CG), kdy podíl Pražanů kupující byty v posledních letech klesá. Zvyšuje se ale počet zájemců z jiných koutů ČR.

Analýza našich prodejních dat ukázala, že za první půlrok si byty od CG zakoupili ze 71 procent obyvatelé Prahy, z osm procent Středočeši a čtyři procenta kupujících byla z Vysočiny. Roste i podíl našich klientů z Karlovarského a z Ústeckého kraje.

Letošní rok kopíruje ten loňský, ale jen na prvních dvou místech, kdy se na celkových prodejích CG podíleli ze 73 procent Češi žijící v Praze. Osm procent klientů bylo ze Středočeského a tři procenta z Ústeckého kraje.

PSALI JSME:
Do hlavního města se stále stěhují noví obyvatelé, skoro stejný počet jich ale také odchází. Za Prahu

Demografická křivka prodejů bytů od CG se v průběhu let mění. Podíl Pražanů na prodaných bytech CG se za posledních 2,5 roku snížil o cca čtyři procenta, současně se zvýšil podíl kupujících z ostatních krajů. Zatímco v roce 2017 bylo 75 procent kupujících z Prahy, tak za první pololetí letošního roku jich bylo jen 71 procent.

Část Pražanů se tak pod tlakem vysokých cen stěhuje za hranice hlavního města, kde jsou ceny stále ještě příznivější. I díky tomu má středočeský kraj ve srovnání s Prahou vyšší přírůstek obyvatel – jedenáct a půl osoby na tisíc obyvatel. V Praze je přírůstek pouze 9,9.

Vypovídá o tom také statistika povolených bytů a rodinných domů v prvním pololetí 2019, kde se ve středočeském kraji povolilo o 27 procent bytů a rodinných domů více než v hlavním městě. Zvýšený zájem o středočeský kraj ale není pro Prahu zcela přínosný, protože každodenní dojíždění za prací znamená dopravní zátěž, na kterou není naše metropole připravena.

Autorka je výkonná ředitelka společnosti Central Group
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Do Prahy se loni nově přistěhovalo 11 tisíc lidí. Budou ale mít kde bydlet?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.