Podle ČNB dozorčí rada banky Creditas selhala

Banka Creditas má v dozorčí radě tři ženy. Předsedkyni Alenu Sikorovou, a členky Kamilu Valštýnovou a Jitku Plášilovou. V březnu ale nařídila Česká národní banka (ČNB) zajistit výměnu paní – jméno je pochopitelně začerněno – ve funkci člena dozorčí rady s obsáhlým odůvodněním čítajícím sedmnáct odstavců. Fakticky však, v kontextu dalších příkazů, centrální banka požaduje celkovou změnu obsazení dozorčí rady banky Creditas.
V kontextu dalších příkazů ČNB má dojít k celkové změně obsazení dozorčí rady banky Creditas. Foto: FAEI.cz

Za nejzásadnější selhání dozorčí rady považuje kontrolní orgán ČNB přílišnou pasivitu, která měla za následek, že zápisy z jednání vyvolávaly mylný a zavádějící dojem správného nastavení řídicího a kontrolního systému banky Creditas.

„Činnosti prováděné dozorčí radou tak vykazovaly znaky pouhého formálního výkonu této funkce. A je to právě selhání dozorčí rady, které může mít za následek neodhalení zásadních nedostatků majících přímý dopad na zajištění trvalého a bezpečného fungování účastníka řízení na finančním trhu (banky Creditas),“ uvedla v protokolu ČNB.

Podle kontroly, která byla zahájena v lednu minulého roku a po vyřízení námitek ze strany Creditasu ukončena letos v únoru, dozorčí rada jako celek při výkonu činnosti nedostála své povinnosti řídicího a kontrolního systému banky, což by pochopitelně mohlo ovlivnit fungování banky.

„Jako podstatné selhání je namístě označit absenci aktivního přístupu dozorčí rady k výkonu činnosti funkce vnitřního auditu… Odpovědnost za vznik nežádoucího stavu v důsledku neuspokojivého výkonu činnosti dopadá na všechny členy dozorčí rady,“ konstatuje kontrola ČNB.

V podstatě šlo o to, že dozorčí rada podle centrální banky předkládané podklady „brala toliko na vědomí, tj. stvrzovala přijetí určité informace, aniž by však zaujala vlastní stanovisko k jejich obsahu, a to i přes zjevné nedostatky jejich zpracování“.

PSALI JSME:
Záložna Creditas končí, přichází banka

ČNB dále konstatovala, že s ohledem na hrozící rizika plynoucí ze zjištěného stavu je nezbytné uložit opatření k nápravě spočívající ve výměně člena dozorčí rady, který je za řádný výkon kontrolní funkce odpovědný.

„Příkazem stanovená lhůta pro zjednání nápravy je šest měsíců, aby k zajištění výměny dotčené osoby ve funkci člena dozorčí rady došlo v září roku 2021,“ uzavírá centrální banka, ale v posledním odstavci dodává, že v kontextu dalších příkazů má dojít k celkové změně obsazení tohoto orgánu.

Na náš dotaz, zda se klienti mají něčeho obávat, odpověděla mluvčí banky Creditas Lucie Brunclíková: „Žádný problém to ve fungování banky nepředstavuje. Jde o změnu projednanou s ČNB, kterou na základě dohody postupně realizujeme.“

PSALI JSME:
Creditas, nová banka na českém trhu

Zavřít reklamu ×
  1. Škoda, že se v článku nelze dočíst, jaké jsou dopady špatné činnosti dozorčí rady na hospodářské výsledky banky a případná rizika z toho vyplývající pro klienty. Článek je nulová informace.

    • Dobrý den,
      zkuste si znovu přečíst vyjádření mluvčí v posledním odstavci. Víc toho banka nesdělila žádnému jinému médiu.
      Redakce

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Rekordní rok pro Shopsys. Po letech je firma v zisku

Společnost Shopsys, která se zabývá tvorbou e-shopů pro největší hráče na trhu, informovala, že uzavřela fiskální rok se ziskem 11 milionů korun. Je to údajně již popáté v řadě, kdy firma vykazuje meziroční růst …

KB Pojišťovna meziročně zvýšila zisk

Hospodářský výsledek KB Pojišťovny, která je součástí finanční skupiny Komerční banky, dosáhl za rok 2021 dle českých účetních standardů výše 654,1 milionu korun, informovala pojišťovna v tiskové zprávě. To je o 260 …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB