
V únoru se podle očekávání snížila nezaměstnanost v České republice na tři procenta. „Není to žádné překvapení, spíše je už pravidlem, že poté co se na přelomu roku lidé hlásí na úřady práce, tak od února se zase část z nich s rozběhem sezónních prací do zaměstnání postupně vrací,“ uvedl pro portál FAEI.cz ekonom ČSOB Petr Dufek. „Nakonec to uvidíme i v dalších dvou měsících, kdy se opět rozběhnou práce ve stavebnictví, zemědělství a v některých službách,“ dodal.
Redakci to potvrdil také Jacek Kowalak, generální ředitel české pobočky společnosti Randstad. „Lednový faktor“, kdy mnoha lidem vyprší dočasné smlouvy, má za následek dočasný nárůst nezaměstnanosti, který se koncem prvního čtvrtletí obvykle opět srovná.
„Letos se navíc v důsledku extrémně teplého počasí řada oborů nezastavila ani v zimě. Zejména ve stavebnictví a ve výrobě tak poptávka po pracovnících nezaznamenala téměř žádný pokles,“ konstatoval.
„K ochlazování stále přehřátého trhu dochází zatím jen velmi pozvolně,“ sdělil naší redakci hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda. Podle něj si propuštění zaměstnanci v době stále enormně vysokého počtu volných pracovních míst rychle nacházejí nové pracovní místo, takže dynamika nezaměstnanosti se navzdory ochabnutí průmyslu vyvíjí podobně, jako v minulých letech, tedy konjunktury.
Hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček upozornil, že „na trhu práce je k dispozici vysoký počet volných pracovních míst. Mnohá z nich však nabízí nízké mzdové ohodnocení, proto jsou obtížně obsaditelná“. Ke konci února letošního roku bylo evidováno 351 624 volných pracovních míst, což je o 18 513 více než před rokem, připomněl ekonom.
Zaměstnavatelé podle Křečka stále navyšují mzdy, nicméně tempo jejich růstu začíná zpomalovat. „To v kombinaci s vysokou mírou inflace vede k výraznému zpomalování růstu reálných mezd. Českou republiku lze stále hodnotit jako zemi s velmi nízkou nezaměstnaností,“ doplnil.
Křeček upozornil, že v datech o únorové nezaměstnanosti se zatím neprojevily nepříznivé dopady šíření koronaviru ve světě, které narušují dodavatelsko-odběratelské řetězce. Podle jeho kolegy, Lukáše Kovandy, dojde k viditelnějšímu zhoršování stavu trhu práce v ČR až ve druhé polovině roku.
„Zhoršování bude zvláště výrazné, pokud se v příštích měsících nepodaří zásadně omezit další šíření koronavirové nákazy. To vyvolává paniku na trzích a celosvětový poptávkový šok, který se může negativně promítat do růstu globální ekonomiky a růstu české ekonomiky ještě řadu čtvrtletí poté, co riziko dalšího šíření koronavirové nákazy uspokojivě klesne,“ varoval Kovanda.
„Jak to přesně dopadne, není v tuto chvíli vůbec zřejmé, protože ve hře je až příliš neznámých. Rychlostí šíření nákazy počínaje, schopností evropských vlád reagovat konče,“ uzavřel ekonom ČSOB Petr Dufek.