Pohonné hmoty zrychlily tempo zlevňování

Názor
Pohonné hmoty v Česku v uplynulém týdnu zrychlily tempo svého zlevňování. Benzín zlevnil o 25 haléřů na litr na cenu 37,04 koruny za litr. Nafta dokonce o 59 haléřů na 35,27 koruny za litr, což je její nejnižší cenová úroveň od začátku loňského února. Tedy ještě od doby před zahájením ruské invaze na Ukrajinu, která zpočátku zvedla její cenu až k 50 korunám za litr.
Pohonné hmoty v Česku v uplynulém týdnu zrychlily tempo svého zlevňování. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Jak benzín, tak nafta budou zlevňovat i v příštím týdnu. Výraznější zlevnění, o zhruba 50 haléřů na litr, lze čekat u nafty. Její cena tak poklesne pod 35 korun za litr, a to poprvé od ledna 2022. Je však pravda, že za zlevnění nafty v porovnání se začátkem loňska může i snížení spotřební daně z ní o 1,50 koruny na litr, k němuž došlo loni v červnu.

Benzín v příštím týdnu zlevní v rozsahu do dvaceti haléřů na litr. Jeho zlevňování je méně výrazné, než je tomu o nafty. To proto, že v poklesu ceny nafty se více odráží také propad cen plynu v EU. Cena plynu v EU se v tomto týdnu propadla poprvé od srpna 2021 pod úroveň 40 eur za megawatthodinu. Od cenového vrcholu konce loňského srpna plyn zlevnil už takřka o 90 procent.

PSALI JSME:
Pohonné hmoty dále zlevňují. Naftu Češi tankují skoro nejlevněji v EU, za „polské“ ceny

Zásobníky s plynem jsou v EU naplněny stále na zhruba 55 procent, přičemž jejich průměrná naplněnost v uplynulých pěti letech činila v této části roku zhruba 35 procent. Vysoká naplněnost zásobníků, způsobená z velké části poměrně teplým proběhem letošní zimy, je klíčovým důvodem poklesu jeho ceny. Ta tedy fundamentálně odráží slabší poptávku po něm.

Nižší sháňka po plynu oslabuje poptávku také po topné naftě, jež v průmyslu částečně slouží jako jeho náhražka. Pokles poptávky po topné naftě vyvolává tlak také na pokles ceny nafty motorové. Pohonné hmoty zlevňují nejen kvůli teplému počasí a plným zásobníkům, ale také z důvodu poklesu cen ropy na světových trzích a z důvodu aktuálního posilování dolaru vůči koruně.

PSALI JSME:
Pohonné hmoty dále zlevňují a budou. Ropu zlevňují pády a otřesy bank

Klesají také ceny velkoobchodně prodávaných paliv na komoditní burze v Rotterdamu, od níž své ceny odvíjejí i tuzemští čerpadláři. Ropa Brent v korunovém vyjádření zlevnila v uplynulých dvou týdnech o bezmála desetinu, přičemž tento pokles ještě tuzemské čerpací stanice do svých cen naplno promítnou.

Ropa na světových trzích aktuálně zlevňuje zejména kvůli bankovním otřesům a pádům posledních týdnů. Ty vedou k utažení měnových podmínek a ke zvýšení rizika recese jak v USA, tak v Evropě. Oboje snižuje poptávku po ropě, tedy její cenu.

PSALI JSME:
Fed zvedl sazby a zveřejnil nové ekonomické projekce

Americká centrální banka navíc i přesto pokračuje v utahování své měnové politiky, jelikož ve středu zvedla základní úrokovou sazbu o dalších 25 bazických bodů. Ministryně financí USA Janet Yellenová navíc také ve středu uvedla, že její úřad nepomýšlí na zavedení opatření spočívajícím v plošném pojištění vkladů. To částečně opět obnovilo nervozitu investorů do bankovních akcií v USA.

Obávají se, že by se zmíněné pády bank mohl vrátit, což by ještě zvýšilo riziko recese v USA, a dále tedy oslabilo poptávku po ropě. Proto ropa v reakci na středeční krok americké centrální banky i slova ministryně financí ve čtvrtek dále zlevňuje, což má potenciál výhledově ještě hlouběji srazit cenu benzínu i nafty také u českých čerpacích stanic. Zlevňování pohonných hmot v ČR by tak mělo pokračovat i v první polovině dubna.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Akciové trhy: Evropa marně stíhala zámořské otevření

Zavřít reklamu ×
  1. Zde vidím obrovskou příležitost pro stát jak získat peníze na důchody. Zvýšit daň z litru nafty a benzínu klidně o 15 kč. Může to být daň z luxusu(což ježdění autem je) nebo ekologická daň na velmi zastaralá uhlíková paliva……

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Letošní růst bude slabý, Západ nám opět utíká

Před pár týdny oznámený předběžný odhad hrubého domácího produktu (HDP) za první čtvrtletí ukázal, že česká ekonomika proti závěrečnému čtvrtletí loňského roku vzrostla o 0,1 procenta. Tedy o nejmenší možnou …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB