Pohonné hmoty dále zlevňují. Naftu Češi tankují skoro nejlevněji v EU, za „polské“ ceny

Názor
Pohonné hmoty v Česku nadále zlevňují. Nafta nadále výrazněji než benzín. Benzín se aktuálně prodává celorepublikově průměrně za 37,38 koruny za litr, tedy o dva haléře levněji než před týdnem.
Pohonné hmoty v Česku nadále zlevňují. Nafta nadále výrazněji než benzín. Ilustrační foto: Pixabay.com

Nafta za posledních sedm dní zlevnila o 11 haléřů na 36,08 koruny za litr. Tento týden se prodávala vůbec nejlevněji od poloviny února 2022, tedy od doby před zahájením ruské invaze na Ukrajinu, jejíž důsledky loni vyhnaly cenu nafty v ČR až k úrovni 50 korun za litr. V příštích sedmi dnech pohonné hmoty dále mírně zlevní, v rozsahu kolem deseti haléřů na litr.

Nafta v poslední době zlevňuje výrazněji než benzín, neboť topná sezóna se pomalu, ale jistě chýlí ke svému konci a zásobníky plynu v EU zůstávají nadále naplněny zhruba ze 60 procent. Přitom v tuto část roku bývají běžně naplněny jen ze zhruba 40 procent.

Nadprůměrná naplněnost zásobníků odráží letošní nebývalé teplé zimní počasí v Evropě. To sráží jak burzovní cenu plynu v EU, tak v té souvislosti ruku v ruce poptávku po topné naftě, která je využívána jako náhražka plynu. S poklesem sháňky po topné naftě klesá cena také nafty motorové, a to právě výrazněji, než je tomu u benzínu.

PSALI JSME:
ERÚ: Loňská spotřeba plynu v Česku byla nejnižší za posledních osm let

Na letošní pokles cen obou pohonných hmot má pak zásadní vliv stále poměrně nízká světová cena ropy. Cena ropy Brent se letos drží poměrně stabilizovaně převážně kolem úrovně 80 až 85 dolarů za barel. Takže ani ceny pohonných hmot v ČR nemají důvod k výraznějšímu růstu.

Cenu ropy drží dole zejména opakovaně se vracející obava z recese v USA. Tu nyní závažně signalizují také tamní dluhopisové trhy. Vždyť úrok na dvouletém dluhopisu vlády USA v tomto týdnu – poprvé od roku 1981 – vyskočil o více než celý jeden procentní bod nad úrok na desetiletém dluhopisu téže vlády.

To značí, že investoři poměrně razantním tempem přesouvají peníze z dvouletých do desetiletých dluhopisů, neboť v období příštích právě zhruba dvou let se obávají závažného propadu americké ekonomiky.

Tento propad, jak se obávají, může způsobit americká centrální banka, která nakonec nebude mít jinou možnost než s přetrvávající inflací skoncovat výrazným zvýšením základní úrokové sazby a souvisejícím vyvoláním recese.

PSALI JSME:
Silná konkurence na trhu s dluhopisy

Obava z recese v USA, největší světové ekonomice, vytváří tlak na pokles světových cen ropy, protože výhledově tlumí poptávku USA po ní. Probíhající oživení čínské ekonomiky přitom zatím není takové, aby dopady obavy z recese v USA kompenzovalo.

Ceny pohonných hmot letos klesají také v okolních zemích. Citelně levnější než v Česku mají benzín Slovinci, Chorvaté nebo tradičně Poláci. Na Slovensku a v Rakousku je jeho cena srovnatelná s tou v ČR. V Maďarsku nebo tradičně v Německu či Itálii je benzín dražší než v Česku.

Nafta v Česku stojí srovnatelně jako v Polsku nebo ve Slovinsku. Na Slovensku, v Maďarsku, v Rakousku a tradičně v Itálii nebo Německu je nafta dražší než v ČR. Citelně levnější je nafta v Chorvatsku.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Nafta je v Česku nejlevnější od doby před invazí Ruska na Ukrajinu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB