
Šlo nicméně o třetí snížení průměrných cen bytů za sebou, které zatím celkově znamenalo průměrné zlevnění o necelá čtyři procenta, zatímco třeba v Německu o necelých osm procent. S ohledem na předchozí dramatický růst cen jde vlastně opravdu jen o velmi mírnou korekci.
Za posledních pět totiž byty v průměru zdražily o 64 procenta, za deset pak o 124 procenta. V meziročním srovnání byly ceny v ČR o necelá tři procenta níže a zřejmě nepřekvapí, že rychleji zlevňovaly byty starší.
Zatímco v dřívějších letech domácnosti příliš nemusely řešit otázku energetické nákladnosti secondhandových bytů a domů, dnes je v důsledku drahých energií velmi důležitý parametr ovlivňující nejenom samotný provoz nemovitosti, ale i rozsah nutných investic. A ty samozřejmě nejsou vzhledem k přetrvávajícím vysokým cenám stavebních materiálů v žádném případě zanedbatelné.
Ke zpomalování poklesu cen na realitním trhu dopomáhá jednak obnovený zájem domácností o hypotéky, ale i klesající nabídka nových bytů, která je důsledkem útlumu bytové výstavby.
Proto lze asi jen těžko předpokládat, že by ceny realit v ČR mohly prudce klesat. Nestalo se to ostatně ani v časech světové finanční krize, kdy byl propad českého realitního trhu výrazně menší než v ostatních zemích unie.
Realitní trh může navíc v dohledné době získat vzpruhu v podobě nižších úrokových sazeb. Je jen otázkou času, kdy Česká národní banka přikročí k normalizaci úrokových sazeb, která se následně odrazí i v dostupnosti hypoték.
Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)
Ceny bytů jsou velmi nadhodnoceny….Za 1+1 bych víc než 300 tis. kč nedal. Taková je reálná hodnota bytu 1+1. Lze snadno spočítat z růstu platů od dob minulého režimu.Taky je potřeba vzít v úvahu že ty byty jsou 50 let staré…