Pokud se nerozjede ekonomika, k propouštění nakonec stejně dojde

V březnu sice už i v ČR propukla koronakrize a s ní spojená restriktivní opatření všeho druhu, nicméně do výsledků trhu práce se na první pohled nepropsala a míra nezaměstnanosti setrvala na úrovni tří procent.
V březnu počty lidí bez práce s nástupem sezónních prací obvykle rychle klesají, letos bylo snížení spíše symbolické. Ilustrační foto: Depositphotos.com

To je nepochybně dobrá zpráva, ale vůbec neznamená, že na trhu práce zůstává vše při starém. V březnu totiž s nástupem sezónních prací obvykle počty lidí bez práce rychle klesají, zatímco letos šlo spíše o symbolické snížení.

Asi hlavním důvodem bude zastavení rozjezdu sezónních prací, například v zahrádkách restaurací a dalších službách, které mají v tuto chvíli obecně stopku. Vedle toho se na úřadech práce přihlásilo o deset tisíc lidí více než v únoru, takže namísto obvyklého poklesu nezaměstnanosti tu máme stagnaci.

Jde sice jen o relativně drobnou změnu, ale i tak ji můžeme chápat jako jasný signál, že se situace na dříve napjatém trhu práce láme.

Potvrzuje to i vývoj volných pracovních míst, jejichž počet se v posledním měsíci rovněž mírně snížil. Někdo by řekl, že o málo (o 9,3 tisíce), ale v březnu se jejich počet obvykle rychle zvyšuje právě v souvislosti s otevíráním sezónních pracovních pozic.

Březnové číslo můžeme chápat jako určitou útěchu, nicméně dál na něj asi spoléhat nelze. Zaměstnavatelé sice budou mít minimálně dva měsíce kompenzovánu část mzdových nákladů kurzarbeitem, ale ani ten není samospasný.

Pokud se nerozjede ekonomika, tedy rychle nenaskočí domácí a zahraniční poptávka, k propouštění nakonec stejně dojde. Jde jen o to, jak bude dramatické či plošné. A to samozřejmě nemůže v tuto chvíli nikdo odpovědně říct. Mnohem jasnější signál však poskytnou už dubnová data.

Autor je analytik ČSOB
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena