Polský zlotý je nejlevnější od vzniku České republiky

Analýza
Česká koruna v posledních měsících výrazně posílila nejen vůči euru, ale i vůči dalším měnám, které jsou klíčové pro ceny zboží v České republice. Například vůči polskému zlotému se v posledních týdnech poprvé od roku 1995 dostala pod hranici pěti korun za polský zlotý. Polská měna tak za poslední rok a půl oslabila o desetinu, za poslední tři roky dokonce o pětinu.
Polská měna za poslední rok a půl oslabila o desetinu, za poslední tři roky dokonce o pětinu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Polsko je přitom po Německu a Číně třetím největším importérem zboží do Česka. Hodnota zboží dovezeného z Polska v roce 2022 meziročně vzrostla z 347 na 411 miliard korun, tedy o 18 procent. Příznivá situace se však může brzy obrátit, protože zlotý by měl podle predikcí společnosti Ebury začít v tomto roce výrazněji posilovat.

Kurz koruny vůči polskému zlotému se odvíjí především od jejich aktuální síly vůči euru. Zatímco polská měna od začátku roku 2022 oslabila oproti euru zhruba o dvě procenta, koruna naopak posílila o necelých pět procent.

PSALI JSME:
Proč je česká koruna ve srovnání s polským zlotým tak silná?

V letošním roce však očekáváme postupné posilování polské měny, naopak koruna by měla v průběhu roku vůči euru část svých zisků odevzdat. I když je zatím těžké odhadnout, jak silné toto oslabení bude, očekáváme, že polský zlotý vystoupá nad hranici 5,30 korun.

Slabý zlotý je dobrou zprávou pro domácnosti, naopak nepotěší zemědělce

Aktuální příznivý kurz polského zlotého je dobrou zprávou pro české domácnosti, protože pomáhá snižovat ceny dovážených potravin a dalších produktů. Na druhou stranu snižuje konkurenceschopnost tuzemských zemědělců a zpracovatelů, kteří musejí kromě rostoucích nákladů počítat ještě s tím, že zboží od jejich kolegů z Polska je nyní cenově atraktivnější než před rokem či dvěma.

PSALI JSME:
České třešně zná celý svět. Proč je vozíme z Itálie?

Zboží z Polska může být levnější i několik let, importéři se zajímají o fixaci kurzu

Přestože polský zlotý by měl v tomto roce vůči koruně opět posílit, české firmy můžou z aktuálního kurzu těžit ještě několik let. Řada z nich se aktuálně začala zajímat o možnosti kurzového zajištění polského zlotého, tedy o fixaci stávajících cen na další roky.

Pro importéry se v tuto chvíli otevírá poměrně vzácná příležitost, kdy je koruna na jedné straně na historických maximech vůči zlotému, na druhou stranu obě ekonomiky mají podobně vysoké úrokové sazby a očekává se, že to tak nějakou dobu ještě zůstane. To znamená, že společnosti jsou schopné si aktuální kurz zafixovat i na několik let dopředu.

PSALI JSME:
Čechům nebývale zlevňují nákupy v Polsku. Zlotý je vůči koruně nejslabší za dlouhé roky

Zároveň dodává, že i když je nyní fixace kurzu zlotého aktuálně pro importéry výhodná, není to hlavní důvod, kvůli kterému by o ní společnosti měly přemýšlet.

Jde především o to, že firmy můžou počítat se stabilitou směnného kurzu a na základě toho lépe plánovat své budoucí aktivity, marže a cenotvorbu obecně. Firmy se totiž dnes při plánování svých budoucích aktivit potýkají s nebývalou mírou nejistoty a stabilita směnného kurzu jim pomáhá alespoň část této nejistoty odstranit.

Autor je obchodní ředitel společnosti Ebury pro Česko a Slovensko
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Polský zlotý poprvé v historii stojí méně než pět korun

Zavřít reklamu ×
 1. 5,04 Česká koruna
  9. 3. 4:22 UTC · Odmítnutí odpovědnosti
  1

  Polský zlotý
  Polský zlotý
  5,04

  Česká koruna
  Česká koruna
  5,04 ‎st 8. 3.
  Tak nevím, kde na to reportér přišel ,byl levnější
  16.2 byl 4.96

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Volatilní týden končí koruna silnější

Tématem i tohoto týdne byla situace v bankovním sektoru na obou stranách Atlantického oceánu. Po výrazném nárůstu rizikové averze v minulém týdnu se většina toho týdne nesla ve znamení zmírňování napětí, když …

Zahraniční dluh ČR odpovídá dvěma třetinám HDP

Hrubý zahraniční dluh ČR – tedy vlády, firem a bank – dosáhl na konci roku 2022 úrovně necelých 185 miliard eura a byl tak o tři miliardy eur vyšší než v předcházejícím roce. V poměru k hrubému domácímu produktu …

Silný trh práce poklesu sazeb v USA nenahrává

Trh práce v USA zůstává odolný, což může Fedu (americká centrální banka, pozn. red.) bránit v rychlém obratu jeho politiky, který trhy momentálně očekávají. Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti byl v …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB