
Zřejmě i proto konkrétní data o objemech vkladů například v Bance Creditas ukazují, že po dlouhé době letos stoupá zájem o termínované vklady. Zatímco objem peněz na spořicích účtech u této banky od ledna vzrostl o šest procent, termínované produkty vykázaly růst o 147 procent. Největší zájem je o produkty s krátkou dobou vkladu, tedy na rok a menší.
Výrazným trendem na celém trhu je díky vyšším úrokovým sazbám posilování objemu termínovaných depozit, na kterých meziročně přibylo skoro 300 miliard korun, zatímco na těch netermínovaných 208 miliard ubylo.
Přesto mají běžné účty a spořicí účty s možností okamžitého výběru stále ještě výraznou převahu. Na termínovaných vkladech je podle dat České národní banky nyní 817 miliard korun, na běžných účtech je to 1 554 miliard korun.
Zajímavý je pak pohled na srovnání dvou nejčastějších spořicích produktů tedy spořicích účtů a termínovaných vkladů. „Ještě před rokem byl poměr peněz na spořicích účtech a termínovaných produktech zhruba 3:1, teď už je téměř vyrovnaný,“ potvrdila členka představenstva Banky Creditas Ivana Pícková.
„Roli v tom určitě hraje fakt, že v nabídce jsou produkty s uložením na šest měsíců i na kratší dobu. V době vysoké inflace a všeobecné nejistoty lidé hledají způsob, jak peníze bezpečně ochránit a zároveň je mít i relativně rychle k dispozici,“ dodala.
Banky, které nabízejí atraktivní sazby, hlásí i nárůst počtu klientů, ale není jich tolik, kolik by jich být vzhledem k inflaci mělo. Konečně 1,55 bilionu korun na většinou neúročených běžných účtech to potvrzuje.
Podíváme-li se na sazby termínovaných vkladů u bank, nejlepší nabídku má Max banka s úrokovou sazbou 6,11 procenta u ročního vkladu. Minimální výše vkladu však činí 100 tisíc korun, maximální nemá omezení.
Druhá je Banka Creditas s úrokovou sazbu šest procent už u jedno a tříměsíčního vkladu do 500 tisíc korun. Na třetí místo jsme umístili ČSOB nabízející rovněž šest procent, avšak pouze u ročního vkladu. U posledních dvou nabídek je povinný minimální vklad pět tisíc korun.
O šest procent si snížit inflační ztrátu lze i jinak. Buď na běžném účtu Max banky (6,01 %) nebo například v UniCredit Bank, která rovněž u běžného účtu láká na sazbu šestí procent. Nabídka je ovšem diskriminační, protože platí jen pro nové klienty, jen do konce roku a s garancí jen do konce března roku příštího. Omezením je i maximální výše takto úročeného vkladu na 500 tisíc korun.