Poměr peněz na spořicích účtech a termínovaných vkladech se vyrovnává. Může za to inflace

Ještě loni na podzim měly české domácnosti 85 procent svých vkladů na netermínovaných účtech. S růstem úrokových sazeb se však přitažlivost spořicích a termínovaných produktů začala mírně zvyšovat. Není divu. Odečteme-li od letošní inflace tu průměrnou loňskou, na kterou jsme už byli zvyklí, lidem se průběžně znehodnocují úspory o zhruba deset procent.
Konkrétní data o objemech vkladů například v Bance Creditas ukazují, že po dlouhé době letos stoupá zájem o termínované vklady. Ještě před rokem byl poměr peněz na spořicích účtech a termínovaných produktech zhruba 3:1, teď už je téměř vyrovnaný. Ilustrační foto: FAEI.cz

Zřejmě i proto konkrétní data o objemech vkladů například v Bance Creditas ukazují, že po dlouhé době letos stoupá zájem o termínované vklady. Zatímco objem peněz na spořicích účtech u této banky od ledna vzrostl o šest procent, termínované produkty vykázaly růst o 147 procent. Největší zájem je o produkty s krátkou dobou vkladu, tedy na rok a menší.

Výrazným trendem na celém trhu je díky vyšším úrokovým sazbám posilování objemu termínovaných depozit, na kterých meziročně přibylo skoro 300 miliard korun, zatímco na těch netermínovaných 208 miliard ubylo.

Přesto mají běžné účty a spořicí účty s možností okamžitého výběru stále ještě výraznou převahu. Na termínovaných vkladech je podle dat České národní banky nyní 817 miliard korun, na běžných účtech je to 1 554 miliard korun.

PSALI JSME:
Navzdory krizi úspory domácností stouply

Zajímavý je pak pohled na srovnání dvou nejčastějších spořicích produktů tedy spořicích účtů a termínovaných vkladů. „Ještě před rokem byl poměr peněz na spořicích účtech a termínovaných produktech zhruba 3:1, teď už je téměř vyrovnaný,“ potvrdila členka představenstva Banky Creditas Ivana Pícková.

„Roli v tom určitě hraje fakt, že v nabídce jsou produkty s uložením na šest měsíců i na kratší dobu. V době vysoké inflace a všeobecné nejistoty lidé hledají způsob, jak peníze bezpečně ochránit a zároveň je mít i relativně rychle k dispozici,“ dodala.

Banky, které nabízejí atraktivní sazby, hlásí i nárůst počtu klientů, ale není jich tolik, kolik by jich být vzhledem k inflaci mělo. Konečně 1,55 bilionu korun na většinou neúročených běžných účtech to potvrzuje.

PSALI JSME:
Novinky v osobních financích: NEY spořitelní družstvo nabízí 7 %

Podíváme-li se na sazby termínovaných vkladů u bank, nejlepší nabídku má Max banka s úrokovou sazbou 6,11 procenta u ročního vkladu. Minimální výše vkladu však činí 100 tisíc korun, maximální nemá omezení.

Druhá je Banka Creditas s úrokovou sazbu šest procent už u jedno a tříměsíčního vkladu do 500 tisíc korun. Na třetí místo jsme umístili ČSOB nabízející rovněž šest procent, avšak pouze u ročního vkladu. U posledních dvou nabídek je povinný minimální vklad pět tisíc korun.

O šest procent si snížit inflační ztrátu lze i jinak. Buď na běžném účtu Max banky (6,01 %) nebo například v UniCredit Bank, která rovněž u běžného účtu láká na sazbu šestí procent. Nabídka je ovšem diskriminační, protože platí jen pro nové klienty, jen do konce roku a s garancí jen do konce března roku příštího. Omezením je i maximální výše takto úročeného vkladu na 500 tisíc korun.

PSALI JSME:
Novinky v osobních financích: Spořit lze nově i se slovenskou bankou, nabízí 6,15 %

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Koruně se na úvod týdne dařilo

Do velikonočního týdne vstoupily středoevropské měny povzbudivě. Polský zlotý, maďarský forint i česká koruna během pondělní seance posilovaly. Společným jmenovatelem byl slábnoucí dolar na trhu s eurem, což lze ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daň ze štěstí se může týkat každého

Poradna
Máváte tím kouzelným papírkem a blaženě se usmíváte – konečně jsem vyhrál, štěstí mi snad spadlo z nebe. Je to radost pochopitelná, ale trochu předčasná, protože než výhra v loterii, kurzové sázce či jiné hazardní hře z nebe dopadne až do výhercova klína, ztratí se 15 procent objemu.