Pomoc od státu v době pandemie? Především s bydlením, míní Češi

Analýza
Koronavirová pandemie připravila mnohé lidi o veškeré příjmy, nebo aspoň o jejich část. Současně se ani v této době nezastavilo zdražování bydlení včetně nových rodinných domů i bytů, které stále letí vzhůru. Většina české veřejnosti se přitom domnívá, že by stát měl pomoci těm, které pandemie finančně zasáhla. Nejvíce z nich by uvítalo podporu právě v oblasti bydlení.
Ani koronakrize ceny nových bytů nezlevnila. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Ukázal to průzkum Bydlení a finance 2021 společnosti Moneta Money bank, podle něhož pomoc pro potřebné ze strany státu podporují čtyři z pěti Čechů. Celkem jde o 81 procent dotázaných. Více než polovina obyvatel by pak přivítala podporu bydlení, například formou zvýhodněných úvěrů nebo speciálních příspěvků.

Zhruba stejný podíl dotázaných si současně myslí, že by státní pomoc měla směrovat zejména k mladým lidem a rodinám. Necelá polovina by pak uvítala zvýhodněné úvěry. Že na to jsou mnozí lidé finančně opravdu hůře, dokládá to, že dvanáct procent dotázaných musí letos sáhnout do svých úspor – jako častý důvod byly přitom zmiňovány nízké příjmy kvůli pandemii.

Zdražení o 84 procent

Jedním z paradoxů koronavirové pandemie je, že ani lockdown neudržel ceny bytů v Praze a krajských městech na uzdě. Ve třetím čtvrtletí roku 2020 ceny vzrostly v průměru o 15,8 procenta na 70 300 korun za metr čtvereční. Za posledních šest let se přitom ceny zvýšily v průměru o 84 procent. Vyplývá to ze studie poradenské společnosti Deloitte.

PSALI JSME:
Sbohem drahá Praho. Jsme on-line, jdeme jinam. Velká města opustila řada nájemníků

Tempo růstu bylo nejvyšší od března 2018. V Praze, kde jsou nemovitosti už tradičně nejdražší, vyšel metr čtvereční v průměru na 94 300 korun. V nejlevnějším Ústí nad Labem naopak na 22 800 korun.

Nejvíce vzrostly ceny v developerských projektech, meziročně o 18,6 procenta na 83 500 korun za metr čtvereční. Ceny bytů v panelových domech stouply o 16,1 procenta na 54 800 korun za metr čtvereční. V cihlových domech se zvýšily o 11,4 procenta na 69 000 korun za metr čtvereční.

Čtvrtí nejrychlejší

Na celkovém objemu prodejů se ve třetím čtvrtletí zhruba ze tří pětin podílela Praha. Následovaly Brno (11,5 %), Plzeň (4 %), Olomouc (2,5 %) a Liberec (2,4 %).

V Praze vzrostly ceny bytů meziročně o 10,4 procenta. Nejdráže se prodávaly byty v Praze 1 (148 100 korun za metr čtvereční) a v Praze 2 (137 900 korun). Nejlevnější byly Praha 4 (85 000 korun za metr čtvereční) a Praha 9 (86 600 korun).

PSALI JSME:
Byty v Brně za rok zdražily o čtvrtinu

Meziroční růst cen rodinných domů a bytů v Česku byl mezi zeměmi Evropské unie podle Eurostatu čtvrtý nejvyšší. „V pandemii koronaviru tak nastává paradoxní jev, kdy ceny nemovitostí akcelerují svůj růst. Tím se vlastnické bydlení stává stále méně dostupné pro lidi s průměrnými příjmy,“ sdělil redakci analytik BH Securities Štěpán Křeček.

Tento vývoj je podle něho zapříčiněný omezenou nabídkou nemovitostí, která v budoucnu ještě více klesne kvůli zpomalení výstavby v době pandemie. „Na druhé straně roste poptávka, která je vyvolána levnými úvěry na bydlení a rostoucími úsporami domácností,“ poznamenal Křeček.

Developeři si počkají

Vladimír Zuzák, majitel a ředitel realitní kanceláře Maxima Reality očekává, že krize spojená s nemocí covid-19 zasáhne hlavně panelové byty a nemovitosti v okrajových lokalitách. „Tam mohou ceny bytů dočasně klesnout i o 15 procent. Naopak novostavby ani starší byty v centru města zlevňovat nebudou,“ předpokládá Zuzák.

Připomněl, že Česká národní banka považuje ceny nemovitostí za nadhodnocené o 17 procent, v lukrativních lokalitách až 25 procent – jak vyplývá ze zprávy zveřejněné v listopadu 2020.

PSALI JSME:
Nemovitosti v ČR budou nejspíše dále trendově zdražovat. Stále více lidí půjde do nájmu

„Proto jsou taky banky opatrné. Nabízejí sice nízké úrokové sazby, ale některé profese vyřadily jako rizikové, zejména gastro, hotely, turismus, aerolinky, kulturu, sport i automotive průmysl,“ uvedl Zuzák.

Opatrné jsou rovněž v bankovních odhadech – ty vycházejí hlavně v okrajových lokalitách dokonce o 30 procent nižší než aktuální prodejní cena. To znamená, že jsou z úvěrů vyřazeni zájemci, kteří nemají našetřeno dost vlastních zdrojů, aby pokryli rozdíl mezi skutečnou prodejní cenou a odhadem.

„Naopak se tentokrát nedá počítat se zlevněním bytů, o které má zájem vyšší střední třída, případně investoři,“ sdělil Vladimír Zuzák. To jsou podle něho především starší byty 2+kk v centrech velkých měst, ale taky novostavby. Těchto nemovitostí je dlouhodobě na trhu významný nedostatek, mimo jiné kvůli zdlouhavým povolovacím procesům, které má urychlit teprve chystaný nový stavební zákon.

„Developeři zatím vycházejí z krize jako vítězové – v roce 2020 prodávali byty rekordním tempem. Mnohé projekty se vyprodaly dříve, než začala výstavba. Developeři se poučili z minulé krize. I kdyby došlo k dočasnému výpadku v poptávce, počkají si, až se situace zlepší,“ dodal Zuzák.

PSALI JSME:
Odpovědnost za bydlení lidí musí přijmout stát, říká ombudsman

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Blíží se velký chaos ve stavebnictví?

České stavebnictví v únoru po předchozím dlouhém propadu nepatrně vzrostlo. Stavební produkce podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) v únoru meziročně vzrostla o 3,6 procenta. Zásadní vliv mělo …

Ceny nemovitostí v Česku přestaly klesat

Podle dat Eurostatu zveřejněných v minulém týdnu se ceny bytů v posledním čtvrtletí loňského roku v Česku mezikvartálně podruhé za sebou zvýšily o 0,3 procenta. Na konci roku nové byty ještě symbolicky zlevnily, ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

Analýza
Směnný kurz české koruny je v posledních letech velmi dynamický a mění se v závislosti na několika nejdůležitějších faktorech: Úrokovém diferenciálu, ekonomická síle, politické stabilitě, tržnímu sentimentu a mezinárodnímu obchodu.