Bezohledný soused je krutě nepovedená sázka do loterie

Poradna

Sousedi, to je sázka do loterie. V minulých dílech poradny věnovaných poměrům v bytovém domě jsme se zabývali tím, co znamená neplatič pro poctivé sousedy a že členy výboru sdružení vlastníků bytových jednotek (SVJ) může přivést dokonce až před soud. Ale dluhy nejsou zdaleka to jediné, čím mohou nezvedení sousedé kazit vzduch ve společném bytovém domě.

S občasným štěkotem psa se v rámci velkých bytových domů tak nějak počítá. Foto: Pixabay

Hlučný návrat uprostřed noci, oslava za zdmi dětského pokoje, bouchání domovních dveří, dávka odpadků z horního balkonu nebo pokřikování na chodbách a občasný štěkot psa. S tím se v rámci velkých bytových domů tak nějak počítá. A pokud nejde o pravidelné excesy, dá se s tím i žít, i když často se skřípením zubů. Když totiž nejde o zdraví…

KOUŘ, SMRAD I OBAVY Z VÝBUCHU

O zdraví však už jde v případě, když například vedlejší balkon okupují náruživí kuřáci, jejichž nadílku zanáší větřík přímo do vašeho bytu. A představa uzavřených oken či balkonových dveří uprostřed léta je přímo děsivá. Obdobná situace může nastat, pokud si soused na své balkoně umístí slunečník tak šikovně, že vás odsoudí putovat za slunečním svitem mimo dům.

Nebo sbírá hromady smradlavých odpadků či je fanatik do zbraní a výbušnin, které skladuje v ložnici, v čemž cítíme ohrožení pro vlastní rodinu. Přestože jde o problém zdánlivě banální a řešitelný na základě přátelské domluvy a ohleduplnosti, stává se někdy pořádným oříškem.

OD DOMLUVY AŽ K SOUDU

Jaké je řešení? Prvním krokem by vždy měl být pokus o přátelskou domluvu. Následuje písemná výzva, aby se soused zdržel závadného jednání. Tuto výzvu je možné adresovat na výbor SVJ, zejména na sídlišti jsou však i sousedé členy různých sdružení, takříkajíc o vchod vedle. A když nepomůže ani tato výzva, řešením je až podání tzv. sousedské či zápůrčí žaloby k soudu. Pokud hrozí, že při čekání na výrok soudu může dojít k ohrožení zdraví, je možné požadovat vydání některého z opatření, jímž by se závadnému jednání souseda zamezilo.

Výsledek sporu však nemusí být tak jednoznačný, jak se zdá. Střetávají se v něm totiž dvě vlastnická práva. Na jednu stranu občanský zákoník omezuje vlastníka bytu, aby se zdržel činností, které způsobují, že např. odpad, voda, kouř, prach, plyn, pach, stín, hluk nebo otřesy vnikají do bytu jiného vlastníka v míře nepřiměřené místním poměrům a podstatně omezují jeho obvyklé užívání. Tzv. přímé imise (kouř, prach) jsou zakázány bez ohledu na míru takových vlivů a na stupeň obtěžování souseda.

Na stranu druhou však i vlastník vedlejšího bytu má svá práva, a sice v tom smyslu, že se výsledky jeho činnosti, zjednodušeně řešeno, v přijatelné míře na provozu vedlejšího bytu projevit mohou. Vždy tedy bude záležet na tom, zda jde o zásah nepřiměřený místním poměrům a podstatně omezující obvyklé užívání vedlejšího bytu. A právě tato porovnání a posouzení, na základě důkazů předložených žalobcem, jsou věcí soudu.

ROZSUDKEM TO KONČIT NEMUSÍ

Výrok soudu však tečkou za sousedskými spory nebývá. Obvykle totiž vyvolá spíš nevraživost a sérii naschválů, než smíření a podané pravice. Nestačí tedy vynést rozsudek, že se má soused závadného jednání zdržet, je nutné výkon takového rozhodnutí také zajistit. Pokud se soused dobrovolně nepodrobí, je nutné se znovu obrátit na soud, aby si plnění vynutil obvykle pokutami. Ale to už budou sousedské vztahy nenávratně zdemolované.

V případě, že se do sporu dostaneme s nájemcem bytu, pak je postup shodný, jen se po marném pokusu o přátelskou domluvu obracíme na vlastníka bytu. Je jeho věcí, aby vůči rušiteli zjednal nápravu, která může vést až k výpovědi nájemní smlouvy. Ale to jde o lepší variantu, protože jinak bohužel platí to, že sousedy si většinou nevybíráme a jsou sázkou do loterie, v níž se často krutě prohrává.

Jak postupovat při řešení sporů s bezohledným sousedem?

  1. Když vás soused obtěžuje svými projevy nad rámec, který považujete nepřiměřený, měli byste se s ním pokusit osobně domluvit, vyzvat jej písemně k nápravě a dalším krokem je žaloba, kterou může soud zkombinovat s předběžným opatřením.
  2. I soused však má svá vlastnická práva, takže je na straně žalobce, aby prokázal, že se jedná o zásahy nepřiměřené místním poměrům a podstatně omezující obvyklé užívání vašeho bytu.
  3. Soud bude tuto nepřiměřenost posuzovat. Pokud rozhodne ve váš prospěch, neznamená to automaticky hladkou vymahatelnost. Tu zajistí opět až soud, např. udělením pokut.
  4. Při sporu s nájemcem bytu se po marném pokusu o přátelskou domluvu obracíme na vlastníka bytu. Je jeho věcí, aby vůči rušiteli zjednal nápravu.
Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Bydlení

V říjnu se v Praze nezačal stavět ani jeden byt

Růst českého stavebnictví letos nekončí, i v říjnu rostla stavební produkce podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) meziročně o devět procent. Daří se hlavně pozemnímu stavitelství (nárůst o 11,6 …

Realitní inzeráty. Vyznáte se v používaných zkratkách?

Poslední dva tři roky zažíváme velký zájem o nákup realit. Poptávka převyšuje nabídku. Proto hledání toho správného domu, bytu, pozemku či rekreačního objektu může pro kupujícího znamenat pročítání desítek inzerátů. …

Nejčtenější

Část domácností se řítí do finanční propasti

Hospodaření některých českých domácností je dlouhodobě jen těžko udržitelné. Ačkoli se majetková a finanční situace za poslední dvě dekády celkově zvedla, je tu i jeden hodně rizikový faktor: v porovnání s výší mezd …

Další zdražení elektřiny se blíží, varuje energetický expert

Rozhovor
Domácnosti se musí připravit na ohlášené zdražení elektřiny od nového roku. Další skokový růst cen by mohl následovat poměrně brzy. „Na evropském trhu se pomalu blížíme k deficitu výkonu, který zřejmě vyvrcholí v letech 2021 až 2022 v souvislosti s odstavením německých jaderných elektráren. A to ceny zase ´nakopne´ vzhůru,“ řekl v rozhovoru pro Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) Jiří Gavor, výkonný …

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru