Porazili jsme inflaci? Spíše se smiřme s tím, že levněji už bylo

Názor
Když některé potraviny v uplynulých dvou letech zdražily až o třetinu, několikaprocentní zlevnění z přelomu roku to nezachrání. Spíše je třeba si zvyknout na to, že levněji už bylo a že se ceny u mnoha výrobků už na původní úroveň nevrátí.
Letošní inflaci ovlivní mnoho faktorů, ceny se už ale na původní úroveň nevrátí. Ilustrační foto: Pixabay.com

Jsou to zdánlivě příznivé zprávy: Spotřebitelské ceny v prosinci meziročně vzrostly o 6,9 procenta, což bylo o 0,4 procenta méně než v listopadu. A průměrná inflace za celý loňský rok dokonce klesla ještě více. Z předloňských 15,1 na 10,7 procenta. Ekonomové předvídají, že letos by mohl růst spotřebitelských cen klesnout dokonce až pod tři procenta. Ale to se teprve uvidí, hodně napoví čísla za leden.

Když se ovšem na toto tvrdá data podíváme kritickým pohledem, velký důvod k oslavám není. Za prvé: inflace, která se blíží k jedenácti procentům, je stále strašidelná. Nejde jen o to, že zboží a služby v průměru zdražily o více než desetinu, ale také se opět nemalou měrou znehodnotily úspory všem spořivým Čechům.

Za druhé: Inflace v České republice je v porovnání s ostatními evropskými zeměmi stále nadprůměrná, dokonce jedna z nejvyšších. Podle posledních dostupných údajů za listopad 2023 bylo Česko se 7,1 procentem ze 41 sledovaných zemí páté nejhorší, tedy s pátou nejvyšší inflací.

PSALI JSME:
Inflace je téměř poražena. Letos by mohla klesnout pod tři procenta

Lépe na tom bylo Slovensko (6,3 %), Polsko (6,1 %), Rakousko (5,6 %) i Německo (3,7 %). A třeba o italské inflaci (0,6 %) si zatím můžeme nechat jen zdát. Ze zemí EU mělo vyšší inflaci jen Maďarsko se 7,9 procenty.

Za třetí: I přes klesající inflační trend nesmíme zapomínat na to, že se ukrajuje z poměrně vysoké cenové úrovně. A tak třeba pokud některé potraviny v letech 2022 a 2023 podražily až o třetinu, nějakých šest procent z konce loňského a začátku letošního roku to nevytrhnou.

Jde spíše o kosmetické úpravy. Samozřejmě se bavíme o průměrných cenách, což nevylučuje, že některé produkty a služby skutečně zdražily výrazně.

Jak správně poznamenal Štěpán Křeček, hlavní ekonom BH společnosti Securities a současně poradce premiéra Petra Fialy, inflaci si pomalu krotíme, přesto jejím výsledkem bude výrazně vyšší cenová hladina, která se již na původní úroveň nevrátí. Typickým příkladem může být například elektřina nebo plyn.

PSALI JSME:
Začali lidé utrácet? Tržby obchodníků poprvé po roce a půl vzrostly

Za čtvrté: To, že inflace klesá, ještě neznamená, že to platí pro všechny produkty a služby. Například čepované pivo kvůli aktuálnímu přesunutí z 10procentní sazby DPH do vyšší 21precentní už v mnoha restauracích a hospodách zdražilo.

Nutno poznamenat, že cena obvykle povyskočila o méně než šest procent. Na druhou stranu je potřeba připomenout, že některá restaurační zařízení zdražila pivo už na podzim – v souvislosti s úpravou cen pivovarů.

Také vodné a stočné tradičně s příchodem nového roku zdražilo. Podle expertních odhadů z konce uplynulého roku by se měla cena zvýšit v některých městech až o čtvrtinu, což už bude citelný zásah do rodinného rozpočtu – zvláště v těch domácnostech, kde obracejí každou korunu. Podobných příkladů zdražování i přes klesající inflaci bychom nepochybně našli více, například nájemní bydlení je stále dražší.

PSALI JSME:
Inflace v ČR je nejvyšší v EU. Náklady na bydlení včetně nájemného v prosinci opět vzrostly

A za páté: Ekonomové sice předvídají, že by letošní průměrná celoroční inflace mohla klesnout až někam ke třem procentům, nebo dokonce pod ně, ale i to je stále nad dvouprocentním cílem České národní banky. A jak to nakonec všechno bude, je tak trochu ve hvězdách, neboť ani letošní rok rozhodně nebude z globálního hlediska poklidným.

Konec války na Ukrajině je stále v nedohlednu, pak tu jsou boje v pásmu Gazy, které se stále mohou rozšířit v mnohem rozsáhlejší konflikt a nejistý je vývoj rovněž vývoj situace okolo Tchaj-wanu.

Mezi další nebezpečí, která mohou ohrozit globální ekonomiku, a tedy například ceny ropy, patří útoky jemenských povstalců, Hútíů, na obchodní lodě proplouvající Rudým mořem (směrem k Suezskému průplavu). Jde o jednu z nejvýznamnějších námořních tras světa, putuje tudy přibližně dvanáct procent celosvětového obchodu.

Sečteno a podtrženo: Smiřme se s tím, že levněji už bylo.

PSALI JSME:
Povede zdražení námořní dopravy k nové inflační vlně?

Zavřít reklamu ×
  1. Pětikoaliční nekompetetní vláda inflaci nikdy neporazí. Je potřeba vyměnit vládu a bude po problémech!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Úspěšný týden pro českou korunu i euro

Česká koruna hned na začátku týdne posílila vůči euru pod hladinu 24,80 korun, kde kurz zůstal i po jeho zbytek. Na silnější úrovně koruně pomohlo zveřejnění domácí inflace, která překvapila ve směru nahoru. …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB