Poučení: Důchodci by měli méně věřit politikům

Nemalá část českých seniorů se nechala chytit do politické pasti Andreje Babiše a dalších politiků hnutí ANO, kteří jim tak dlouho tvrdili, že je současná vláda okradla, až tomu začali věřit, a už se těšili na zvýšení penzí. Ústavní soud jim ale jejich naději sebral. Poučení je jasné: Senioři by měli méně věřit politikům, ať jsou z jakékoli strany či hnutí, a více sami sobě.
Dlouho očekávaný nález Ústavního soudu k valorizaci důchodů vyzněl pro vládní koalici. Lidé, a nejen senioři, by se proto měli především spoléhat sami na sebe a svou rodinu. Ilustrační foto: Freepik.com

Dlouho očekávaný verdikt Ústavního soudu ke zkrácené valorizaci penzí vzbuzoval vášně dávno před tím, než tato instituce vydala svůj nález. Opozice si od případného vítězství slibovala, že uštědří pětikoalici pořádnou ránu, a z určitého pohledu tak vlastně využila důchodce ke svým politickým cílům.

Jak to dopadlo, všichni víme. Možná až trochu překvapivě výrazným vítězstvím vládních stran. Jinak se poměr 12:3 pro zamítnutí opozičního podání nazvat nedá. A také ve zdůvodnění verdiktu se neobjevilo žádné významné pokárání vlády.

Šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová zhodnotila nález Ústavního soudu jako „občan, jako právník a jako člověk“. Zajímavé je, že ho neokomentovala jako politik, o této „profesi“ se ve svém bezprostředním komentáři nezmínila. Byť byla akce „okradení důchodci“ samozřejmě především politickým krokem.

Z nálezu Ústavního soudu vyplývá jedno zásadní poučení: Důchodci by se měli méně spoléhat na sliby a proklamace politiků a více věřit sami sobě. A netýká se to jenom aktuálního verdiktu. Současná vládní koalice spustila důchodovou reformu, která mimo jiné počítá s postupným odkladem odchodu do starobního důchodu.

Jenže realita nakonec může být úplně jiná, podmínky se v budoucnu mohou ještě výrazně změnit, a to oběma směry. Pro dnešní čtyřicátníky a mladší ročníky může být ještě podstatně hůře. Ale může to být i naopak. Ostatně hnutí ANO se netají tím, že hodlá „podpásovky kabinetu Petra Fialy napravit“ – pokud se dostane k moci.

To je další potvrzení toho, že by se důchodci (respektive všichni, kteří jednou stejně skončí jako penzisti, pozn. aut.) měli spoléhat především sami na sebe. Samozřejmě to neplatí absolutně.

Vyplácení důchodů patří k základním povinnostem státu, lidé o penzi nepřijdou ani v budoucnu. Otázkou ovšem je, jak bude vysoká, co si bude moci stát v dalších vývojových etapách dovolit. Spořit si na stáří by se mělo stát téměř „povinností“ každého mladšího občana.

Ani v tomto případě to samozřejmě nemůže platit absolutně. Neexistuje žádný unifikovaný člověk, žádný unifikovaný důchodce, lidské osudy jsou někdy hodně smutné. Takže nepochybně si část obyvatelstva nebude moci dovolit dostatečné úspory a bude vždy o něco více závislá na státu. To ovšem nic nemění na tom, že by lidé měli především věřit a spoléhat se sami na sebe a svou rodinu.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 26
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. Pe Petr

    ANO,důchodci se nechali nachytat na pěkný úsměv a slušné vyjadřování pětikoalice. Když ptáčka lapají,pěkně mu zpívají….Volba pětikoalice se vymstila hlavně důchodcům a lidí,kteří brzo do důchodu půjdou!

    • Re Reno

      Jak vymstila?
      Nic se nikomu nevymstilo. Kdo si na důchod nešetří, má holt smůlu.

      • Pe Petr

        Důchodci vysokou inflaci nezavinili. Inflaci zavinila pětikoalice,protože svou nečinností vyskočily ceny energií a posléze potravin. Kdyby nebyla inflace tak nebude potřeba přidávat důchodcům… Velmi jednoduché řešení.

        • Lu Ludvík

          Hlavně, že Fiala v listopadu 2022 řekl, že na valorizace nesáhnou a stějně tak Jurečka pár dnů před tím než to udělali. To byla tak sprostá lež a neústavní ÚS to posvětil.

          • El Eliška

            Máte pravdu oni se spletli chtěli říct,že na své platy nesáhnou a ještě si přidají.

      • In Ing.Mysík

        Milý Reno. Třetina domácností v této zemi je na, nebo pod hranicí chudoby. Lidé by šetřili, ale nemají z čeho. Systém 100-120% Eurocen v souběu s 30-35% Europlatů neposkytuje pro spoření moc prostoru. A bude hůř!

      • Ky Kysoň

        RENO – Co to je za blbost – „kdo si na důchod nešetří“ ?? Státní důchod není sociální dávka, nýbrž postupné vracení peněz, které pracující odevzdávali formou daně, ono se tomu také říká sociální pojištění a které stát používá „bezúročně“ pro financování rozpočtu.
        Pokud to ovšem stát rozkrade , rozdá chronickým netáhlům a příživníkům, tak není divu, ža na poctivě platící se nějak nedostává.
        Je to stejná zlodějina, jako kdyby si někdo spořil na „přilepšení“ ve starším věku a v šedesáti by mu v bance řekli, že v tomto věku nemá už na žádnou výplatu nárok, jelikož to nařídil Ústavní soud.
        Myslíte se , že je to normální jednání ??
        To je mně vás potom líto a hlavně Vašich rodičů ….

    • Re Renata

      Jste si tím jist?
      Nezacali oblbování důchodců již za Babiše?
      Proč již tehdy nezacali s reformou důchodů?

      • Pe Petr

        Co si představujete pod pojmem reforma důchodů? Snížit důchody nebo posunout odchod do důchodu na 70 roků? Nebo oboje zároveň?

        • la lada

          Pro minulou populistickou vládu reforma důchodového systému nepřipadala v úvahu, neboť byste ji pak nezvolili 🙂

    • Pa Pavel

      Když nebudu mít na dovolenou na Kanárech, tak si na to nebudu půjčovat a žádat svoje děti, aby to za mě zaplatily, ale pojedu za své na Šumavu.
      To by mělo být úplně normální. Takže za mně hraje ANO a SPD líbivou a nezodpovědnou hru s naivními voliči.

  2. HA HASTRMAN

    Pane Baroch,co tu píšete za nesmysli,že za to může ANO. Předně za to můžou ministři pětidemolice a dále ÚS který to odsouhlasil. Četl jste o kompetentnosti expertech MPSV. Když neuměli předvídat výši inflace tak jsou k h…u. Zřejmě jste ještě mladý a hloupý ale taky jednou půjdete do důchodu,tak že počítám že budete mít dost našetřeno aby vám důchod nehyběl.

  3. PB Petr Bubeníček

    Karel Kryl: politikům se nevěří, politici se kontrolují. Za to že nekompromisne zastával tento názor se ve zlém rozešel s Václavem Havlem. Platí to stále a stále více.

    • Ja Jarda

      Co Fiala a spol slibovali ? Samá lež! Pak kdo lže, žen krade, což se plně projevuje.

  4. Mi Miroslav

    Babišovi a ANO věřím dál, nevěřím pětikolce, presidentovi a nově ani ústavnímu soudu – nesoudil podle práva a dodržování zákonů ale podle přání vlády. Ale abych byl upřímný – rozhodnutí mě nepřekvapilo, čekal jsem to, protože indicie a signály mluvily jasně.

  5. Vl Vladimír

    Bohužel opravdu velká část důchodců je přesvědčena, že Babiš je jejich Spasitel a zlý Fiala je okrádá. Příště se semknou a budou volit Ano. Jen nevím jak se to bude líbit jejich vnoučatům která mají mozek v hlavě a s jakým nadšením je budou podporovat.

    • Pe Petr

      Jaké vnoučata? Co to melete! Na důchody jde třetina státního rozpočtu. To znamená,že důchodci stát rozhodně nemohou zruinovat. Stát musí začít šetřit na těch druhých dvou třetinách…Např. zrušit výsluhy,senát,předražené opravy silnic,neustálé přidávání učitelům,vyplácení dávek celoživotně nepracujícím atd…

  6. Pe Pepa

    Vláda lhářů. Jurečka ještě v únoru 22 tvrdil , že se na valorizace sahat nebude. Za 3 dny mluvil jinak . Takže kdo důchodce navnadil? Jurečka lhář a podvodník. A celá vláda s ním . Ústavní soud podlehl vládě .Řešil co neměl a vůbec ne o valorizaci , ale o obstrukci

    • Vi Vilímovec

      Ono totiž bylo potřeba prvně dostat na Hrad generála, a mít tak jistotu, že jím zvolení soudci pak té bandě nekompetentních „odborníků“ posvětí každou lumpárnu.

  7. SZ Stanislav Zapletal

    Ve vší slušnosti: je autor pan Baroch nemocný, nebo podplacený?

  8. vb vojtech barti

    „Důchodci by měli méně věřit politikům “ je jen částečná pravda – úplná je že voliči by neměli věřit politikům vůbec. Řekněte mi jeden slib který vládní 5ti koalice splnila? Demokracie v česku není – aby se pidistrana dostala do parlamentu ta uzavře s někým koalici a je to. Jsou u koryta. A potom už jen oblek z hroší kůže a lhát lhát a lhát. Je jedno jestli zleva zprava shora zdola – jsme v parlamentu chvíli u vlády chvíli v opozici. Příští volby to změní. Pro občany -voliče ( ne jen důchodce) se nemění nic.