Ústavní soud zamítl stížnost poslanců ANO. Snížení mimořádné valorizace penzí platí

Názor
Ústavní soud ve středu zamítl stížnost poslanců opozičního hnutí ANO ohledně ponížení loňské mimořádné valorizace důchodů. Tím pádem definitivně stvrdil, že důchodci si loni z hlediska vývoje svých reálných příjmů pohoršili nejvýrazněji za posledních více než deset let.
Ústavní soud ve středu zamítl stížnost poslanců opozičního hnutí ANO ohledně ponížení loňské mimořádné valorizace důchodů. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Ponížení mimořádné valorizace totiž znamená, že loňský růst průměrné penze zaostal za růstem hladiny spotřebitelských cen, jemuž čelí průměrný starobní důchodce. Navýšení penzí přitom zaostalo za růstem cen, jemuž důchodci čelí, nejvýrazněji od roku 2012.

Vládě tím bezpochyby spadl kámen ze srdce, neboť při jiném rozhodnutí Ústavního soudu by hrozilo, že kabinet fakticky překročí zákonný schodek státního rozpočtu, schválený pro loňský rok ve výši 295 miliard korun. Státní rozpočet loni hospodařil s deficitem necelých 289 miliard korun.

Stát ovšem na penzích díky ponížení valorizace ušetřil takřka dvacet miliard korun. Pokud by k této úspoře nedošlo, stát by tak zákonně povolený schodek překročil o zhruba třináct miliard korun. Muselo by tudíž dojít k novelizaci loni platného rozpočtového zákona.

PSALI JSME:
AKTUALIZACE: Vláda výrazně seškrtala mimořádnou valorizaci penzí

Rozhodnutí soudu přivítají i mezinárodní ratingové agentury, neboť tím klesá dlouhodobá zátěž na veřejné finance. Pokud by soud rozhodl jinak, veřejné finance by v příštích až dvaceti letech musely počítat s každoročně navýšenými výdaji v aktuální souhrnné výši odpovídající zhruba 400 miliardám korun.

Při prostém rozpočtení této sumy na dvacet let je výsledkem suma průměrně přibližně 20 miliard korun ročně. I pokud by musela být vyplácena, pokud by tedy Ústavní stížnost přijal, neznamenalo by to zásadnější zhoršení stavu tuzemských veřejných financí, a samo o sobě zřejmě ani ratingu České republiky ne.

Nelze tedy tvrdit, že dnešní verdikt Ústavního soudu jakkoli výrazněji přispívá k dlouhodobému ozdravení tuzemských veřejných financí. Z hlediska veřejných financí i ratingových agentur je jistě příznivý, ovšem tento vliv nelze přeceňovat – ani krátkodobě, ani dlouhodobě.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Spravedlivý hněv pokročilého věku

Zavřít reklamu ×
  1. Rozhodnuti Ustavniho soudu o spravnosti projednani zakona o snizeni valorizace duchodu ve stavu legislativni nouze z duvodu velkych skod v budoucnu az 400mld Kc je protiustavni. Takove velke skody realne nenastanou jak konstatovali i 5 disentni soudci US, ja dodavam i to B, ze dukazem je navyseni duchodu o skromnych 360kc plosne od ledna 2024. A Vlada vtom bude pokracovat. Tak jaka pak velka skoda, ktera je podminkou stavu legislativni nouze. Je triskni, ze dosud tuto argumentaci nikdo nepouzil. S pozdravem Gus, byvaly Partner Deloitte

  2. Rozhodnuti Ustavniho soudu o spravnosti projednani zakona o snizeni valorizace duchodu ve stavu legislativni nouze z duvodu velkych skod az 400mld kc v budoucnu je v tomto bode protiustavni. Tytp velke skody realne nenastanou Jak konstatovali i tri ustavni soudci Ustavniho soudu v jejich disentnim posudku. Ja dodavam i to B, dukazem je navyseni duchodu o skromnych 360kc plosne od ledna 2024. A Vlada v tom bude pokracovat.Tak jake pak velke skody, ktere jsou podminkou stavu legislativni nouze. Je s podivem, ze dosud nikdo tuto argumentaci nepouzil. Lukas Kovanda by mohl tutu argumentaci jako prvni zvednout ve verejnem prostoru, pokud se s mym komentarem seznami a uzna to za vhodne. S pozdravem Gus, byvaly Partner Deloitte

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Na přestupném roce vydělá stát miliardy korun

Přestupný rok má na ekonomiku samozřejmě vliv. Je to jeden den k dobru. Ovšem jak pro koho. Na přestupném roce, tedy na dnešním dni „navíc“, vydělávají extra peníze třeba lidé, kteří jsou placeni od hodiny. Naopak …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB