Povinné očkování ve firmách rozděluje zaměstnance. Manažeři jsou za soudce

Názor
Většina manažerů řeší, jak během očkovací krize řešit chod firmy a její vnitřní komunikaci. Od minulého pondělí se jako certifikát v ČR přestaly uznávat testy na covid-19 a opět se zavedlo povinné testování neočkovaných zaměstnanců ve firmách. Zatímco v zahraničí některé společnosti požadují po zaměstnancích očkování povinně, ty české jsou zatím spíše zdrženlivé.
Některé firmy v Česku začaly dosud neočkovaným zaměstnancům nabízet za vakcinaci odměny i finanční bonusy. Ilustrační foto: Pixabay.com

Manažeři se opět dostávají do složité situace, kdy řeší, jak uklidnit atmosféru v týmu a jak udržet pohodu v práci i navzdory vracející se krizi. Navíc je na nich nastavit pravidla tak, aby se všichni cítili v práci bezpečně.

Prvním krokem by měla být schůzka se zaměstnanci nebo dotazník, ve kterém společnost zjistí postoj zaměstnanců k očkování. U těch, kteří mají obavy, je vhodné citlivě zjistit důvody. Je to celé o komunikaci a je třeba zůstat nezaujatý.

Některé firmy v Česku začaly dosud neočkovaným zaměstnancům nabízet za vakcinaci odměny i finanční bonusy. To je špatný krok. Dávat finanční odměnu není spravedlivé, ani etické. Otázka očkování je o osobní zodpovědnosti každého z nás.

V Americe je povinné očkování běžné

Otázku povinného očkování řeší i kultovní světové společnosti. Google, Microsoft, McDonald’s nebo dokonce i filmový Netflix povinně vyžadují od zaměstnanců na území USA důkaz o absolvovaném očkování. Bez něj zaměstnanci musí odejít na neplacené volno, či jim dokonce hrozí i propuštění.

PSALI JSME:
Necháme se naočkovat, pokud to bude nutné kvůli práci

Otázku očkování teď řeší všechny firmy. Je to častým zdrojem konfliktů mezi zaměstnanci a vedeními firem. Z nedávného průzkumu společnosti Mercer vyplynulo, že až 36 procent zaměstnavatelů v USA aktuálně povinně vyžaduje po svých zaměstnancích očkování.

Dilema kancelář vs. home office je zpět

Přístupy ke zhoršující se situaci jsou různé. Nabízí se povinně po všech zaměstnancích vyžadovat očkování. To však způsobuje mnoho sporů nejen na úrovni zaměstnavatel-zaměstnanec, ale i mezi kolegy. Pokračovat v pravidelném testování všech zaměstnancům se zase může prodražit.

Některé firmy v reakci na současnou situaci opět přecházejí na celofiremní home office. Společnost Meta (dříve Facebook, pozn. aut.) situaci například vyřešila tak, že prozatímně odsunula návrat zaměstnanců do kanceláří ze srpna 2021 na leden 2022.

Mnoho společností se teď opět vrací k práci z domova. Pro zaměstnance je to po optimistickém létě nepříjemná rána. Nyní je třeba, aby zaměstnavatelé neztratili se svými zaměstnanci kontakt. To totiž společně s pocitem izolovanosti podle našeho březnového průzkumu trápilo zaměstnance na home office nejvíce.

PSALI JSME:
Obývák se změní v kancl jen s vaším souhlasem

V některých případech existuje i možnost rozdělit zaměstnance do různých skupin. Směny očkovaných by se tak střídaly s neočkovanými. Z hlediska dopadu na vztahy uvnitř firmy ale takové řešení bude mít spíše negativní efekt.

Spousta neočkovaných zaměstnanců si raději volí plný home office, než aby chodili pravidelně na testy a museli si je hradit. Manažeři by si měli pohlídat, aby přistupovali stejně k zaměstnancům v kanceláři i k těm pracujícím z domova.

Je třeba dbát na to, aby se pracovníci na home office necítili izolováni a aby neztratili kontakt s ostatními kolegy. Pro manažery bude složitější udržet stejný kontakt s těmi pracovníky, se kterými se nepotkávají osobně. Pokud se ale od začátku nastaví spolupráce dobře, může i hybridní pracovní režim fungovat ke spokojenosti obou stran.

Autor je expert na firemní kulturu a CEO platformy Welcome to the Jungle
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Home office: Dočasné řešení, nebo nový styl práce?

Zavřít reklamu ×
  1. Fašismus se rozbíhá na plné obrátky. Jsi neočkovaný? Nebudeš mít právo – navštívit hospodu, kulturní akci. Pak příjde i to, že si nebudeš moci zajistit obživu, neb tě v práci nenaočkovaného nikde nepříjmou. A až to prosadí v plné míře, pak se budeme muset prokazovat QR kodem a pokud se nebudeme očkovat co 1/2 roku, tak budeme vyčleněni ze společnosti zcela. Teď se to dá ještě ovlivnit – pořád běží „schvalovací“ proces. Potom ale už nebude cesty zpět…

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Skupina Colt CZ dokončila akvizici Sellier & Bellot

Skupina Colt CZ informovala redakci Finančních a ekonomických informací, že úspěšně dokončila akvizici 100% podílu v akciové společnosti Sellier & Bellot. Regulátor tuto transakci schválil zhruba před měsícem. …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB