V první řadě je třeba přijmout preventivní opatření, a to v dostatečném předstihu. Informujte se u místních úřadů, zda se váš dům či pozemek nenachází v zaplavené či záplavové oblasti. Pokud ano, pokuste se včas zajistit místa, kudy může voda vniknout do nemovitosti. Pytle s pískem jsou snadno dostupnou a využitelnou ochranou. Každé zmírnění škod se počítá.
1. V první řadě podnikněte maximum preventivních kroků, abyste svůj majetek ochránili. Nemovitosti zabezpečte proti proniknutí vody, auto převezte na bezpečné místo. Cennosti, dokumenty a doklady přeneste do vyšších pater.
2. Než se pustíte do napravování škod, sepište a nafoťte rozsah zjištěných škod. Připravte si pojistné smlouvy, faktury a účty, jimiž je možné doložit cenu poškozených věcí.
3. Pojišťovna vás bude informovat, zda událost bude vyžadovat osobní návštěvu technika pojišťovny. V případě schválení vám řada z pojišťoven vyplatí zálohu.
Průběžně sledujte zpravodajství, a to jak na celostátní, tak na lokální úrovni, abyste měli co nejpřesnější a nejaktuálnější informace. Primárně volte osvědčené zdroje, jako jsou zpravodajské servery, Český hydrometeorologický ústav, hasiči či policie. „Uposlechněte pokynů a doporučení vydaných v souvislosti s povodní jak centrálních, tak i na místní úrovni,“ připomínají zástupci pojišťovny Uniqa. Jestliže se nacházíte v rizikové oblasti, určitě neuděláte chybu, pokud preventivně provedete důkladnou fotodokumentaci za běžného stavu, tedy vašeho nepoškozeného majetku. Pokud máte ve sklepech či garážích cenné věci, které by se mohly vlivem působení vody znehodnotit, přeneste je do vyšších pater domů.
Totéž se týká osobních dokumentů a dokladů. Co nejdříve po pominutí nebezpečí se přesvědčte, zda jsou skutečně v bezpečí. „Pokud voda odplavila například platební karty, nezapomeňte na jejich preventivní blokaci,“ upozorňuje pojišťovna Pillow.
Kdo má uskladněny větší zásoby chemikálií, které by představovaly riziko pro životní prostředí, měl by je zabezpečit proti úniku.
Auta nejspíš odepište
Ohroženy samozřejmě nejsou jen nemovitosti, stojící blízko vody, ale také další majetek, například auta. Ta včas přeparkujte na vyvýšená místa, kam voda nedosáhne. Jestliže auto odvézt nestihnete a je zaplaveno, v žádném případě se ho následně nesnažte nastartovat.
Také pokusy o odtažení musejí probíhat s nejvyšší opatrností, neboť vůz nemusí dobře brzdit. Cena za opravu vozu, který byl celý zaplavený, se vyšplhají do horentních výšek. Pokud náhradu škody nekryje vaše pojistka, dobře zvažte, zda má cenu vozidlo opravovat.
Na zaplavený vůz navíc většinou nelze pohlížet jako na spolehlivý dopravní prostředek, neboť u něj existuje riziko výpadků a poruch, které bezpečnost vozu negativně ovlivňují.
Stále však samozřejmě platí, že to nejcennější, co máme, je náš život a naše zdraví. Nezůstávejte v místě, kde byste mohli ohrozit život svůj a svých blízkých. Případné zabezpečování majetku včas ukončete a přesuňte se na místo, které nebude zatopené vodou.
„Nikdy se nepokoušejte zachraňovat svůj majetek za cenu ohrožení vlastního zdraví nebo bezpečí,“ varuje ČSOB Pojišťovna. Ani ta sebelepší pojistka váš život nebo zdraví nenahradí.
Až nebezpečí pomine
Jelikož je velmi pravděpodobné, že se škody velkému počtu domácností přes veškerou snahu nevyhnou, je namístě si být jistý postupem, který by měl po zjištění škod následovat. V první řadě počkejte až do momentu, kdy se živel uklidní a nebude již představovat nebezpečí.
Předtím, než se pustíte do napravování napáchaných škod, sepište a nafoťte rozsah poškození vašeho majetku. Celou nemovitost vyfoťte ze všech stran a co nejpodrobněji se zaměřte na detaily poškození.
Čím detailnější zdokumentování bude, tím pevnější bude vaše pozice při jednání s pojišťovnou. „U pojištěných firem bude pojišťovna potřebovat i účetní evidenci zasažených věcí a stavy majetku před povodní, včetně zásob na skladě,“ upozorňují zástupci pojišťovny Uniqa.
Nic nevyhazujte
Teprve poté začněte s úklidem a odstraňováním následků. V první řadě nechte po opadnutí vody stav obydlí zkontrolovat – týká se to zejména statiky domu, stavu kanalizace, rozvodu vody a energií.
S opravami, které snesou odklad, protože neohrožují zdraví, počkejte až po domluvě s pojišťovnou, případně až po prohlídce jejím pracovníkem.
Také, než se pustíte do likvidace věcí, které by mohly způsobit navýšení škody (například zlomený strom, pozn. aut.), pořiďte si na místě fotodokumentaci.
Pokud došlo k poškození oken nebo dveří, zabezpečte nemovitost proti možnému vloupání. Případů rabování naštěstí stále ubývá, neboť zasažené oblasti bývají dobře střeženy, a navíc za ně hrozí velmi vysoké postihy.
„Poškozené věci vyšší hodnoty umístěte na jedno místo pro prohlídku, pokud to hygienické a bezpečnostní podmínky dovolí, nevyhazujte je do odpadu.
Věci, které by mohly způsobit hygienickou či ekologickou újmu (zasažené potraviny, uhynulá zvířata, chemikálie apod.), vyfotografujte a odneste na místo určené pro jejich svoz,“ stojí v Povodňovém desateru České asociace pojišťoven (ČAP).
Pojišťovnu kontaktujte co nejdřív
Pojišťovny počítají s tím, že se na ně během tohoto víkendu a následujících dní bude obracet velké množství lidí. „Pojišťovny jsou maximálně připraveny pomoci. Již od středy ustanovují krizové štáby, posilují call centra a připravují se na co nejrychlejší výplatu peněz poškozeným,“ ubezpečuje výkonný ředitel ČAP Jan Matoušek.
S oznámením události pojišťovně nijak neotálejte. Sdělte jí odhadovou výši škody, pojišťovna vás bude informovat, zda a kdy dorazí její mobilní technik či likvidátor na obhlídku. V případech menších škod může pojišťovna upřednostnit jen předání příslušných dokumentů.
Situaci vždy výrazně urychlí a zjednoduší, pokud k poškozeným věcem budete mít účtenky či faktury. V případě poškození movitých věcí sepište jejich seznam spolu s pořizovací cenou. Při poškození stavebních součástí (střecha, podlaha apod.) uveďte jejich rozměry, materiál a případně další relevantní informace.
Řada pojišťoven je připravena vám poskytnout zálohu na pojistné plnění, abyste s opravami poškozeného majetku mohli začít co nejdříve.