Pozor, tornádo! Návod, jak se poprat s divokou bouří

Analýza
Český hydrometeorologický ústav ve spolupráci s dalšími experty z Česka, Slovenska a Rakouska vydalo čtyři měsíce po ničivém tornádu na jižní Moravě podrobnou zprávu, která tuto mimořádnou událost analyzuje nejen z meteorologického hlediska. Součástí je také návod, jak se při tornádu chovat.
Víte, jak se chovat při tornádu, které letos v červnu zasáhlo jižní Moravu? Ilustrační foto: Tadeáš Bednarz – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=106990611

Zemřelo při něm šest lidí, další stovky utrpěly zranění, přičemž někteří se se zdravotními následky potýkají dodnes. Vedle toho tornádo z 24. června rozmetala stovky domů a napáchala škody podle předběžných odhadů za 15 miliard korun.

Jedním ze závěrů Souhrnné zprávy o tornádu je kapitola s názvem Návrh opatření, jejíž součástí je část Jak se chovat při tornádu. „Meteorologickým jevům nelze zabránit, lze ale částečně zmírnit jejich dopady tím, že o nich budeme vědět co nejvíce. Vzdělávání a poučení veřejnosti, jak se chovat při výskytu nebezpečných povětrnostních jevů, je jednou z klíčových oblastí,“ píše se ve zprávě.

Rizikové chování

Odborná analýza připomíná, že počasí ve střední Evropě je velmi proměnlivé. „Nebezpečné povětrnostní situace, které se opakují častěji, formují naše běžné chování. Například při výskytu ledovky počítáme s kluzkým povrchem. Naopak malá četnost nebo výjimečný výskyt některých extrémních projevů počasí, jako jsou například tornáda, způsobuje nepřipravenost na jejich projevy a důsledky,“ uvádí se v textu.

PSALI JSME:
Letecké pohledy na místa zasažená tornádem: Stav před ním i po něm

Podle zprávy chybí znalost správného chování a jednání při výskytu těchto povětrnostních jevů, s nimiž se můžeme setkat třeba jen jednou za život. Zpráva připomíná, že z události z 24. června na jižní Moravě existuje množství fotografií a videí, které jsou dokumentačně velmi cenné.

„Jejich autoři se však patrně nevědomky vystavovali nebezpečí vážných zranění a byl ohrožen i jejich život,“ upozorňují experti. Proto popsali přehledný návod, jak se chovat a chránit při výskytu tornáda, které je málo četným a prostorově i časově velmi omezeným meteorologickým jevem.

„Může se vyskytnout pouze v souvislosti se silnými konvektivními bouřemi. Proto ve chvíli, kdy jsou očekávány vhodné podmínky pro výskyt velmi silných nebo extrémně silných bouřek, je třeba být ostražitější než obvykle. Při výstraze vydané rámci bouřkových jevů je vhodné sledovat aktuální situaci,“ doporučují odborníci.

PSALI JSME:
Lidem na Břeclavsku a Hodonínsku pomáhá celá republika

Když je na dohled

V případě, že se blíží tornádo a je už na dohled, neměli byste situaci podceňovat, nesnažit se za každou cenu zachránit majetek, ale chránit především svůj život.

„Vyhledejte pro úkryt pevnou zděnou stavbu, uzavřete okna a schovejte se ve sklepě či místnosti bez oken, v přízemí budovy nebo pod schody. Není doporučeno schovávat se v nejvyšších patrech budov nebo v podkroví rodinných domů, střechy jsou konstrukčně nejslabším místem staveb. V žádném případě neriskujte pozorováním, natáčením či jakýmkoli dokumentováním průběhu tornáda,“ píše se ve zprávě.

Nikam byste neměli vycházet, nevyjíždět autem s cílem tornádu ujet. Naopak bystě měli zůstat po celou dobu trvání bouře ukryti. „K větší ochraně před letícími troskami nebo střepy pomohou různé přikrývky. Pokud je to možné, dejte vědět blízkým prostřednictvím SMS či hovoru, kde se nacházíte a co se děje i v případě, že jste v místě svého trvalého bydliště,“ uvádějí experti.

PSALI JSME:
Pět způsobů, jak stát pomůže obětem tornáda

Může se stát, že tornádo spatříte až na poslední chvíli, jelikož bude skryto ve srážkách. I v tomto případě se urychleně schovejte v místnosti bez oken, pokud je to možné. Ať už jste na ulici, daleko od svého bydliště nebo třeba řídíte auto, vyhledejte pro úkryt jakoukoli nejbližší zděnou stavbu – třeba hostinec nebo hotel.

Nezůstávat pod mostem

Pokud se blíží tornádo, venku nejste v bezpečí. „Jestliže zrovna řídíte automobil a je-li tornádo vzdáleno několik kilometrů, pokuste se vybočit z dráhy bouře a bouři s tornádem se vyhnout. Je-li tornádo blíže, neriskujte, jeďte do nejbližší obce, kde se můžete ukrýt v pevné zděné budově,“ doporučuje dokument.

Rozhodně byste neměli zůstávat pod mostem nebo podjezdem, kde se zvyšuje rychlost větru v důsledku tunelového efektu. „Není-li jiná možnost, na ulici se schovejte za jakoukoli pevnou zděnou konstrukci, do výklenku, případně příkopu, kde se schulte do klubíčka a rukama si chraňte obličej před letícími troskami a střepy. Tohle je však krajní nouze, kdy již nelze nic jiného udělat,“ konstatují experti.

PSALI JSME:
Moravské tornádo se zřejmě stane třetí nejnákladnější pojistnou událostí v historii

Ve volné přírodě, pokud nelze rychle najít pevný úkryt, byste si měli lehnout v níže položeném místě břichem na zem a rukama si chránit hlavu. „A to co nejdále od stromů nebo aut, které mohou být vzneseny do vzduchu. Venku hrozí od letících předmětů těžká až smrtelná zranění,“ varuje zpráva.

Pomoc zraněným

Po odeznění nebezpečí, pokud je to možné, byste měli pomoct zraněným, informovat záchranné složky a vyčkat do jejich příjezdu. „Jste-li ve výrazně poškozené budově, pokuste se ji opatrně opustit, sklo nebo ostré předměty v troskách vás mohou zranit. Nepoužívejte otevřený oheň, pokud se v budově nachází plyn, může hrozit nebezpečí výbuchu,“ uvádějí odborníci.

Venkovní prostory budou rovněž zaplněny rozházenými troskami, mezi kterými se mohou nacházet spadlé dráty elektrického vedení pod proudem. „Pokuste se zůstat v klidu až do příjezdu záchranných složek a poté dbejte jejich pokynů a instrukcí,“ dodávají experti.

PSALI JSME:
Pojišťovny se letos i kvůli tornádu „prohnou“

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

„Jádro má to nejlepší před sebou,“ říká Dana Drábová

Rozhovor
„Energetická nesoběstačnost je velkou slabinou České republiky. Velmi intenzivní diskuze se vedou o tom, jak si opatřujeme a jak si v budoucnosti budeme opatřovat elektřinu. Ale s tím se vyrovnává koneckonců celý svět,“ říká v rozhovoru Dana Drábová, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. Potenciál vidí ve větrných elektrárnách a v budoucnosti jaderného inženýrství.