Lidem na Břeclavsku a Hodonínsku pomáhá celá republika

Bouřky a tornádo na jižní Moravě zničily ve čtvrtek stovky domů, škody půjdou podle hrubých odhadů policie do stovek milionů korun. Informoval o tom dnes server České noviny s tím, že v postižených obcích na Břeclavsku a Hodonínsku zasahují stovky policistů i hasičů.
Bouřky a tornádo na jižní Moravě zničily ve čtvrtek stovky domů. Lidem na Břeclavsku a Hodonínsku pomáhá celá republika. Ilustrační foto: Pixabay.com

Policistů je nyní podle jejich mluvčího Pavla Švába v místě asi 350. Mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška uvedl, že profesionálních hasičů je tam nyní asi 200 a pomáhá i dalších asi 500 dobrovolných hasičů, napsal server.

Ministr vnitra Jan Hamáček dnes dopoledne na Twitteru napsal, že na místě je také 20 vojáků s technikou a dalších 150 vojáků je připraveno nastoupit. Oblast, jak ČTK sdělila mluvčí policie Petra Hrůzová, z výšky monitoruje i šest dronů.

Česká asociace pojišťoven (ČAP) informovala redakci FAEI.cz, že pojišťovny situaci na Jižní Moravě po katastrofickém zásahu oblasti tornádem aktivně řeší. Již v noci pojišťovny vyhlásily kalamitní stav, ustanovily speciální krizové štáby, aktivují a posilují mobilní týmy likvidátorů a všechny zaměstnance, kteří mohou v této situaci pomoci.

PSALI JSME:
Pojišťovny se letos kvůli i kvůli povodním opět „prohnou“

Pojišťovny okamžitě vyplatí zálohy

Při pomoci klientům u katastrofických škod podle ČAP nastupují pravidla zrychlené likvidace. „Počítáme s okamžitými výplatami záloh všem zasaženým klientům, z nichž někteří doslova přišli o všechno. Škody způsobené tornádem jsou pojišťovny připraveny plně hradit, a to z pojistek pokrývajících rizika škody z přírodních katastrof způsobených silným větrem, škody po tornádu jsou tedy zcela likvidní,“ uvedla asociace.

Klienti, jak informovala ČAP, mohou rovnou začít odklízet škody. Je třeba pořídit alespoň základní dokumentaci rozsahu škod prostřednictvím fotografií nebo videa. Není třeba čekat s odklízením na likvidátory. „Mobilní technici z pojišťoven jsou na cestě,“ uvedl dopoledne na Twitteru výkonný ředitel ČAP Jan Matoušek.

https://twitter.com/matousek_jan/status/1408315925888176129?s=20

Stejně jako v minulosti např. při rozsáhlých povodních nebo silných vichřicích, budou pojišťovny i v tomto případě věnovat situaci maximální nasazení a podle svého vyjádření jsou „připraveny na proaktivní, zjednodušenou, rychlou a vstřícnou pomoc klientům“.

Největší tuzemská pojišťovna, Generali Česká pojišťovna, v tuto chvíli odhaduje škody na Hodonínsku a Břeclavsku na stovky milionů korun. „Tak jako u podobně dramatických situací klienti hlásí škody se zpožděním několika dní, protože jejich aktuální životní situace vyžaduje vyřešit naléhavější momenty,“ citoval server České noviny mluvčího pojišťovny Jana Marka.

PSALI JSME:
V roce 2020 pojišťovny řešily druhý největší objem pojistných událostí z živelních škod za poslední dekádu

Moneta oddluží klienty přes svou nadaci

Klienti banky Moneta Money Bank z oblasti Hodonínska a Břeclavska, kteří včera v podvečer vlivem tornáda utrpěli silné materiální škody, mohou prostřednictvím nadace Moneta Clementia požádat banku o odpuštění svých finančních závazků, které vůči ní mají. Banka o tom dnes informovala redakci FAEI.cz.

„Jsme připraveni podat pomocnou ruku všem, které tato nesmírná tragédie postihla, kteří mají k naší bance klientský vztah a mají u nás sjednány úvěry nebo hypotéky,“ potvrdil předseda představenstva Moneta Money Bank Tomáš Spurný.

Klienti banky mohou o pomoc požádat prostřednictvím on-line formuláře na stránkách Nadace MONETA Clementia www.clementia.cz. Banka dá následně do jednoho dne od obdržení žádosti vědět, zda je formálně v pořádku, či potřebuje doplnění.

Správní rada nadace následně rozhodne, zda žádosti o oddlužení vyhoví. „Pokud ano, připraví nadace potřebné kroky k oddlužení, klient pak na konci celého procesu obdrží certifikát o oddlužení,“ popsala proces fungování nadace tisková mluvčí skupiny Moneta Zuzana Filipová.

PSALI JSME:
MONETA zakládá nadaci, pomůže oddlužit klienty v extrémních případech nouze

Dříví na nové krovy

Státní pozemkový úřad (SPÚ) uvolnil 100 milionů korun na pomoc lidem na Moravě poničené bouřkami doprovázenými tornádem a velkými kroupami. Lesy ČR poskytnou majitelům zničených domů 50 metrů krychlových dříví na nové krovy, nebo finanční dar 100 000 Kč. V tiskové zprávě to dnes uvedlo ministerstvo zemědělství, pod něž obě instituce spadají.

„Myslíme na všechny, kteří se zcela nenadále ocitli bez střechy nad hlavou. Darujeme jim dřevo na nový krov, které i dopravíme na nejbližší pilu, nebo stotisícový dar,“ uvedl generální ředitel Lesů ČR Josef Vojáček. Žádosti o dříví nebo o finanční dar je možné zasílat elektronicky nebo žádat na telefonu +420 724 523 285.

PSALI JSME:
Víte, jak zabezpečit majetek před přírodními živly?

Zemědělci pomůžou při odklízení škod

Pomoc podle serveru České noviny nabízí také Agrární komora ČR. Podle jejího prezidenta Jana Doležala jsou zemědělci v oblasti připraveni pomoci při odklízení škod. „Zemědělci mají k dispozici traktory s čelním nakladačem a mohou odvážet suť z poničených domů,“ sdělil prezident komory. V případě potřeby mají lidé volat Markétě Saloňové z regionální agrární komory na telefon +420 601 563 794.

Lidé a firmy už poslali desítky milionů korun

PSALI JSME:
Nejvíc letos škodí vichřice a krupobití. Škody už přesáhly miliardu

Po celé zemi vznikají sbírky na pomoc bouří zasaženým obcím na Moravě, na dárcovských kontech se sešly už desítky milionů korun. Sbírku vyhlásily např. Nadace Via, Diecézní charita Brno, Husitská diakonie Církve československé husitské, dárcovská platforma znesnáze21 nebo Člověk v tísni. Lidé mohou přispívat na dárcovské konto SOS Morava.

Svaz měst a obcí ČR informoval, že uvolní z rezervy pětimilionovou částku na cílenou pomoc a také organizuje i finanční sbírku. Nadace ČEZ uvedla, že přispěje deseti miliony korun. Stejnou částku poskytne obcím zničeným bouří a tornádem Brno. Nezisková organizace Adra posílá dar pět milionů korun na záchranné práce, základní potřeby pro zasažené domácnosti a odstraňování škod.

https://www.facebook.com/2120877391478129/posts/3015825098650016/

Celá řada firem podpořila postižené na Moravě menšími částkami, např. Kluthe ČR informovala na Facebooku: „Právě jsme finančně skrz Český Červený kříž podpořili postižené v oblasti Hodonína. Pevně věříme, že i další nezasažené průmyslové podniky odpoví jasnou finanční nebo materiálovou podporu pro rychlý návrat zasažených oblastí k normálu.“

Lidé a firmy se podle serveru České noviny snaží pomoci také materiálně. Například Rohlík.cz na twitteru uvedl, že zaveze do postižených oblastí základní potraviny i dětské potřeby. Pomoc nabízí i organizace Junák-český skaut. „Řešíme nabídku volných míst na skautských táborech pro neskautské děti z postižené oblasti,“ uvedli zástupci organizace na Facebooku.

Domácnosti mohou žádat o podporu

Alza.cz dnes odpoledne informovala redakci FAEI.cz, že daruje domácnostem, které poškodila včerejší živelní katastrofa na Hodonínsku a Břeclavsku, domácí spotřebiče a výpočetní techniku v hodnotě pěti milionů korun. Zároveň posílá okamžitou rychlou materiální podporu přímo do postižené oblasti.

O pomoc na získání vybavení domácnosti mohou zájemci požádat na speciálně zřízené e-mailové adrese [email protected] nebo přes kontaktní formulář na stránkách e-shopu. Po ověření žádosti poskytne Alza konkrétním domácnostem, které byly poškozeny, nezbytné domácí spotřebiče, jako jsou například pračky, lednice, sporáky, či výpočetní techniku.

PSALI JSME:
Dobrý rok pro houbaře znamená špatný rok pro pojišťovny, ukazují uplynulá léta

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Pět způsobů, jak stát pomůže obětem tornáda

Tornádo nebývalé síly, jež předevčírem zasáhlo obce na Hodonínsku a Břeclavsku, způsobilo ztráty na životech a četná zranění, také však rozsáhlé majetkové škody. Ty budou vyčíslovat i pojišťovny. Dříve než se tak …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru