Pracanti došli. Každá třetí firma nemá lidi

Téměř každá třetí firma v ČR nemá dost lidí, kteří by u ní chtěli dělat. „Společnosti těžko hledají vhodné kandidáty pro řadu pracovních pozic. Lidí je na trhu práce stále méně,“ říká generální ředitelka ManpowerGroup Česká a Slovenská republika Jaroslava Rezlerová. Podle ní pracanti docházejí ve všech rozvinutých zemích. Podniku potřebují lidi ovládající moderní technologie. Jenže populace to nestíhá vstřebat a navíc stárne.

Kdo může a kdo se domluví, jde pracovat raději do Německa a Rakouska. Takový řezník si tam vydělá i třikrát více než u nás. Foto: Pixabay

„Pro majitele a šéfy firem nastaly náročné časy, protože musí skloubit rozpočtové možnosti svých firem s rostoucími nároky svých zaměstnanců a nutností investovat více prostředků do personálního marketingu a zlepšení pracovních podmínek. Pro zaměstnance současná situace na trhu znamená, že mají na výběr z více možností a že průměrné mzdy rostou mnohem rychleji než inflace,“ dodala Rezlerová.

MEZI REGÁLY: 35 TISÍC HRUBÉHO MĚSÍČNĚ!

Chybějí řemeslníci, technici, mechanici, obchodníci a pracovníci informačních technologií se již tradičně dostávají do první desítky žebříčku pozic, na které firmy nejhůře hledají vhodné kandidáty.

Novým trendem na trhu práce je rostoucí nedostatek vhodných pracovníků i na nekvalifikovaná pracovní místa, jako jsou například montážní dělníci nebo skladníci. V Ostravě jim nabízejí i 35 tisíc měsíčně hrubého.

Potenciál lidí, kteří jsou ochotni pracovat, se ale, zdá se, vyčerpal.

75 PROCENT DOSPĚLÝCH SI PRÁCI NEHLEDÁ

Není pak divu, že ve světle tohoto vývoje sociální demokrat Jeroným Tejc hodil do pléna myšlenku, že lidé, kteří si za poslední roky práci ani nezkusili najít, když je jí tolik, by měli přijít o sociální dávky. Narazil, protože tím prakticky střelil do jistého etnika, kde si podle statistik agentury pro sociálně vyloučené lokality až 75 procent dospělé, práceschopné populace, práci ani nehledá. Podle odhadů jich u nás žije na 400 tisíc. Vzhledem k rozšířené politické korektnosti neuvádíme podrobnosti…

NÁBOROVÉ INZERÁTY NEZABÍRAJÍ

Ale zpět k trhu práce jako celku. Hlavní důvody, proč zaměstnavatelé v ČR nemohou obsadit volné pozice, je především nedostatečná odezva na jejich personální inzerci a další náborové aktivity. Dále je to nedostatek tzv. tvrdých dovedností, především těch technických, nebo chybějící specifické kvalifikace a oprávnění.

Je třeba také přiznat, že kdo může a kdo se domluví, jde pracovat raději do Německa a Rakouska. Takový řezník si tam vydělá i třikrát více než u nás.

Univerzálních vojáků je málo

Podle Rezlerové „rostou na významu měkké dovednosti uchazečů a firmy se na ně stále častěji zaměřují“. Technologie a ekonomika se mění stále rychleji, a tak se i rychleji mění požadavky firem na stávající a nové zaměstnance.

Dnes ještě stále převládá důraz na hard skills a odbornost s komplexním profilem zaměstnance. Všichni hledají ‚supermana‘, což je například požadavek na technika s manažerskými, obchodními a komunikačními dovednostmi a dobrou jazykovou výbavou.

Sdílet:
{{ comments.toggle_text }}

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Firmy

Creditas vydělala osmkrát víc

Nejmladší banka na českém trhu Creditas jako jediná se po prvním roce své existence nepropadla do ztráty. Dokonce se zdá, že ji na rozdíl od Equa bank, Air Bank, Sberbank, mBank nebo průkopníka trhu Zuno ani …

Nejčtenější

Dress code je povinný i ve vedru, jinak hrozí vyhazov

Pokud firma trvá na nošení dress codu, tedy předepsaného oblečení i v letních vedrech, nemá zaměstnanec šanci se této povinnosti vyhnout, jakkoli mu to může být nepříjemné. Za porušení firemních předpisů může v …

Brigádníky nenaláká ani 150 korun na hodinu

Firmy už od konce dubna hledají brigádníky na nadcházející letní měsíce. Jenže zájem je malý, klesá. Lidé, kteří mají přece jen o brigády zájem, nedokáží zdaleka pokrýt všechna volná pracovní místa. Podle údajů …
Rolovat nahoru