Práce na dohodu je výhodnější než loni

Poradna
Přijít o dobrého pracovníka? To většina firem vidí až jako poslední řešení, proto se snaží hledat nouzové řešení v podobě zkrácených úvazků, sdílených pozic a v neposlední řadě i větším využití dohod o provedení práce (DPP) či pracovní činnosti (DPČ). Od ledna se těchto dohod týkají změny ve zdanění a odvodech pojistného, přičemž každá z dohod má své výhody a nevýhody.
U dohody o provedení práce zůstává limit na 10 000 Kč měsíčně. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Rok 2021 přinesl u dohod dvě vylepšení. To první spočívá v 15 % zdanění pouze hrubé, nikoli superhrubé mzdy.

Druhé vylepšení nastává jen u DPČ, kde se částka rozhodná pro účast na nemocenském pojištění zvýšila o pět set korun na 3500 Kč.

Znamená to, že pokud na dohodu o pracovní činnosti vyděláváte měsíčně alespoň 3500 Kč, musíte odvádět zdravotní a důchodové pojištění, ale jste současně účastníky nemocenského pojištění.

U výdělku jen o korunu menšího však tyto povinnosti i výhody padají, protože jde o tzv. zaměstnání malého rozsahu.

Záleží na 1 koruně

Aby to bylo ještě složitější, tak zvýšený limit se chová jinak pro zdravotní pojištění a uplatnění srážkové daně. Pro účast na pojištění musíte dosáhnout hrubého měsíčního příjmu alespoň 3500 Kč, zatímco srážková daň se odvádí z příjmu do 3500 korun.

Jde doslova o koruny, protože při příjmu 3 499 Kč se neplatí pojistné a je možné danit srážkou (15 %). Při příjmu přesně 3500 Kč se už platí pojistné, stáváte se účastníky nemocenského pojištění, ale ještě je možné danit srážkově. A při výdělku 3501 Kč a vyšším je to s odvody a pojištěním stejné, ale musí se danit zálohově. Také vám to připadá zbytečně komplikované?

Daň je 15 % z hrubé mzdy a je možné u zaměstnavatele uplatňovat daňové slevy, pokud jste u něj podepsali Prohlášení poplatníka daně z příjmů.

Dohoda jen písemně

Vzhledem k tomu, že u DPČ jde často o paušální měsíční odměny, je důležité zkontrolovat částku uvedenou v dohodě. Ta musí být uzavřena písemně (jinak je neplatná – pozn. aut.) a obsahovat popis sjednané práce, rozsah pracovní doby a dobu, na kterou se uzavírá.

Podle sjednané odměny a podmínek pro její poskytování se posuzuje, zda dohoda zakládá účast zaměstnance na pojištění či nikoliv.

Zatímco pro zdravotní pojištění se do limitu započítává skutečně dosažený výdělek, u sociálního pojištění je rozhodující částka uvedená v dohodě o pracovní činnosti.

PSALI JSME:
Pro brigádníky je důležité, jakou dohodu podepisují

U DPP limit zůstává

U dohody o provedení práce zůstává limit na 10 000 Kč měsíčně. Pokud je hrubý měsíční příjem vyšší, odvádíte zálohy na zdravotní a sociální pojištění a vzniká nárok na nemocenské pojištění.

Zda platíte 15 % srážkovou, nebo zálohou daň, záleží na tom, zda jste podepsali u zaměstnavatele Prohlášení a vydělali jste si měsíčně hrubého 10 000 Kč či více.

Na rozdíl od DPČ je limit pro vznik účasti na nemocenském pojištění, povinné odvody i hranici pro případný odvod srážkové daně stejný.

Jen 20 hodin týdně

U DPČ se limit pro pojistné posuzuje u každého zaměstnavatele zvlášť. Pokud byste měli více těchto dohod podepsaných u jednoho zaměstnavatele, příjmy z nich se pro tyto účely sčítají.

U jednoho zaměstnavatele můžete DPČ uzavřít jen v rozsahu nepřekračujícím v průměru polovinu stanovené týdenní pracovní doby (20 hodin) a na maximálně jeden rok.

Zdravotnímu se nevyhnete

Také u DPP platí limit dosaženého příjmu u každého zaměstnavatele zvlášť. Máte-li u jednoho zaměstnavatele více těchto dohod, sčítají se měsíční hrubé příjmy dohromady.

PSALI JSME:
Zdravotní pojišťovna vymáhala penále až po pěti letech

Pokud příjem nezakládá povinnost odvádět z DPP zdravotní pojištění, ale přitom jde o váš jediný příjem (a současně za vás pojistné neodvádí stát – pozn. aut.), pak jako osoba bez zdanitelných příjmů si musíte platit zdravotní pojištění sami. Záloha pro letošní rok činí 2052 Kč měsíčně.

Dohoda o provedení práce se dá sjednat na maximálně 300 hodin ročně. Rozsah více dohod uzavřených u jednoho zaměstnavatele se sčítá. U různých zaměstnavatelů se každá smlouva posuzuje zvlášť.

Také DPP musí být sjednána písemně a obsahovat dobu, na kterou se uzavírá, vymezení úkolu nebo činnosti a výši sjednané odměny.

Alespoň minimální mzda

Bez ohledu na délku sjednané dohody a její druh musíte za práci dostat alespoň minimální mzdu. V roce 2021 byla její výše stanovena na 15 200 Kč/měsíčně, vzhledem k časovému omezení dohod však bude vhodnější přepočet – za hodinu minimálně 90,50 Kč.

Obě dohody mohou zaměstnavatel i zaměstnanec vypovědět i bez udání důvodu s výpovědní lhůtou 15 dní.

A jak je to s daňovým přiznáním? V případě obou dohod se těm, kterým byly daně odvedeny srážkou, daňové přiznání může vyplatit v podobě vrácení části daně. Kdo odváděl daň zálohou u více zaměstnavatelů, přiznání podat musí.

PSALI JSME:
O daně se musejí starat i zaměstnanci, přestože s tím často nepočítají

Zavřít reklamu ×
  1. Já jsem se dohodl,sám se sebou,že jsem se pro práci-nenarodil !! Prace je až poslední způsob,jak přijít k penězům !

  2. Tady v ČR nemá smysl pracovat. Všechen zisk bere pan podnikatel a pracovník bere hrst drobných. Už před 20 lety byl pan Klaus dotazován ekonomy z USA a Anglie na to proč se v ČR uměle podhodnocuje pracovní síla. Např. dodnes platí,že na západě jde na výplaty 20% z obratu firmy a tady pouze 4 %. Klaus nikdy na tuto otázku nebyl schopen odpovědět………

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Nabídka volných pracovních míst klesá

Navzdory nepřesvědčivým výsledkům české ekonomiky v posledním roce a půl se situace na trhu práce rozhodně nijak dramaticky nevyhrotila. Ekonomika byla sice v útlumu, na trh práce přicházeli další lidé, nicméně …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kyberzločinec se natahoval pro 13 milionů korun, ale neuspěl

Průzkum
Více než polovina Čechů a Češek se dostala do situace, kdy se někdo snažil ukrást peníze z jejich účtu nebo platební karty. Vyplývá to z výsledků nejnovějšího průzkumu, který Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) poskytla technologická a platební společnost Mastercard. Podle České bankovní asociace (ČBA) je nejvyšší zachráněná částka u jednoho klienta 13 milionů korun.