Pracovní trh v roce 2019: Vyšší platy, lepší benefity a více pracovníků ze zahraničí

Analýza
Vyšší platy, lepší benefity a více pracovníků ze zahraničí. To jsou důsledky nízké nezaměstnanosti, která letos dosáhla historického minima. Omezování výroby kvůli nedostatku pracovní síly uspíšilo v řadě firem investice do automatizace, což s sebou ruku v ruce nese i potřeby nové kvalifikace. Podle odborníků lze poptávku po kvalifikované síle očekávat i v příštím roce, zejména v logistice a výrobě. Pozornost se však zaměří i na další odvětví, jako třeba IT či zdravotnictví.
Ilustrační foto: Depositphotos.com

Končící rok 2019 znamenal pro pracovníky další růst mezd, dotknul se zejména méně kvalifikovaných pozic. Přetrvávající nízká nezaměstnanost nutila firmy najímat pracovníky ze zahraničí. „Celý letošní rok se v mnoha firmách nesl v duchu očekávání zpomalení hospodářského růstu. Ten se ke konci roku sice dostavil, ale na nezaměstnanost to zatím vliv nemělo,“ říká Tomáš Surka, managing partner personálně-poradenské společnosti JobConnector.

V právě končícím roce dále pokračoval nárůst mezd, zejména na méně kvalifikovaných pozicích. Velká část firem, které ještě v letech 2017 a 2018 nenabíraly cizince, letos s náborem zahraničních pracovníků začala. Nejčastěji sázejí na Ukrajince, jejich počet se v Česku pohybuje okolo 150 tisíc.

Česká vláda letos zdvojnásobila kvótu pro zaměstnávání pracovníků z Ukrajiny a podobně tak agentura Manuvia dokázala navýšit kapacitu ukrajinského náboru o sto procent. Zatímco v roce 2018 zajistila z Ukrajiny 830 pracovníků, letos už to bylo 1750.

Jakkoliv je Ukrajina jedním z nejoblíbenějších trhů zahraničního náboru, pozornost je třeba rozšiřovat i na další trhy: „Po Ukrajině a Balkánu je potenciál v regionech, jako je Bělorusko, Makedonie, Bosna a Hercegovina, anebo dokonce Řecko. V další vlně pak mluví o zemích jako Vietnam, Filipíny nebo Mongolsko,“ potvrzuje Peter Dosedla, předseda představenstva skupiny.

PSALI JSME:
Jak rychle získat Ukrajince do české firmy? Na tříměsíční vízum

Od výroby ke službám

Ukrajinští pracovníci už do Čech a na Slovensko nemíří jen do výrobních firem, ale stále častěji pomáhají i v dalších oblastech, kde se i přes veškerou snahu českého školství nedaří nabídnout dostatek specialistů. Velká poptávka je po IT specialistech, například slovenský trh nabízí ukrajinským IT specialistům stovky míst. Další perspektivním oborem z pohledu agenturního zaměstnávání je oblast zdravotnictví.

„V Česku chybí aktuálně asi pět tisíc sester. S několika nemocnicemi začínáme připravovat projekt, který umožní posílit personál o kvalifikované zdravotníky ze zahraničí. K situacím, kdy se kvůli nedostatku personálu zavírají některá oddělení v nemocnicích, by tak nemuselo docházet,“ uvádí Dosedla.

Personální oddělení si podle všeho ani v nadcházejícím roce moc neoddechnou, predikuje společnost JobConnector. Bude pokračovat velký hlad po lidech v oboru IT, obchodu a službách. Samostatnou kapitolou jsou nekvalifikované, a především pak kvalifikované manuální pozice ve výrobě, kterých je a bude velký nedostatek. S tím souvisí další pokračování trendu náboru pracovníků ze zahraničí.

PSALI JSME:
S vyšší zaručenou mzdou pro Ukrajince nesouhlasí tři ze čtyř Čechů

Výzva pro české zaměstnance

IT, logistika nebo zdravotnické služby ale mohou být výzvou i pro české zaměstnance, kteří doposud pracovali v jiných oborech. Z letošního průzkumu Manuvia vyplynulo, že ochota Čechů změnit obor je vysoká, přes 85 %. „Personalisté nemusejí hledat potenciální zaměstnance jen mezi lidmi se zkušeností v oboru, lidé jsou dnes otevření učit se nové věci. Úkolem zaměstnavatelů pak je vytvořit jim podmínky pro zaučení nebo změnu kvalifikace,“ konstatuje Peter Dosedla.

A jaký bude pracovní trh v roce 2020? Záleží na tom, jak moc evropskou ekonomiku ovlivní brexit, obchodní válka mezi USA a Čínou, napjaté vztahy s Ruskem nebo slabá ekonomická výkonnost některých zemí eurozóny.

„Jde o velmi podobné hrozby, jaké jsme tu měli už před rokem. A jelikož se ani jeden z těchto faktorů nepodařilo vyřešit, přenášíme si stejné nejistoty i do roku 2020. Navíc se připojují možné problémy s automobilovým průmyslem, který je v Evropské unii pod velkým tlakem stále se zpřísňujících požadavků ze strany ekologů, silně protlačované elektromobility, a také ho mohou ohrozit cla ze strany USA,“ uzavírá Tomáš Surka ze společnosti JobConnector.

PSALI JSME:
Rostoucí či stagnující evropský automobilový trh?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Nabídka volných pracovních míst klesá

Navzdory nepřesvědčivým výsledkům české ekonomiky v posledním roce a půl se situace na trhu práce rozhodně nijak dramaticky nevyhrotila. Ekonomika byla sice v útlumu, na trh práce přicházeli další lidé, nicméně …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kyberzločinec se natahoval pro 13 milionů korun, ale neuspěl

Průzkum
Více než polovina Čechů a Češek se dostala do situace, kdy se někdo snažil ukrást peníze z jejich účtu nebo platební karty. Vyplývá to z výsledků nejnovějšího průzkumu, který Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) poskytla technologická a platební společnost Mastercard. Podle České bankovní asociace (ČBA) je nejvyšší zachráněná částka u jednoho klienta 13 milionů korun.