Praha se letos zatím rozrostla jen o 16 tisíc lidí

Analýza
Nejvyšší platy, nejlepší možnost profesního uplatnění, nejbohatší kulturní a sportovní vyžití. Nejen tyto přednosti lákají do českého hlavního města stále více lidí a tento trend nekončí. Jen za první pololetí letošního roku se Praha podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) rozrostla o 16 077 nových obyvatel.
Investoři i zájemci o vlastní bydlení v Praze by uvítali transparentní územní plán, který jasně určí nové plochy pro rozsáhlou bytovou výstavbu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

To je o polovinu více než za celý loňský rok. Zásadní podíl na tom mají lidé, kteří se do hlavního města přistěhovali, takových bylo podle statistiků během prvních šesti měsíců letošního roku 38 713, naopak vystěhovalo se „jen“ 22 759 lidí. Bytový trh však na tento demografický vývoj není připravený, nová výstavba výrazně zaostává.

Obliba Prahy je pochopitelná. Je s přehledem nejbohatším regionem v Česku a přední příčky jí patří i v rámci celé EU. Pokud k výše uvedeným benefitům přidáme také rozsáhlou síť hromadné veřejné dopravy, špičkovou zdravotní péči či nadprůměrnou bezpečnost, dostaneme se k důvodům, proč se do české metropole stěhují nejen Češi z jiných regionů, ale také cizinci. Stále více palčivou se tak stává otázka bydlení.

PSALI JSME:
Praha se dostala mezi nejdražší evropská města, tvrdí Deloitte

Firmy za stejné období roku zahájily stavbu pouhých 2202 bytů. Pokud odečteme lidi, kteří se z Prahy odstěhovali, zjistíme, že na jeden stavěný byt připadá více než sedm nových Pražanů. Je tak jasné, že se na každého zájemce nedostane a mnozí se tak musí spokojit s už stojícími byty.

Tím ale jen roste tlak na realitní trh a nabídka dostupných bytů se snižuje. To doléhá i na nájemní bydlení, které se taky stává méně dostupným a dražším. Řešení je jediné: Zásadně urychlit bytovou výstavbu. Tu brzdí kromě neúměrně dlouhého povolovacího procesu také absence nového územního plánu hlavního města. Ten stávající platí už od roku 2000 a za tu dobu se prakticky vyčerpal.

PSALI JSME:
Nový územní plán Prahy odblokuje stavební plochy a povede ke zlevnění nových bytů

Volné pozemky pro výstavbu velkých rezidenčních projektů nejsou k dispozici, prakticky každý velký projekt se už dlouho řeší dílčí změnou územního plánu. Troufám si říct, že bez toho by se v Praze nyní nepostavil ani jeden nový byt. Tento náročný proces je však velmi zdlouhavý a jeho výsledek bývá nejistý.

Investoři i zájemci o vlastní bydlení by proto uvítali transparentní moderní územní plán, který jasně určí nové plochy pro rozsáhlou bytovou výstavbu. Jen velké projekty se stovkami až tisícovkami bytů umožní adekvátně reagovat na neutuchající příliv nových Pražanů a zlepší katastrofální dostupnost vlastního bydlení. Dokud nebude mít Praha nový územní plán, bude se tlak na rezidenční trh jen zvyšovat.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Praha se dostala mezi nejdražší evropská města, tvrdí Deloitte

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Blíží se velký chaos ve stavebnictví?

České stavebnictví v únoru po předchozím dlouhém propadu nepatrně vzrostlo. Stavební produkce podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) v únoru meziročně vzrostla o 3,6 procenta. Zásadní vliv mělo …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB