Pražská Pařížská ulice zůstává nejdražší v Česku. Na Příkopě se poprvé nedostala ani do první padesátky nejdražších ulic Evropy

Analýza
Pražská Pařížská ulice zůstává nejdražší adresou v Česku. Po desetiletích loni v žebříčku nejdražších ulic v zemi předstihla „Příkopy“ – a podařilo se jí to i letos.  Vyplývá to z nyní zveřejněné analýzy poradenské společnosti Cushman & Wakefield. 
Pařížská je celkově 35. nejdražší ulicí v Evropě. Loni obsazovala třicátou příčku. Ilustrační foto: Pixabay

Poradenská společnost pro letošek vyčísluje nájemné maloobchodních provozů v Pařížské na 2700 eur za metr čtvereční ročně, což odpovídá zhruba 66 200 korunám. Oproti loňsku nájemné nepatrně kleslo, z hodnoty 2719 eur za metr čtvereční.

Pařížská je celkově 35. nejdražší ulicí v Evropě. Loni obsazovala třicátou příčku. Ulice Na příkopech se poprvé po minimálně dvaceti letech nedostala do první padesátky žebříčku nejdražších evropských ulic. Přitom ještě loni byly „Příkopy“ na 33. příčce.

Poradenská společnost pro letošek vyčísluje nájemné maloobchodních provozů v Pařížské na 2700 eur za metr čtvereční ročně. Zdroj: Trinity Bank

Ulice Pařížská jako loni představuje vůbec nejdražší adresu zemí bývalého východního bloku. Nejdražší budapešťská ulice, jež je v Evropě na 44. místě, mezi zeměmi bývalého východního bloku obsazuje druhou příčku.

V médii nejčastěji citovaném žebříčku společnosti Cushman & Wakefield, „nejdražších ulic světa“, obsazuje letos Pařížská 19. příčku – o dvě místa horší než loni. Tento „světový“ žebříček je ovšem pořadím vždy výhradně těch ulic, které ve své zemi obsazují první příčku pořadí.

PSALI JSME:
Centrum Prahy už není jen pro cizince, byty si pronajímá stále více Čechů

Loňská sedmnáctá pozice Pařížské ve světovém žebříčku byla nejvyšším umístěním české ulice od roku 2005, kdy rovněž sedmnácté skončily „Příkopy“.

V době covidu, v letech 2020 a 2021, se žebříček nesestavoval. Právě covidová doba a její důsledky představují klíčový důvod, proč ulice Na Příkopě loni přelomově opustila trůn, jejž obsazovala permanentně minimálně po dvě desetiletí (viz tabulka níže).

Oproti předcovidové době klesly nájmy v ulici Na Příkopě v eurovém vyčíslení společnosti Cushman & Wakefield výrazněji než v Pařížské. Covid „zasadil ránu“ spíše „Příkopům“ než Pařížské, jelikož ceny nájmů se v prvně jmenované ulici více odvozují od intenzity turistického ruchu a od obecného zájmu o kancelářské prostory. 

PSALI JSME:
Nákup za pět prstů. Krádeží v obchodech razantně přibývá

Jak turistický ruch, tak poptávka po kancelářích během covidu citelně utrpěly, neboť zahraniční turisté ve velkém přestali Česko kvůli restrikcím navštěvovat, zatímco trendem covidových let se stala práce z domova čili „home office“. Naopak cena nájemného v Pařížské je více než v případě „Příkopů“ odvozena od toho, jak se daří prémiovým rezidenčním nemovitostem a i segmentu luxusního maloobchodu.

Rezidenční reality prožily během pandemie nebývalý boom a luxusní značky nakonec nebyly pandemií tak poškozeny jako běžný maloobchod.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

Lukáš Kovanda

PSALI JSME:
Praha se dostala mezi nejdražší evropská města, tvrdí Deloitte

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Praha opět mezi nejbohatšími regiony EU

Podle dat Eurostatu zveřejněných v tomto týdnu se Praha v roce 2022 umístila na 4. místě podle hrubého domácího produktu (HDP) na obyvatele v rámci řebříčku regionů Evropské unie. Tato čerstvá data jsou alespoň …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB