Zloději se podle zkušeností pracovníků SSI Group zaměřují vedle drahých věcí a vybavení, které rychle zpeněží, také na krádeže zboží na zakázku. Zatímco v předchozích letech končily v jejich kapsách především luxusnější položky, v poslední době se zaměřují i na spotřební zboží, jako je máslo, uzeniny nebo alkohol. Přibývá i krádeží ze sociálních důvodů, kdy zloději tvrdí, že nemají na nákup peníze.
„Nejčastěji kradou jednotlivci a lze mezi nimi rozlišovat podle toho, zda svůj lup podniknou bez přípravy nebo si přinesou po patřičné rozvaze různé pomůcky jako například alobal na překrytí kódu, štípací kleště nebo i rozbrusku na odstranění bezpečnostních prvků,“ uvedl Radek Škrabal, výkonný ředitel společnosti SSI Group.
Dodal, že někteří zase vyměňují originální zboží za padělek. „Mezi zloději se objevují i maminky, které zboží schovají do kočárku, kde jej většinou nikdo nehledá,“ poznamenal Škrabal. Kradou ale také organizované skupiny. „U obchodů hlídkují tipaři, kteří jsou spojeni se samotnými zloději,“ dodal Škrabal, podle něhož tipaři monitorují ostrahu a někdy ji i pod nějakou záminkou zaměstnají, aby měl zloděj na „práci“ klid.
Děti, ale i senioři
Častým jevem jsou v poslední době krádeže dětských pachatelů, v případě seniorů jde o občasné případy. Obě skupiny se zaměřují na levné zboží, spoléhají na to, že vzhledem ke svému věku nebudou podezřelí.
Mladé dívky školního věku často kradou kosmetiku, na kterou nemají peníze. Senioři se pak zaměřují na potraviny a drogerii, a to opět z finančních důvodů. Většinou jde o nešťastné sociální případy v těžké životní situaci.
Pachatelé krádeží nejčastěji cílí na zboží aktuální spotřeby a také na rychle zpeněžitelné zboží, o které je zájem. Jde především o potraviny, drogerii, parfumerii a oblečení, dále pak elektroniku. Nejdůležitější je pro zloděje nejčastěji okamžitý zisk na hraní automatů nebo nákup drog.
„Klasické modely krádeží se stále opakují, ale řešíme i nové způsoby, jako jsou například organizované krádeže bitcoinu, kdy jsou lidé navedeni po telefonu či dokonce videohovoru s věrohodnou osobou a logem banky v pozadí k vložení peněz přes bitcoinmat v obchodním centru. Zloděj pak dostává peníze na svůj účet,“ řekl Radek Škrabal ze společnosti SSI Group.
Krádeže na zakázku
Objevují se také cílené krádeže „na zakázku“, kdy je odcizeno vybrané zboží, jako jsou potraviny nebo oblečení, a to pro konkrétního klienta. Ukradené zboží se následně prodává do večerek nebo na jiných místech. Relativně novým fenoménem jsou krádeže zaměřující se na spotřební zboží každodenní potřeby, jako je máslo, uzeniny nebo alkohol, které jsou odcizovány z velké části ze sociálních důvodů.
Zloději operují především ve velkých městech, kde zloději spoléhají na anonymitu. „Zvyšuje se mobilita pachatelů, kteří za vidinou kvalitního lupu přejíždějí i přes celou republiku,“ řekl Škrabal, podle něhož není výjimkou, když v Praze působí například ostravský gang.
Dvojnásobný nárůst
Že krádeží v obchodech přibývá, potvrdila už dříve také společnost M2C, která zajišťuje ostrahu obchodních řetězců a center. S odkazem na své statistiky uvedla, že počet krádeží loni meziročně stoupl o 47 procent na 33 tisíc, přičemž jde také o pokusy o krádež.
Nárůst případů lze podle společnosti přičíst tomu, že v roce 2021 byl provoz obchodů ovlivněn proticovidovými opatřeními. Dalším důvodem je špatná ekonomická situace mnohých Čechů. Zloději jsou podle bezpečnostních agentur také více agresivní.
„V obchodech se více projevují rostoucí sociální i psychické problémy obyvatel, což může souviset také s nelehkým obdobím covidu a následnou válkou na Ukrajině,“ uvedl Oldřich Rutara předseda české a slovenské pobočky Mezinárodního sdružení bezpečnostních profesionálů ASIS.