Před dluhy do svěřenského fondu neutečete

Svěřenské fondy, které jsou v tuzemsku známy zejména ve spojitosti s „uklizeným“ majetkem premiéra Andreje Babiše a kauzami ohledně evropských dotací, staví český zákon do výjimečného postavení.
Věřitelé mohou vyčlenění majetku do svěřenského fondu účinně napadat, pokud by to například ovlivňovalo uspokojení jejich pohledávek. Ilustrační foto: FAEI.cz

Občanský zákoník jasně stanoví, že majetek vložený do svěřenského fondu nepatří zakladateli, správcům ani obmyšleným. Ve skutečnosti je majetek svěřenského fondu z hlediska práva ve zvláštním stavu – nepatří totiž nikomu.

„Svěřenské fondy určitě ochrání ty, kteří ho založí a vloží do něj majetek. Působí to ale otázky pro ty, kteří stojí vně fondu, tedy u těch, před nimiž se majetek schovává,“ sdělil FAEI.cz místopředseda Nejvyššího soudu Roman Fiala.

Jak redakci upozornil advokát Pavel Strnad z AK Polverini Strnad, věřitelé mohou vyčlenění majetku do svěřenského fondu účinně napadat, pokud by to například ovlivňovalo uspokojení jejich pohledávek.

PSALI JSME:
„Svěřenské fondy chrání majetek zakladatele, ale co ti druzí?“ ptá se místopředseda Nejvyššího soudu Roman Fiala

„Pokud je někdo žalován, zbankrotuje, rozvede se, nebo zemře, zůstává jeho domov a další majetek vložený do svěřenského fondu v bezpečí,“ tvrdí James Turnbull ze společnosti Svěřenské fondy a trusty.

Advokát Strnad mu částečně oponuje: „V rámci právní ochrany majetku jsme přesvědčeni, že obdobně jako u jiných případů účelového vyvádění majetku lze napadat i účinnost vyčlenění majetku do svěřenského fondu.“

Pokud byl úmysl zkrátit věřitele druhé straně znám, bylo by možné se neúčinnosti domáhat až po dobu pěti let, tedy o tři roky déle, než u bezúplatných jednání, resp. až o čtyři roky déle v případě insolvenčního zákona.

PSALI JSME:
Čeští dlužníci ulévají peníze i v Německu, říká prezident exekutorů

Pokud by tedy ke zkrácení práv věřitele došlo úmyslně, byl by v případě úspěchu žaloby ze strany věřitele, resp. insolvenčního správce tento věřitel oprávněn tento majetek zpeněžit, resp. jej vydat insolvenčnímu správci do majetkové podstaty určené k uspokojení věřitelů.

Zájem lidí o zajištění právní ochrany jejich majetku v poslední době výrazně roste. „Pandemie si vynutila zásadní změnu v chování lidí. Před koronakrizí lidé tyto věci vůbec neřešili, ale když vidí dopady na své okolí, známé a kamarády, mnohem více se začali zajímat i o svou právní ochranu,“ říká advokát Pavel Strnad.

„Z mezinárodních zkušeností je naprosto jasné, že právní ochrana majetku musí být navržena opatrně, pokud má správně fungovat. Bohužel jsme se v naší praxi setkali s mnoha případy špatně založených svěřenských fondů, které nemohou splnit cíle zakladatele,“ podotýká James Turnbull.

PSALI JSME:
Svěřenský fond jako nový nástroj k ochraně majetku

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Divoké parkování se nevyplácí

Pod sjezdovkou jste zaplatili několik stovek parkovného, ale když se po lyžování vrátíte k vozidlu, čeká vás nemilé překvapení. Auto je poškozené či vykradené. Je poškozená karoserie, nebo je pryč nejen vybavení …

Posílají vás rozměnit bankovku? Porušují zákon

Jéé, já nemám zpátky. To si musíte rozměnit! Tak tuhle větu jsme u pokladen slyšeli u mnohokrát a patrně nám pokaždé zrychlila puls. Ani zdaleka to není jen ozvěna dávných časů, kdy pracovníci služeb měli na paměti …

Obral vás kamarád? Bojujte!

Už se vám stalo, že se na váš úkor někdo jiný obohatil? Nemuselo jít o krádež, podvod či jiný úmyslný trestný čin, dokonce ani nešťastnou shodu okolností, a přesto jste přišli o peníze? Prostě jste se snažili někomu …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB