Před dluhy do svěřenského fondu neutečete

Svěřenské fondy, které jsou v tuzemsku známy zejména ve spojitosti s „uklizeným“ majetkem premiéra Andreje Babiše a kauzami ohledně evropských dotací, staví český zákon do výjimečného postavení.
Věřitelé mohou vyčlenění majetku do svěřenského fondu účinně napadat, pokud by to například ovlivňovalo uspokojení jejich pohledávek. Ilustrační foto: FAEI.cz

Občanský zákoník jasně stanoví, že majetek vložený do svěřenského fondu nepatří zakladateli, správcům ani obmyšleným. Ve skutečnosti je majetek svěřenského fondu z hlediska práva ve zvláštním stavu – nepatří totiž nikomu.

„Svěřenské fondy určitě ochrání ty, kteří ho založí a vloží do něj majetek. Působí to ale otázky pro ty, kteří stojí vně fondu, tedy u těch, před nimiž se majetek schovává,“ sdělil FAEI.cz místopředseda Nejvyššího soudu Roman Fiala.

Jak redakci upozornil advokát Pavel Strnad z AK Polverini Strnad, věřitelé mohou vyčlenění majetku do svěřenského fondu účinně napadat, pokud by to například ovlivňovalo uspokojení jejich pohledávek.

PSALI JSME:
„Svěřenské fondy chrání majetek zakladatele, ale co ti druzí?“ ptá se místopředseda Nejvyššího soudu Roman Fiala

„Pokud je někdo žalován, zbankrotuje, rozvede se, nebo zemře, zůstává jeho domov a další majetek vložený do svěřenského fondu v bezpečí,“ tvrdí James Turnbull ze společnosti Svěřenské fondy a trusty.

Advokát Strnad mu částečně oponuje: „V rámci právní ochrany majetku jsme přesvědčeni, že obdobně jako u jiných případů účelového vyvádění majetku lze napadat i účinnost vyčlenění majetku do svěřenského fondu.“

Pokud byl úmysl zkrátit věřitele druhé straně znám, bylo by možné se neúčinnosti domáhat až po dobu pěti let, tedy o tři roky déle, než u bezúplatných jednání, resp. až o čtyři roky déle v případě insolvenčního zákona.

PSALI JSME:
Čeští dlužníci ulévají peníze i v Německu, říká prezident exekutorů

Pokud by tedy ke zkrácení práv věřitele došlo úmyslně, byl by v případě úspěchu žaloby ze strany věřitele, resp. insolvenčního správce tento věřitel oprávněn tento majetek zpeněžit, resp. jej vydat insolvenčnímu správci do majetkové podstaty určené k uspokojení věřitelů.

Zájem lidí o zajištění právní ochrany jejich majetku v poslední době výrazně roste. „Pandemie si vynutila zásadní změnu v chování lidí. Před koronakrizí lidé tyto věci vůbec neřešili, ale když vidí dopady na své okolí, známé a kamarády, mnohem více se začali zajímat i o svou právní ochranu,“ říká advokát Pavel Strnad.

„Z mezinárodních zkušeností je naprosto jasné, že právní ochrana majetku musí být navržena opatrně, pokud má správně fungovat. Bohužel jsme se v naší praxi setkali s mnoha případy špatně založených svěřenských fondů, které nemohou splnit cíle zakladatele,“ podotýká James Turnbull.

PSALI JSME:
Svěřenský fond jako nový nástroj k ochraně majetku

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Hrozí dramatický nárůst firemních insolvencí?

K poslednímu červnovému dni letošního roku skončilo jedno ze zvláštních koronavirových opatření – tzv. Lex Covid zákonů, které se týkalo úlev v insolvenčním řízení. Za normálních okolností mají dle insolvenčního …

Neplatíte za televizi, protože na ni nekoukáte?

Neposloucháte žádnou ze stanic Českého rozhlasu, ani nesledujete Českou televizi, takže se vám nechce platit koncesionářské poplatky? Tedy za letošní rok dohromady 2160 korun, což není zase tak malá daň za něco, co …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru