Navrhované změny pro podnikatele: Přihlášení k DPH až od dvou milionů a tři pásma paušální daně

Ministerstvo financí navrhuje změny v paušální dani a v limitu pro přihlášení k placení daně z přidané hodnoty (DPH). Podle návrhu by vznikla tři pásma, která se budou řídit příjmy podnikatele. Od příštího roku by tak podnikatelé mohli vstoupit do paušálního režimu i s výdělkem do dvou milionů korun. Návrh momentálně putuje do vnějšího připomínkového řízení.
Ministerstvo financí navrhuje změny v paušální dani a v limitu pro přihlášení k placení daně z přidané hodnoty. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Podle ministerstva financí by měla vzniknout tři pásma paušální daně a podle nich se bude odvíjet měsíční platba osob samostatně výdělečně činných (OSVČ). S příjmy do jednoho milionu korun ročně bude podnikatel platit 6,5 tisíce korun měsíčně, při výdělku od jednoho milionu do 1,5 milionu korun 16 tisíc korun měsíčně a v rozmezí od 1,5 do 2 milionu korun bude měsíční výše paušální daně 26 tisíc korun.

„Určitě je vhodné změnit limit jak pro přihlášení k paušální dani, tak i pro platbu daně z přidané hodnoty. Aktuální limity v České republice platí velmi dlouho a vzhledem k rostoucí inflaci a cenám souvisejících s bydlením, je dobré tento limit zvýšit,“ informoval redakci Michal Jelínek, partner poradenské skupiny V4 Group.

„I když je rozmezí měsíčních plateb celkem vysoké, pro podnikatele jde o zajímavou možnost platby daní a sociálního a zdravotního pojištění zároveň. Živnostníkům v tomto režimu ubude administrativa a zjednodušení daňových závazků,“ doplnil Jelínek.

S tím souhlasí i Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV). „V současnosti se i OSVČ už od roční výše obratu jednoho milionu korun stává plátce DPH. Podléhá tedy povinnosti kontrolního hlášení a měsíčního přiznávání DPH, což představuje nemalou administrativní zátěž,“ informoval ekonom naši redakci.

PSALI JSME:
Živnostníci mají naspořeno 185 miliard. Jejich platební morálka se ale zhoršuje

Pro srovnání: V roce 1993 se plátcem podnikatel stával až od šestimilionového obratu, tedy až při ročním příjmu dosahujícím takřka 84násobku tehdejší průměrné celoroční hrubé mzdy, v letech 1994 až 2004 pak od dvou až tří milionů. „Dnes se plátcem stává už při obratu odpovídajícím pouze dvoj- až trojnásobku celoroční hrubé mzdy,“ dodal Kovanda.

Podle jeho názoru je žádoucí limit pro plátcovství DPH zvýšit, jak jen to nejvíce bude možné – tak, abychom přitom byli v souladu s legislativou EU. „Na úrovni EU podle návrhu Bruselu má limit odpovídat od roku 2025 celkem 85 tisícům eur (zhruba 2,13 mil. Kč), takže ministerstvo financí předpokládá, že jeho žádost o navýšení limitu bude v Bruselu schválena,“ vysvětlil.

PSALI JSME:
Živnostníci mají poslední dva týdny na vstup do režimu paušální daně. Zájem o ni letos zaostal za očekáváním

Žádoucí je podle Lukáše Kovandy rovněž navýšení limitu pro vstup do režimu paušální daně na stejnou částku, jako u DPH: „Paušální daň znamená, že OSVČ se zkrátí čas, který musejí věnovat papírování. Jedna paušální daň – a jedna pravidelná měsíční platba – totiž nahradí jak samotnou daň, tak i pojistné na sociální a zdravotní pojištění. Odpadá navíc nutnost podávat daňové přiznání.“

Má to ale své nevýhody, jak upozornil. „Poplatník, který se rozhodne vstoupit do režimu paušální daně, ztrácí možnost uplatnit slevu na poplatníka, slevu na manžela či manželku či slevu na invaliditu. Nemůže také uplatnit úroky z hypoték, nebo příspěvky na životní či penzijní pojištění atd. Každá OSVČ si tedy musí důkladně propočítat, zda se jí režim paušální daně vyplatí,“ doporučuje Kovanda.

PSALI JSME:
Živnostníci mohou mít kvůli daňovému paušálu problém získat úvěr. Včetně hypotéky

Paušální daň se navíc podle něj zdaleka nevyplatí všem. „Hlavním důvodem je to, že se týká jen neplátců DPH, tedy právě jen OSVČ, které mají nižší roční obrat než milion korun, resp. od příštího roku dva miliony. I kvůli současné rapidní inflaci, nejrychlejší od roku 2008, představuje stávající hranice stanovená na milion korun, již tak poměrně nízká, stále zásadnější překážku pro vstup do režimu,“ uvedl ekonom.

Podle předloňských odhadů se paušální daň měla vyplatit zhruba 140 tisícům poplatníků, nakonec se ale do režimu přihlásilo jen něco přes 70 tisíc OSVČ. Podle Lukáše Kovandy lze po zvýšení limitu očekávat, že se v příštím roce přihlásí k paušální dani dalších zhruba 50 tisíc živnostníků. „Zbaví se složité administrativy, a navíc budou mít klid od případných kontrol z finančního úřadu,“ doplnil.

PSALI JSME:
Máte pět dnů. Pak se připravte na daňovou kontrolu, vyhrožují finanční úřady

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

„Chytrá řešení“ jsou pro menší a střední firmy příliš nákladná

Průzkum
Pod pojmem „Úspory a chytrá řešení“ si majitelé, jednatelé a ředitelé malých a středních podniků nejčastěji představují IT služby, zjednodušení, úsporu a efektivitu. Největší překážkou přijímání takových řešení ale podle nich je, že jsou příliš nákladná. Zjistil to výzkum, který pro Asociaci malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) uskutečnila v únoru na vzorku 255 firem do 250 zaměstnanců agentura Ipsos.