Přehledy (ne)očkovaných zaměstnanců nemají oporu v zákoně

Průzkum
O očkování zaměstnanců mělo na podzim loňského roku přehled bezmála sedmdesát procent firem. Zhruba polovina podniků se zaměstnanců ptala přímo; osmnáct procent to zjišťovalo anonymními dotazníky. Třetina tato data nemonitorovala.
Firmy obvykle akceptují potvrzení o absolvování testu z akreditované laboratoře. Ilustrační foto: FAEI.cz

Vyplývá to z průzkumu agentury Grafton Recruitment, do něhož se zapojily čtyři stovky firem. Jmenovité zjišťování, zda je pracovník očkován či nikoliv je ale podle výkladu řady právníků v rozporu se zákony.

Personální ani jiné oddělení nemá právní „mandát“ se adresně zaměstnance ptát, zda je očkován, kolika dávkami, a ani nemá oporu v zákoně vyžadovat očkovací certifikát. V řadě podniků je ale očkování nepsanou podmínkou pro výkon práce, někde se dokonce údajně měly objevit nástěnky se jmény „černých ovcí“.

Nejde ani tak o to, zda je člověk zastánce nebo odpůrce četné vakcinace, ale o to, že pokud je to vyžadováno, jako by bylo očkování povinné, mělo by to také projít legislativním procesem a být uzákoněno. V některých podnicích či organizacích se ale očkování stalo nepsaným zákonem.

PSALI JSME:
Povinné očkování ve firmách rozděluje zaměstnance. Manažeři jsou za soudce

Z průzkumu zároveň vyplynulo, že před Vánoci deklarovalo 42 % firem proočkovanost nad 60 procent. V průběhu loňského listopadu a prosince motivovalo zaměstnance k očkování nějakou výhodou 23 procent zaměstnavatelů.

Více než polovina z nich nabízela zaměstnancům za očkování dny placeného volna, třetina peníze a pětina odměny z interního programu benefitů. Naopak 67 procent firem žádné výhody spojené s očkováním nenabízelo.

Za týden plošného testování odhalily testy nákazu covid-19 přibližně u jednoho procenta pracovníků. Potvrzuje to průzkum Svazu průmyslu a dopravy ČR, který proběhl mezi dvěma stovkami tuzemských podniků zaměstnávajících přibližně 150 tisíc lidí.

PSALI JSME:
Necháme se naočkovat, pokud to bude nutné kvůli práci

Zaměstnanci proti povinnému testování většinou neprotestují. Jen patnáct procent firem se setkalo s odmítáním testování ze strany pracovníků. Firmy to ale podle Svazu průmyslu vyřešily většinou tím, že zaměstnancům zajistily jiný druh samotestu, například ze slin, případně akceptovaly potvrzení o absolvování testu z akreditované laboratoře.

Firmy používají pro povinné testování zpravidla samovyšetřovací testy. Uvedlo to 78 procent podniků. V ostatních firmách testuje zaměstnance vyškolený personál. Polovina firem pak zaměstnance s pozitivním antigenním testem v minulém týdnu poslala i na potvrzovací PCR test.

Firmy nezaznamenaly potíže s dostupností nebo dodávkami samovyšetřovacích testů, 70 procent podniků je pořídilo za méně než šedesát korun za kus.

PSALI JSME:
„Očkování navzdory vysokým protilátkám nedává smysl,“ říká šéfka laboratoře

Zavřít reklamu ×
  1. Sim vás, proč by se měly ptát přímo firmy, když při minulý nařízený vlně firemního testování musel na test každý, kdo nebyl očkován (pokud neodmítl – čímžto se stejně prokec) a o těchto zaměstnancích byly vedeny seznamy pro proplacení testu pojišťovnou?

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Na čem závisí další oživení společnosti Meta?

Společnost Meta (dříve Facebook, pozn. red.), která od začátku roku vzrostla o více než 30 procent, oznámí ve středu, po uzavření trhu a zámořského času, své výsledky. Po téměř 80% propadu ze svého vrcholu v srpnu …

Akcionáři Monety schválili dividendu devět korun za akcii

V úterý proběhla valná hromada Moneta Money Bank, která patří mezi šestici největších v tuzemsku působících bank a která zároveň – jako jediná – není většinově vlastněna „matkou“ ze zahraničí. S tím samozřejmě …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB