Přehledy (ne)očkovaných zaměstnanců nemají oporu v zákoně

Průzkum
O očkování zaměstnanců mělo na podzim loňského roku přehled bezmála sedmdesát procent firem. Zhruba polovina podniků se zaměstnanců ptala přímo; osmnáct procent to zjišťovalo anonymními dotazníky. Třetina tato data nemonitorovala.
Firmy obvykle akceptují potvrzení o absolvování testu z akreditované laboratoře. Ilustrační foto: FAEI.cz

Vyplývá to z průzkumu agentury Grafton Recruitment, do něhož se zapojily čtyři stovky firem. Jmenovité zjišťování, zda je pracovník očkován či nikoliv je ale podle výkladu řady právníků v rozporu se zákony.

Personální ani jiné oddělení nemá právní „mandát“ se adresně zaměstnance ptát, zda je očkován, kolika dávkami, a ani nemá oporu v zákoně vyžadovat očkovací certifikát. V řadě podniků je ale očkování nepsanou podmínkou pro výkon práce, někde se dokonce údajně měly objevit nástěnky se jmény „černých ovcí“.

Nejde ani tak o to, zda je člověk zastánce nebo odpůrce četné vakcinace, ale o to, že pokud je to vyžadováno, jako by bylo očkování povinné, mělo by to také projít legislativním procesem a být uzákoněno. V některých podnicích či organizacích se ale očkování stalo nepsaným zákonem.

PSALI JSME:
Povinné očkování ve firmách rozděluje zaměstnance. Manažeři jsou za soudce

Z průzkumu zároveň vyplynulo, že před Vánoci deklarovalo 42 % firem proočkovanost nad 60 procent. V průběhu loňského listopadu a prosince motivovalo zaměstnance k očkování nějakou výhodou 23 procent zaměstnavatelů.

Více než polovina z nich nabízela zaměstnancům za očkování dny placeného volna, třetina peníze a pětina odměny z interního programu benefitů. Naopak 67 procent firem žádné výhody spojené s očkováním nenabízelo.

Za týden plošného testování odhalily testy nákazu covid-19 přibližně u jednoho procenta pracovníků. Potvrzuje to průzkum Svazu průmyslu a dopravy ČR, který proběhl mezi dvěma stovkami tuzemských podniků zaměstnávajících přibližně 150 tisíc lidí.

PSALI JSME:
Necháme se naočkovat, pokud to bude nutné kvůli práci

Zaměstnanci proti povinnému testování většinou neprotestují. Jen patnáct procent firem se setkalo s odmítáním testování ze strany pracovníků. Firmy to ale podle Svazu průmyslu vyřešily většinou tím, že zaměstnancům zajistily jiný druh samotestu, například ze slin, případně akceptovaly potvrzení o absolvování testu z akreditované laboratoře.

Firmy používají pro povinné testování zpravidla samovyšetřovací testy. Uvedlo to 78 procent podniků. V ostatních firmách testuje zaměstnance vyškolený personál. Polovina firem pak zaměstnance s pozitivním antigenním testem v minulém týdnu poslala i na potvrzovací PCR test.

Firmy nezaznamenaly potíže s dostupností nebo dodávkami samovyšetřovacích testů, 70 procent podniků je pořídilo za méně než šedesát korun za kus.

PSALI JSME:
„Očkování navzdory vysokým protilátkám nedává smysl,“ říká šéfka laboratoře

Zavřít reklamu ×
  1. Sim vás, proč by se měly ptát přímo firmy, když při minulý nařízený vlně firemního testování musel na test každý, kdo nebyl očkován (pokud neodmítl – čímžto se stejně prokec) a o těchto zaměstnancích byly vedeny seznamy pro proplacení testu pojišťovnou?

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Rekordní rok pro Shopsys. Po letech je firma v zisku

Společnost Shopsys, která se zabývá tvorbou e-shopů pro největší hráče na trhu, informovala, že uzavřela fiskální rok se ziskem 11 milionů korun. Je to údajně již popáté v řadě, kdy firma vykazuje meziroční růst …

KB Pojišťovna meziročně zvýšila zisk

Hospodářský výsledek KB Pojišťovny, která je součástí finanční skupiny Komerční banky, dosáhl za rok 2021 dle českých účetních standardů výše 654,1 milionu korun, informovala pojišťovna v tiskové zprávě. To je o 260 …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Michael Žantovský: „Velká hra se bude odehrávat v jihovýchodní Asii“

Rozhovor
Uspořádání po světové a studené válce je pryč. „Myslím si, že je zřejmé, že až, jak doufám, skončí to poslední Putinovo vojenské dobrodružství katastrofou nebo přinejmenším neúspěchem pro Rusko, tak oblast, kde se bude odehrávat to, čemu diplomati říkají velká hra, tak to je přesně oblast Jihovýchodní Asie,“ říká v rozhovoru Michael Žantovský.