
Vyplývá to z průzkumu agentury Grafton Recruitment, do něhož se zapojily čtyři stovky firem. Jmenovité zjišťování, zda je pracovník očkován či nikoliv je ale podle výkladu řady právníků v rozporu se zákony.
Personální ani jiné oddělení nemá právní „mandát“ se adresně zaměstnance ptát, zda je očkován, kolika dávkami, a ani nemá oporu v zákoně vyžadovat očkovací certifikát. V řadě podniků je ale očkování nepsanou podmínkou pro výkon práce, někde se dokonce údajně měly objevit nástěnky se jmény „černých ovcí“.
Nejde ani tak o to, zda je člověk zastánce nebo odpůrce četné vakcinace, ale o to, že pokud je to vyžadováno, jako by bylo očkování povinné, mělo by to také projít legislativním procesem a být uzákoněno. V některých podnicích či organizacích se ale očkování stalo nepsaným zákonem.
Z průzkumu zároveň vyplynulo, že před Vánoci deklarovalo 42 % firem proočkovanost nad 60 procent. V průběhu loňského listopadu a prosince motivovalo zaměstnance k očkování nějakou výhodou 23 procent zaměstnavatelů.
Více než polovina z nich nabízela zaměstnancům za očkování dny placeného volna, třetina peníze a pětina odměny z interního programu benefitů. Naopak 67 procent firem žádné výhody spojené s očkováním nenabízelo.
Za týden plošného testování odhalily testy nákazu covid-19 přibližně u jednoho procenta pracovníků. Potvrzuje to průzkum Svazu průmyslu a dopravy ČR, který proběhl mezi dvěma stovkami tuzemských podniků zaměstnávajících přibližně 150 tisíc lidí.
Zaměstnanci proti povinnému testování většinou neprotestují. Jen patnáct procent firem se setkalo s odmítáním testování ze strany pracovníků. Firmy to ale podle Svazu průmyslu vyřešily většinou tím, že zaměstnancům zajistily jiný druh samotestu, například ze slin, případně akceptovaly potvrzení o absolvování testu z akreditované laboratoře.
Firmy používají pro povinné testování zpravidla samovyšetřovací testy. Uvedlo to 78 procent podniků. V ostatních firmách testuje zaměstnance vyškolený personál. Polovina firem pak zaměstnance s pozitivním antigenním testem v minulém týdnu poslala i na potvrzovací PCR test.
Firmy nezaznamenaly potíže s dostupností nebo dodávkami samovyšetřovacích testů, 70 procent podniků je pořídilo za méně než šedesát korun za kus.
Sim vás, proč by se měly ptát přímo firmy, když při minulý nařízený vlně firemního testování musel na test každý, kdo nebyl očkován (pokud neodmítl – čímžto se stejně prokec) a o těchto zaměstnancích byly vedeny seznamy pro proplacení testu pojišťovnou?