Přichází, kdo přijít neměl… zabijácký letní čas

Názor
O tomto víkendu, v noci ze soboty na neděli, se opět odehraje jedna změna času. Přetočíme často už jen pomyslnou ručičku o hodinu dopředu, takže víkend bude o 60 minut kratší. Takovéto umělé zkracování víkendu (a jeho umělé prodlužování na podzim, pozn. aut.) mělo skončit už před třemi lety.
Současný systém umělého střídání času je nejhorší možný a měli bychom se ho co nejrychleji zbavit. Ilustrační foto: Pixabay.com

Evropští poslanci v roce 2019 podpořili plán na zrušení povinného střídání standardního a letního času právě v roce 2021. Jenže členské státy EU se nedokázaly dohodnout, jak by měl nový „stálý čas“ vypadat, zda to bude dnešní „letní“, nebo „zimní“ čas. A pak diskuse utnula covidová pandemie.

K zrušení střídaní času mělo dojít už dávno. Domněnka, že střídání šetří energii, je v 21. století už mylná. Desítky vědeckých článků na dané téma se shodují na jednom: Průměrné úspory energie jsou prakticky nulové. Naopak se ukazuje, že v některých zemích umělé posouvání času spotřebu jasně zvyšuje.

PSALI JSME:
Střídání letního a zimního času nikdo nechce. Ale musíme ho strpět

Nehledě na to, že jarní změna času způsobuje řadě lidí nejen nepohodlí, ale i zdravotní problémy, které vedou jak k nižší pracovní produktivitě, tak k častějším infarktům a dopravním nehodám. Je prokázáno, že střídání času tímto způsobem každý rok zabije desítky lidí. Letní čas má víc obětí než třeba klíšťová encefalitida.

Je tedy opravdu nejvyšší čas s umělým střídáním času v Evropě přestat, stejně jako to v posledních desetiletích udělaly desítky zemí po celém světě. Samozřejmě se všichni neshodnou, jestli po celý rok ponechat současný čas zimní, nebo letní. Někdo bude chtít, aby bylo večer déle světlo, jiný zase, aby se dřív rozednívalo.

Náš „zimní“ (tedy pravý středoevropský) čas je nastaven ideálně pro člověka, který chodí spát v osm večer a budí se ve čtyři ráno. Půlnoc našeho pravého času je střed období tmy, a člověk se spánkem centrovaným na půlnoc tedy nejlépe využije denní světlo.

PSALI JSME:
Dva ze tří Čechů už něchtějí střídání času

Ale ruku na srdce, kdo z nás chodí pravidelně spát v osm hodin? Pokud jde typický Čech do postele v deset a budí se v šest pravého času, byl by pro něj dokonce ideální dvojitý letní čas, se kterým už také některé země experimentovaly.

Samozřejmě by to znamenalo, že v zimě bude dopoledne tma, ale v průměru za celý rok by bylo využití denního světla nejlepší. Každopádně současný systém umělého střídání je nejhorší možný a měli bychom se ho co nejrychleji zbavit.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Přichází letní čas. Zabije více lidí než klíšťata, úspory žádné nepřináší

Zavřít reklamu ×
 1. Nic proti zrušení střídání času, ale stákle mě překvapuje, proč lidem přináší tak hrozné zdravotní problémy posun času dvakrát za rok o 1 hodinu, ale nevadí jim, že v pracovní dny vstávají a lehají celkem pravidelně, v pátek posedí déle, v sobotu jdou třeba na zábavu, ples, koncert, … a ráno si o 2 až 3 hodiny přispí, atd.

 2. Příchod letního času mi tolik nevadí, rozhodně ale netoužím po tom, aby v zimě Slunce vycházelo až někdy před 9. hodinou

 3. Kovandu čtu docela rád, ale v tomhle aspektu totálně ujel na vlně pseudoproblémů s letním časem. Zajímalo by mě, kolik lidí zabije třísměnný provoz v práci nebo třeba cestování přes X časových pásem. To nikomu nevadí? Téhle nenávisti vůči letnímu času, který pro pracujícího člověka znamená víc světla na soukromý život a koníčky po práci, opravdu nerozumím. Navíc mi opravdu ukažte, kdo se v dnešní době řídí astronomickým polednem a půlnocí. Tyhle pseudoargumenty mám rád. Naopak si umím představit, kolik lidí bude ráno otrávených, protože je bude tahat z postele svítání někdy ve tři ráno. Časoví odborníci rádi zapomínají, že údaj na hodinkách je jen výsledkem společenské domluvy a třeba mezi Aší a Ostravou je rozdíl ve východu slunce nějakých 20 minut. A který čas je ten opravdu echt správný? Ten ašský nebo ostravský? A například ve středověku mělo každé větší město svůj vlastní čas. Z toho by se asi dneska chronobiologové osypali. Takže prosím zanechte té demagogické kampaně proti letnímu času. Nedává to smysl.

  • Pěkný názor jednotlivce. Já mám úplně opačný a střídání času mi přijde jako fajn a nic bych neměnil.

   • Sdílím stejný názor. Změna času mi nevadí i přes pokročilý věk. Pokud by měl zůstat jeden, jsem pro letní, kdy je tím pádem déle vidět a člověk má víc času na své aktivity.

  • Přesně tak. Pracuji na tři směny. Každý týden se mi posune čas na práci, spánek a volný čas o 8hodin, ale to nikdo neřeší dopady na zdraví. Posun 2x ročně o hodinu je hrozný problém.

  • Velmi správně. Násobně hůře ovlivňuje zdraví směnná a noční práce, protestuje snad někdo? Člověk, který má i kuchyňské hodiny řízené rádiem, změnu téměř nepocítí. Je kolem toho jen zbytečný humbuk, ze kterého jsou média živa.

 4. Proboha, komu může vadit jedna hodina spánku navíc nebo méně?
  Tak ať si jde lehnout dříve.
  Opravdu by nebylo vítězství, když bude v létě v 04:00 hod. plné světlo a ve 20:00 zase tma.

 5. Nejvíc mě fascinují bojovníci proti střídání času, kteří pak letí na dovolenou s časovým posunem klidně 3 a více hodin který absolvují 2x za sebou.
  Už naši předkové střídali čas. byli více synchronizováni s přírodou. Čtěte Babičku od B. Němcové tam to je. Babička vstávala v létě ve 4 v zimě v 5.

  • Co na tom jestli bude o hodinu méně na podzim bude zase více, ale uvědomuje si někdo co by bylo kdyby se neměnil

  • Babička Boženy Němcové nechodila na šichty pevně stanovené od 6:00, takže nemusela vstávat kolem půl 5 bez ohledu na zimu/léto.

 6. Proboha, co je na letním času zabijáckého ??? To by museli naši předci, chronicky vstávající s „kuropěním“ vyhynout už pradávno, o Eskymácích nemluvě.

 7. Problém není letní čas ale pětikoalice,která jde přímo proti svým občanům. Snesu dost,ale zkoušet zavést výpověd bez udání důvodu nebo zrušit pneumatiky s označením M+S je fakt na palici! Taky zakázat jízdu na oranžovou a udělat s toho stejný přestupek jako jet na červenou je už šikana občanů!

  • Kdyby se neměnil přes léto byla by tma už v 8 a ráno už po 3 hodině, přes zimu zase v 9 hodin pořád tma co by na to říkali školáci. Přestaňte vidět problém a hledat ho tam kde vůbec není buďte rádi za to že člověk může žít

 8. Mým slunečním hodinám na domě starým 150let je letní či zimní čas ukradenej. Jo a Markovi jen, že ukrajinský premiér Fiala se stará jen o Ukrajinu až je z toho někdy celej fialovej! Nevšimli jste si toho??

 9. Čas je podle slunce.Ale posledni leta jsou poslanci EU duležitejši než vesmir.Poledne je tehdy,kdy je slunce nejvyše,boha jeho

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Radim Klabal posiluje tým ComSource

Česká společnost ComSource, která se zaměřuje na kyberbezpečnost, síťovou infrastrukturu a datovou analytiku, rozšířila svůj tým. Novým Delivery Directorem se stal Radim Klabal. O změnách firma informovala portál …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB