Přichází „Suchý únor“. Vydržíte celý měsíc bez kapky alkoholu?

Jsme pijani a alkohol zkrátka máme rádi, ať v únoru pole sílí, anebo ne. Milion Čechů má problémy udržet své pití na uzdě. Již sedmý rok u nás proto iniciativa Liga otevřených mužů (LOM) pořádá tzv. Suchý únor. Proč vlastně zvládnout celý měsíc bez jediné kapky?
Vysoká rizika spojená s pitím alkoholu se v ČR objevují u více než milionu lidí. V podstatě každý sedmý dospělý člověk, kterého potkáte v tramvaji nebo na ulici, je zralý na konzultaci s adiktologem. Foto: Pixabay

Podle dat Ministerstva zdravotnictví ČR popíjí alkohol pravidelně a často, což znamená denně, nebo obden, 13,8 procenta dospělých Čechů. Jsme v tom opravdu na světové špici. S průměrnou roční spotřebou na osobu 8,2 litru se dlouhodobě držíme v první pětce zemí s největší spotřebou čistého lihu na hlavu. Alkohol je přitom zodpovědný za bezmála čtyři procenta všech úmrtí. Každou minutu zabije šest lidí. Podílí se na sebevraždách, násilí, dopravních nehodách či onemocnění jater i rakovině.

„Společenské náklady nadměrného pití se u nás odhadují na více než 59 miliard korun ročně. Pokud někdo tvrdí, že nadměrné pití v ČR není problém, neví, co říká,“ komentuje situaci v ČR PhDr. Ladislav Csémy, Ph.D., z Národního ústavu duševního zdraví.

Problém má milion Čechů

Nadměrné dávky alkoholu vypijí týdně, nebo i častěji, každý pátý muž a dvacátá žena. Rizikových konzumentů je u nás podle průzkumu dokonce 13 procent a problémových pijáků, mezi nimiž jsou i závislí, je více než sedm procent. Vliv na pití má podle studií i vzdělání. Mezi vysokoškolsky vzdělanými respondenty je totiž více umírněných konzumentů a méně problémových pijanů ve srovnání s respondenty s nižším vzděláním.

„Vysoká rizika spojená s pitím alkoholu se v ČR objevují u více než milionu lidí. V podstatě každý sedmý dospělý člověk, kterého potkáte v tramvaji nebo na ulici, je zralý na konzultaci s adiktologem,“ popisuje situaci s alkoholem v ČR prof. PhDr. Michal Miovský, Ph.D., přednosta Kliniky adiktologie Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

PSALI JSME:
Konzumace alkoholu na pracovišti už neznamená automatickou výpověď

Suší celý národ

Díky „suchému únoru“ si každý z nás může ověřit, jak to s alkoholem doopravdy má. Ovládáme ho, nebo naopak on ovládá nás? Ačkoli ministerstvo označuje trend ve spotřebě jako dlouhodobě stagnující, což je pozitivní, protože spotřeba razantně nestoupá, ze stejné věty však lze také dovodit, že opatření směřující k omezování škodlivého pití u dospělé populace nejsou dostatečně účinná a je potřeba na nich dále pracovat. Akce Suchý únor je o to významnější.

„S nápadem jsme přišli v roce 2013 a v tu dobu jsme o žádné podobné akci ve světě nevěděli. Před sedmi lety jsme v Lize otevřených mužů přemýšleli, co uděláme pro české muže na poli zdravotní prevence. Přišel nápad udělat Sucháč a shodou okolností to bylo na začátku ledna. Tak jsme si řekli ‚jdeme do toho, a hned‘, no a únor byl hned další měsíc v pořadí. Udělali jsme událost na facebooku a bylo vymalováno,“ řekl pro portál FAEI.cz Mgr. Josef Petr, ředitel Ligy otevřených mužů.

Jeden měsíc bez alkoholu je výzvou pro každého z nás a navíc přináší i celou řadu benefitů. „Efekt abstinence, byť jen krátkodobé, pochopitelně zaregistrují zejména lidé, kteří pijí alkohol pravidelně a často. Po měsíci se zlepšují nejen jaterní funkce a psychický stav, ale nápadně se proměňuje i vnější vzhled,“ vysvětluje Ladislav Csémy.

PSALI JSME:
Ženy a pivo? Pijí ho dokonce více než muži

Střízlivost je fajn

Iniciativa podporuje aktivní přístup mužů k osobnímu rozvoji a zdraví, k zodpovědnému partnerství a rodičovství, k profesní seberealizaci a ke společenské angažovanosti. Nabízí mužům poradenství, kurzy a outdoorové akce. Výzkumy z Velké Británie ale ukazují, že měsíc na suchu má pozitivní dopad na spotřebu alkoholu u lidí, kteří si jej vyzkouší. S alkoholem po této zkušenosti zvolní až 60 procent lidí.

„Nemáme bohužel zatím zdroje ani kapacity na to, abychom udělali nějaký sofistikovaný výzkum. Když jsme si dělali úplně malou průzkumnou sondu mezi účastníky Sucháče, vyšla nám podobná čísla. Princip je jednoduchý – zkrátka zjistíte, že střízlivost je fajn. Většinou máte víc energie, zlepšíte si kondici, lépe spíte, a pokud alkohol nenahradí dortíky, tak člověk i shodí. Klidně i pár kil. Já osobně považuji za největší přínos to, že si vyzkoušíte být měsíc v kuse střízliví. Bude to znít hrozně, ale řada lidí u nás tohle vůbec nezná,“ dodal Petr.

PSALI JSME:
Pálenka z garáže je svátost, ale ilegální

Zavřít reklamu ×
  1. Tak jsem to pokazil. Od října jsem měl v ledničce nealko pivo s jasmínem a dneska jsem ho vypil. A v prosinci jsem měl na večírku přípitek.
    Jak může být někdo každý týden „na šrot“?

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zdraví

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Průlomový verdikt soudu: Stát dělá málo pro ochranu klimatu

Analýza
Městský soud v Praze v průlomovém rozhodnutí vyhověl spolku Klimatická žaloba ČR a dalším žalobcům a nařídil státu urychleně a v souladu s jeho povinnostmi z evropského a mezinárodního práva přijmout nezbytná opatření pro zpomalení klimatické změny. Soudy v Česku tak rozhodly vůbec poprvé v historii.