Přijde po pádu sazeb ČNB pád sazeb z hypoték?

Názor
Všeobecně se očekává, že Česká národní banka (ČNB) ve čtvrtek sníží své úrokové sazby, a to rovnou o další půlku procentního bodu. Během jediného měsíce by tak měly centrálněbankovní sazby sklouznout dolů z 2,25 procenta na 1,25 procenta.
Všeobecně se očekává, že ČNB sníží své úrokové sazby. Foto: FAEI.cz

V návaznosti na to se místy objevuje očekávání, že podobně prudký posun dolů zažijí v následujících dnech nebo týdnech klientské sazby, tedy sazby, které banky nabízejí firmám a domácnostem. Takovéto automatické promítnutí je však podle mého názoru velmi nepravděpodobné.

Váhání bank při reakci na snížení repo sazby rozhodně nebude důsledkem nedostatečné konkurence mezi bankami: Pokud by tato konkurence nefungovala, proč by banky už dnes nežádaly od klientů například u hypoték namísto nynějších průměrných 2,4 procenta třeba šest nebo deset procent?

Důvod bankovní opatrnosti bude přece jen poněkud složitější. Budou vlastně hned dva. Zaprvé, banky se při stanovování sazeb s víceletou, tedy „delší“ fixací – jako jsou třeba sazby u valné většiny hypoték – rozhodují především na základě porovnání nikoli s aktuální výší dvoutýdenní, tedy „krátké“ sazby ČNB.

PSALI JSME:
ČNB zřejmě sníží základní úrokovou sazbu o dalšího půl procenta

Klíčové je pro ně srovnání s delšími, víceletými sazbami na mezibankovním trhu a s taktéž delšími, víceletými výnosy ze státních dluhopisů. Dokud tyto delší sazby a výnosy nezažijí podobný posun dolů jako nyní repo sazba ČNB, nebudou mít ani banky ve svých výpočtech mnoho racionálních důvodů pro snižování sazeb pro klienty.

Zadruhé, i přes veškerou chystanou pomoc české vlády ekonomice se dá očekávat v nejbližších měsících, ne-li letech, určité zvýšení frekvence krachů firem a vyšší nezaměstnanost. Takové zvýšení rizika nesplácení úvěrů opět rozhodně není impulzem, který by nabádal banky k rychlému snižování úvěrových sazeb.

Ostatně stačí se podívat do nedávné historie. Na přelomu let 2008 a 2009, tedy uprostřed světové finanční krize, ČNB snížila sazby dokonce o mnohem víc než procentní bod. Úrokové sazby třeba právě z hypoték ale začaly klesat až po roce a onoho procentního bodu dosáhl jejich pokles teprve až po dalším roce.

Autor je ekonom České spořitelny a člen Výboru pro rozpočtové prognózy
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Začne ČNB odprodávat své devizové rezervy?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Koruně se na úvod týdne dařilo

Do velikonočního týdne vstoupily středoevropské měny povzbudivě. Polský zlotý, maďarský forint i česká koruna během pondělní seance posilovaly. Společným jmenovatelem byl slábnoucí dolar na trhu s eurem, což lze ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.