Připravovaná evropská úprava oddlužení

Názor
Orgány Evropské unie delší čas vyvíjí tlak na členské státy, aby zavedly oddlužení s maximální délkou trvání tří let. Členské státy ovšem nereagují vůbec, nebo reagují velmi pomalu, proto se EU chopila silnějšího nástroje v podobě evropské směrnice. Ta je závazným nástrojem, kterým unie stanovuje cíle, jež musejí členské státy naplnit.
Orgány Evropské unie delší čas vyvíjí tlak na členské státy, aby zavedly oddlužení s maximální délkou trvání tří let. Foto: Pixabay

Za poslední dva roky byl během řady jednání mezi orgány EU a členskými státy vypracován návrh evropské směrnice o rámcích pro preventivní restrukturalizaci (Celý název návrhu směrnice zní: SMĚRNICE EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY o rámcích pro preventivní restrukturalizaci, druhé šanci a opatřeních ke zvýšení účinnosti postupů restrukturalizace, insolvence a oddlužení a o změně směrnice 2012/30/EU – pozn. aut.).

Ta se zabývá restrukturalizací podniků a zavádí nový, českému právu neznámý koncept restrukturalizace mimo insolvenční řízení, který je inspirován fungujícím konceptem z Velké Británie. Pro jednotlivce je významná úprava oddlužení pro podnikatele. Podnikatelé, kteří zažili neúspěch v podnikání, budou mít otevřenu možnost se oddlužit ve lhůtě tří let bez ohledu na to, kolik budou schopni věřitelům ze svých příjmů hradit. Oddlužení bude otevřeno jen poctivým dlužníkům. Evropská směrnice dává členským státům možnost rozšířit tuto úpravu i na spotřebitele.

PSALI JSME:
Komentář k novele insolvenčního zákona

Česká právní úprava oddlužení od svých počátků je postavena na principu, že oddlužení je určeno primárně pro spotřebitele. Pro podnikatele se české oddlužení otevírá postupně, ovšem stále velmi opatrně. Evropská úprava se chystá povinně zavést pro podnikatele režim oddlužení, který bude výhodnější, než stávající česká úprava, a to i po výše popsané novele. Je proto možné očekávat, že český zákonodárce bude pod velkým tlakem, aby stejně výhodnou úpravu otevřel i spotřebitelům.

Přijetí evropské směrnice se očekává na jaře tohoto roku. Mezi členskými státy již byla během dvouletého vyjednávání dosažena shoda na jejím obsahu. Je proto možné očekávat, že směrnice bude v plánovaném termínu také přijata. Následovat bude tříleté období, během kterého budou členské státy muset stanovenou úpravu zavést.

Pro osoby, které se v současné době nachází ve vážných finančních problémech, se otevírají významné možnosti pro lepší budoucnost.

Autor je advokát a insolvenční správce, www.akvoda.cz
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Čeští dlužníci ulévají peníze i v Německu, říká prezident exekutorů

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Právo

Závěť má sepsáno sedm procent lidí nad 50 let

Přestože u nás závěti nejsou běžnou praxí, poslední vůli sepisuje stále více Čechů – vloni to bylo téměř 21 tisíc Čechů. Rostoucí počet závětí potvrzují jak statistiky Notářské komory ČR, tak aktuální šetření …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Díky diplomové práci o teorii chaosu zbohatl na finančních trzích

Rozhovor
„Než jsem začal psát diplomku, neměl jsem žádné zkušenosti s obchodováním na finančních trzích,“ říká v rozhovoru Vojtěch Sadil, absolvent Fakulty managementu a ekonomiky na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. Nebál se ale využít teorie chaosu a Elliottových vln v praxi, aby dokázal, že jeho teze v diplomové práci jsou správné. Během pouhých dvou týdnů pak dokázal zhodnotit investované prostředky o 20 procent.

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru