Jejich provoz totiž dává práci – a dává tedy vydělat – také dalším provozovnám a profesím, přibližně 45 tisícům lidí. Půjčovnám lyžařského vybavení, lyžařským instruktorům a školám, vlastním ubytovacím zařízením, prádelnám, restauracím a obchodům v horských oblastech…
Po včerejším rozhodnutí vlády opět od pátku zavřít ubytovací zařízení, čeká tuzemský lyžařský byznys mrtvolný vrchol sezóny. České skiareály přitom během vánočního období vytvářejí zhruba 35 procent svých tržeb.
Rozhodnutí vlády tak připravuje český lyžařský byznys až o zhruba 20 miliard korun. Nutno podotknout, že celý letošní rok je pro tento byznys pohromou. Loňská zima byla totiž poměrně teplá, navíc během jarní sezóny už částečně řádil koronavirus.
Během roku tak provozy v horských střediscích zaznamenaly zhruba 40procentní propad tržeb. Letní sezóna to rozhodně nezachránila. Za celý rok tedy tuzemský lyžařský byznys může na tržbách přijít o zhruba 35 miliard korun. Jestliže vicepremiér Karel Havlíček nyní v rámci nově oznámených kompenzací slibuje vyčlenit na program Covid ubytování celkově 3,5 miliardy korun, je to částka o řád nižší.
Není se co divit. V rámci programu bude mít ubytovací zařízení nárok průměrně na zhruba 200 korun za pokoj a noc. Jenže během vrcholné vánoční a novoroční sezóny si ubytovací zařízení v horských střediscích běžně účtují i pětkrát až šestkrát tolik.
Pro řadu ubytovacích zařízení v horských oblastech a na ně navázaných provozů tak může být včerejší rozhodnutí vlády likvidační.
Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)
No a? Můžou sjíždět lajny koksu !