Proč byty pořád nezlevňují? Ani koronakrize neodradila kupce

Cenový růst nových bytů na pražském trhu nezastavila ani koronavirová krize. Průměrná cena za jeden metr čtvereční nového bytu v nabídkách developerů na konci třetího čtvrtletí vzrostla na 108 474 korun, což představuje meziroční nárůst o 7,02 procenta, vyplývá z údajů developerské společnosti Ekospol.
Bytů se stále staví málo, alespoň v Praze. Na snímku vizualizace jednoho z nových projektů. Foto: Central Group

Krize, v níž se potácíme, je sice primárně koronavirová, tvrdě ale zasáhla celou ekonomiku. I skupina obyvatel, která ještě nedávno představovala navzdory zpřísnění podmínek pro získání hypotéky potenciální kupce nemovitostí, by teď správně měla hledět do nejisté budoucnosti s nedůvěrou a jakýkoli dlouhodobý závazek si dobře rozmyslet.

Opak je však pravdou. Podle Petera Višňovského, ředitele realitní kanceláře Lexxus, se například vracejí klienti, kteří věřili v propad cen.

Spekulace se nepotvrdily

„Někteří v březnu a dubnu spekulovali na pokles cen. Následně zjistili, že se nic dramatického neděje a ceny dále rostou,“ říká Višňovský.

„Pokud klient najde nemovitost, která mu vyhovuje, což se nestává tak často, je cena až na druhém místě. Může se stát, že na podobnou nemovitost dalších pět let nenarazí. A v dlouhodobém horizontu, tedy 10 let a více, bude hodnota jeho nemovitosti velmi pravděpodobně výrazně vyšší oproti době jejího pořízení,“ upozorňuje.

„Za průměrný 55metrový byt zájemce zaplatí 5,97 milionu korun. To je o 391 tisíc korun více, než před rokem,“ vyčísluje generální ředitel a předseda představenstva Ekospolu Evžen Korec.

Připouští ale, že zdražování nových bytů přeci jen mírně zpomaluje. „V porovnání se druhým čtvrtletím letošního roku ceny nabízených nových bytů na konci třetího pololetí vzrostly o 1,78 procenta, což u vzorového 55metrového bytu představuje zdražení o 105 tisíc korun,“ upřesňuje Korec.

Průměrná cena prodaného bytu je podle něj zároveň o něco nižší než nabízeného, na konci třetího čtvrtletí se dostala na 105 922 korun za metr čtvereční. Metr čtvereční nového bytu se tak prodával o 1617 korun dráže než o tři měsíce dříve.

Na byty vyděláváme nejdéle

Nic na tom nemění skutečnost, že Češi na pořízení nového bytu vydělávají dlouho a klopotně.

„Podle tzv. Property Indexu společnosti Deloitte například Češi vydělávají na pořízení bytu o rozloze 70 m2 nejdéle ze všech 17 srovnávaných zemí, z nichž je 16 evropských a 13 členem Evropské unie,“ připomíná Šárka Kloučková, vedoucí obchodního oddělení společnosti Natland Real Estate.

Naspořit peníze z vlastních zdrojů nám trvá 11,4 roku, což znamená, že na něj vyděláváme téměř 3x déle, než obyvatelé Portugalska a Belgie, kde jim na pořízení stejného bytu postačuje pouze čtyřnásobek, resp. 4,1 násobek ročního příjmu.

Stále přitom platí, že bytů se stále staví málo, alespoň v Praze. A vzhledem k délce, náročnosti a nepřehlednosti povolovacích procesů se na tom v horizontu nejbližších let nic nezmění. Poptávka se snížila, ale pořád výrazně přečísluje nabídku.

„Dobře nastavené projekty si tak mohou dovolit s výstavbou postupně zvyšovat ceny a trh se celkově chová, jako by žádná pandemie neproběhla,“ zdůvodňuje to Višňovský.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 10
Sdílet článek