Průmyslová a stavební výroba v dubnu: Další signál stagnace české ekonomiky

Názor
Duben přinesl další signál zpomalení české ekonomiky. Poté, co v prvním kvartálu byl mezičtvrtletní růst hrubého domácího produktu (HDP) nulový a meziročně zaznamenal HDP poprvé od prvního čtvrtletí 2021 pokles, tak ani první měsíc druhého čtvrtletí nevěstí mnoho dobrého.
V meziročním porovnání vzrostla v dubnu výroba aut o 30 procent, ale jen díky jen nízké srovnávací základně; meziměsíčně však byla o pět procent nižší. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Dubnová průmyslová produkce poklesla meziměsíčně o 1,9 procenta. Meziročně sice vzrostla o 1,2 procenta, ale to je to dáno nižší loňskou srovnávací základnou, kdy byla v hlubokých problémech výroba automobilů. Nyní je automotive hlavním a téměř jediným tahounem české výroby.

V meziročním porovnání vzrostla výroba aut o 30 procent, samozřejmě opět díky jen nízké srovnávací základně; meziměsíčně však byla o pět procent nižší. Pokles zaznamenala v dubnu i velká většina ostatních průmyslových odvětví. Rychlý obrat k lepšímu bohužel neslibuje ani dubnový vývoj nových zakázek. Meziměsíčně hodnota nových průmyslových zakázek totiž zůstala na stejné úrovni.

PSALI JSME:
Tahounem růstu českého průmyslu byla v dubnu opět výroba aut

I když v průmyslové výrobě se pro letošek dá počítat alespoň se stagnací, tak další významné odvětví ekonomiky – stavebnictví – prožívá velmi špatné období a s každým dalším zveřejněným číslem se propadá hlouběji.

Stavební výroba totiž i v dubnu dál klesala. Meziroční pokles se zrychlil na 6,4 procenta, z revidovaných 2,6 procenta v březnu a tři měsíce tak klesá. Kontinuální pokles stavební výroby způsobuje zejména slabá poptávka, kterou srážejí drahé úvěry

Autor je partner poradenské skupiny Moore Czech Republic
(Redakčně upraveno)

Petr Kymlička

PSALI JSME:
Stavebnictví postrádá růstový impuls. V nejbližší době se ho zřejmě ani nedočká

Zavřít reklamu ×
  1. Pro koho chcete stavit,když na hypotéku dosáhne čím dál menší množství lidí? A Sportku každý vyhrát nemůže…….

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB