Průmyslové firmy začínají pro vytápění volit propanová tepelná čerpadla

Radikální snížení emisí, jednoduchá modernizace či vyšší účinnost. To jsou jedny z hlavních důvodů, proč průmyslové firmy začínají pro vytápění svých hal častěji volit propanová tepelná čerpadla. Trend je zatím patrný zejména v Německu, a to u velkých nadnárodních společností, které mají vysoké ekologické cíle nebo se připravují na reportování ESG.
Podobně jako klasická tepelná čerpadla mohou i ta propanová fungovat reverzibilně. Ilustrační foto: Schwank CZ

Vzhledem k četnému provázání firem s Českem lze proto vzestup propanových tepelných čerpadel čekat i v tuzemském průmyslu. Tepelná čerpadla využívající jako chladivo propan totiž pro firmy představují jedno z řešení, jak nejen modernizovat zastaralé systémy vytápění, ale zároveň plnit i vytyčené a zpřísňující se environmentální cíle. První signály lze již pozorovat u západních sousedů.

V posledních měsících sledujeme zvýšenou poptávku po propanových tepelných čerpadlech zejména u firem na německém trhu. Tyto společnosti často dostávají doporučení od mateřských firem, aby snižovaly své emise, například kvůli ESG reportingu. Trendu nahrává také německá dotační politika. Vzhledem k blízkosti Česka a Německa podobný trend nastane zanedlouho i u tuzemských průmyslových podniků.

PSALI JSME:
Skoro všechny evropské firmy plánují do pěti let přejít na udržitelnější obchodní modely

Přírodní propanové chladivo je u tohoto typu tepelných čerpadel alternativou k zatím hojně rozšířeným F-plynům, jejichž používání se Evropská unie aktuálně snaží výrazně utlumit a do budoucna pak omezit úplně. Propan má hodnotu potenciálu globálního oteplování (GWP) pouze 3, což je výrazně méně než u běžně používaných chladiv na bázi F-plynů.

Například u chladiva R-32 je hodnota GWP 675. Tento údaj začíná nabývat na důležitosti zejména v případech, kdy chladivo začne z tepelného čerpadla unikat. Zatímco v případě F-plynů jde co do environmentálního dopadu o problematické látky, propan je běžný plyn vyskytující se v přírodě.

PSALI JSME:
Zájem o tepelná čerpadla trhá rekordy, výrobci navyšují kapacitu

Dalším klíčovým důvodem, proč se průmyslové podniky začínají z hlediska vytápění více zaměřovat na propanová tepelná čerpadla, je i jejich kompatibilita se stávajícími otopnými systémy. Mohou totiž velmi dobře nahradit starší plynové zdroje, aniž by bylo nutné otopný systém výrazněji modernizovat. Pokud chce průmyslový podnik nahradit starý plynový kotel, je propanové tepelné čerpadlo ideální.

Oproti čerpadlům s F-plyny mají ta propanová vyšší účinnost a i při velmi nízkých teplotách kolem mínus 12 stupňů Celsia jsou schopny vyrobit výstupní topnou vodu o teplotě 62 stupňů. Firmy tak ve finále mohou dosáhnout úspor až 50 procent na nákladech na vytápění, aniž by musely investovat do rozsáhlých modernizací.

PSALI JSME:
Češi loni šetřili i na vytápění. Spotřeba tepla klesla o 12 %

Podobně jako klasická tepelná čerpadla mohou i ta propanová fungovat reverzibilně. Využití tak najdou i pro chlazení výrobních technologií či samotných vnitřních prostor v horkých letních měsících. Při náhradě staré technologie plynových kotlů tepelným čerpadlem jde o velký benefit, zejména v souvislosti s rostoucími nároky zaměstnanců na komfortní pracovní prostředí.

Ačkoliv lze očekávat postupný přechod průmyslových podniků na propanová tepelná čerpadla, cenu tohoto chladiva to i přes rostoucí zájem ovlivní jen těžko. Tím, že jde o vedlejší produkt těžby plynu a v přírodě je ho dostatek, nehrozí takové cenové výkyvy jako u jiných alternativ chlazení, pokud o ně rapidně vzroste zájem.

Autor je obchodní manažer společnosti Schwank CZ
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Klimatizace potřebují čím dál více proudu, v Evropě hrozí lokální výpadky

Zavřít reklamu ×
  1. To zni pekne,ale je dobre se vzdy podivat i proc se tedy pouzivaji f-plyny, nez napsat zavadejici dezinformacni clanek. ChatGPT rika i pohled z druhe strany:

    Nicméně, i když R-32 má výhody, f-plyny se stále používají častěji v důsledku jejich vyššího výkonu a menší spotřeby energie. F-plyny také nabízejí lepší stabilitu a bezpečnost při manipulaci a skladování. Navíc existuje široká škála f-plynu s různými vlastnostmi, což znamená, že lze vybrat nejvhodnější pracovní látku pro konkrétní aplikaci.

    Celkově tedy f-plyny mají výhodu, že nabízejí širší škálu vlastností a větší výkon a zároveň jsou šetrnější k životnímu prostředí a bezpečnější pro manipulaci a skladování, a proto se častěji používají než R-32.

  2. Přesně tak, perfektně fungující nehořlavá chladiva se nahrazují horším a výbušným. Místo aby se zlepšila legislativa s manipulací vč. výkupu odsátého z nefunkčního stroje, tak se vymýšlí bejkárny. Jenom kompresory pro propan jsou 2 – 3x dražší a to samé kondenzátory a výparníky. Příklad u starého nejlíp fungujícího chladiva R22 byly provozní tlaky 10 – 20bar, u propanu aby fungoval tak 30 – 100bar a stroj 2 x větší.

  3. první co mne napadlo bylo „tak proč proboha používáme F-plyny, když je propan dostupnější“ a jako už mnohokrát, pravdu člověk nenajde v článku. Takže děkuji za příspěvky v diskuzi.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Ekonomové: Letos už reálná mzda v Česku začne opět narůstat

Analýza
Reálné mzdy Čechům klesaly také v poslední loňském čtvrtletí. Dokonce mírně více, než se čekalo. Reálná mzda loni se v měsících říjnu až prosinci totiž meziročně snížila o 1,2 procenta. Analytici oslovení agenturou Bloomberg přitom ve střední hodnotě svých odhadů předpokládali propad pouze o 1,1 procenta.